Trieda sekunda spolu s členom VAVRINEC Band Matejom Gablíkom (IV.B) vystúpila na slávnostnom zasadaní prievidzského mestského zastupiteľstva v Kultúrnom a spoločenskom stredisku v Prievidzi dňa 9. decembra 2024. Tieto vystúpenia sa stali dlhoročnou tradíciou a podčiarkujú vzájomné prepojenie mesta Prievidza a nášho gymnázia. Záznam z vystúpenia je možné sledovať na linku YouTube (časomiera 8:11 až 20:28 min.).
Štyrmi vianočnými piesňami žiaci spríjemnili rokovaciu atmosféru a vniesli adventné očakávanie do nastávajúcich sviatočných dní.
PhDr. Monika Siváková
Každoročne sa na našej škole koná milé podujatie, počas ktorého najmladší žiaci 8-ročného štúdia predstavia pre svojich starých rodičov kultúrny program pri príležitosti októbra – Mesiaca úcty k starším.
Tento rok sa tak stalo 24. októbra 2024. Vyučujúce Emília Bartošová, Daria Balážová a Monika Siváková spolu s technickou asistenciou Davidom Ščípom, Patrikom Stacherom, Tobiášom Sedlákom a fotografkou Simonou Šulovou pripravili, zabezpečili a zdokumentovali priebeh besiedky. Vďaka patrí muzikantom Matúšovi Závadskému, Martinovi Klemanovi, Matejovi Gablíkovi, Hane Žuborovej, Tereze Mečiarovej, moderátorkám Amélii Sophii Raje, Sofii Šnircovej, sólistom, hercom a tanečníkom Zoji Fialkovej, Anne Krajčovičovej, Amálii Smahovej, Laure Šmidovej, Karin Súderovej, Martine Levčíkovej, Markovi Súderovi, Tomášovi Kuhajdovi, Nine Flimelovej, , Tereze Pastierikovej, Gabriele Beňadikovej, Ivanovi Kuhajdovi, Veronike Keblúškovej, Filipovi Hromadíkovi, Petrovi Laluhovi, Matúšovi Janovičovi, Mii Orthovej, Monike Ziaťkovej, Amélii Hricovej, Laure Poliakovej, Olivii Petráš, Tomášovi Mikuškovi, Richardovi Fialkovi, Matúšovi Menichovi, Adamovi Struhárovi, Denisovi Kvostkovi a všetkým spevákom z prímy až kvarty, ktorí piesňami Srdce nehasnou a Úsmev zakončili toto príjemné popoludnie.
Naša škola má množstvo talentovaných a nadaných žiakov, na ktorých sme pyšní. Do ďalších rokov im želáme, aby v nich radosť z umenia stále rástla a prinášala potešenie a obohatenie pre seba a svoje okolie.
PhDr. Monika Siváková
V deň 30. mája 2024 sa v priestoroch Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi uskutočnil výchovný koncert pre žiakov prímy, sekundy a tercie. Organizátorom koncertu bola Spoločnosť Mariána Vargu, ktorá ponúkla hudobno-edukačný program realizovaný s podporou Fondu na podporu umenia v rámci výzvy Umenie pre školy.
Tvorba Mariána Vargu slúžila ako brána k najhodnotnejším autorom európskej hudobnej tradície – B. Bartókovi, J. S. Bachovi, J. Haydnovi, I. Stravinskému. Ich diela naživo predstavili klavirista Ivan Šiller a violončelista Jozef Lupták. Slovom, obrazom, hudobnými ukážkami a neformálnym rozhovorom vytvorili jedinečnú atmosféru, ktorú podčiarkol aj talentovaný klavirista z Prievidze Jakub Danko.
Žiaci dostali možnosť naučiť sa rytmus bulharskej piesne, byť naživo orchestrom v Stravinského Svätení jari. Hlavným odkazom koncertu bola výzva nachádzať krásu všade okolo nás, čo sa nepochybne interpretom v živých vstupoch odovzdať podarilo.
PhDr. Monika Siváková
Dňa 10. februára 2024 mala verejnosť možnosť prísť do našej školy a prehliadnuť si priestory, ako aj dostať informácie o výučbe predmetov a organizácii školského života. Bohatú ponuku aktivít doplnili predmetové komisie dejepisu, občianskej náuky a umenia a kultúry, ktoré vo vzájomnej súčinnosti zorganizovali pre publikum sériu akcií.
Nosnou témou tohto roka bolo 20. výročie vstupu Slovenska do Európskej únie. Preto už vopred triedy príma, kvarta, kvinta, sexta, septima, III.B, III.C a III.E pripravili 27 maľovaných plátien, každé venované jednej členskej krajine. Plátna boli umiestnené po celom interiéri školy, na steny chodieb, ešte pred zahájením Dňa otvorených dverí. Na prehliadku plátien nadväzoval kvíz, ktorý bol v anglickom jazyku, dostupný cez QR kód, úspešní riešitelia si v dejepisnej učebni mohli prísť vyzdvihnúť odmenu, ktorej súčasťou boli aj „európske modro-žlté muffiny“ a sviečky vyrobené priamo pre túto príležitosť.
QR kódy pomohli návštevníkom dostať sa k prezentáciám predmetov dejepis, hudobná výchova, tvorba a prezentácia projektov. Taktiež kódy navigovali k informáciám o speváckej skupine VAVRINEC Band, ktorá pre verejnosť predstúpila s krátkym kultúrnym programom. Speváci zaspievali 5 piesní v šiestich jazykoch, ktorými sa rozpráva dnes v krajinách Európskej únie. Osobitné poďakovanie pri vystúpení patrí gitaristom Matejovi Gablíkovi (III.B) a absolventovi Michalovi Líškovi (oktáva B/2022) a spevákom z tried príma, III.B a III.C.
V dejepisnej učebni okrem odmien za kvíz návštevníci diskutovali s vyučujúcimi a so žiakmi o vzdelávaní na gymnáziu, ponúkali sa drobným občerstvením, ktoré pripravili žiaci prímy a septimy. Návštevníci v učebni dostali aj informácie o predmete občianska náuka, prehliadali si súčasné učebnice dejepisu, odbornú literatúru, súťažné práce SOČ a Dejepisnej olympiády, lúštili dejepisné rébusy a interaktívne dejepisné hádanky. Za prezentáciu predmetu dejepis osobitná vďaka patrí Paulíne Čičmancovej (VII) a Karin Orságovej (II.F).
Návštevníkmi boli nielen budúci prváci a primáni s rodičmi, ale aj absolventi gymnázia, ktorí v tento deň prišli navštíviť svojich bývalých vyučujúcich. Predmetová komisia umenia a kultúry mala ešte osobitné prezentácie umeleckých prác žiakov v učebni UMK. Mozaiku žiackych prác dotvárali aj plagáty o gréckych bájach a povestiach a o Austrálii, ktoré v rámci viacerých predmetov zhotovili žiaci prímy.
Deň otvorených dverí podal obraz o našej škole, ktorá je pestrou zmesou vynikajúcich pedagógov a talentovaných žiakov. Je to dynamický organizmus, ktorý ide v ústrety novým technologickým výzvam, kladie dôraz na zachovanie tradícií a hodnôt, pričom rozvíja individuálny potenciál každého žiaka.
PhDr. Monika Siváková
Pre triedy príma a sekunda sa pod záštitou Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi uskutočnil dňa 8. decembra 2023 hudobný workshop – výchovný koncert Ja a môj sused Róm, ktorý bol súčasťou podujatia Skladáme úlomky nádeje, jednodňového multižánrového festivalu židovskej, rómskej a ukrajinskej kultúry konaného v RKC Prievidza.
Hlavnou osobnosťou výchovného koncertu bola Mgr. art. Barbora Botošová, ktorá pôsobí ako aranžérka, hudobná lektorka a skomponovala viaceré autorské kompozície. Spolupracuje na rôznych hudobných projektoch, venuje sa rozmanitým hudobným žánrom od klasickej hudby až po world music a Ethno-Jazz. Je primáškou v skupine Barbora Botošová Band, pôsobí v sláčikovom kvartete Woman Rebels, účinkuje v rôznych komorných zoskupeniach a multižánrových kapelách.
Workshop doplnil svojimi vystúpeniami aj huslista Marek Michael Konček, ktorý aj krásne hral na klavíri a prednášal o dejinách Rómov, o rôznych pomenovaniach pre túto národnosť, o rozšírení Rómov v Európe a o rôznych kultúrnych prejavoch Rómov.
Postatou výchovného koncertu bolo zoznámiť sa s rómskou kultúrou, zažiť na vlastné oči rómske hudobné umenie a budovať v sebe zmysel pre prijímanie rozdielnosti kultúr. V živej diskusii žiaci dokázali, že podstatu výchovného koncertu sa podarilo naplniť. Vďaka patrí aj Mgr. Soni Mikušovej, vyučujúcej hudobnej výchovy, za zorganizovanie výchovného koncertu.
PhDr. Monika Siváková