EnglishENGLISH
logo Gymnázia V. B. N.
Gymnázium V. B. Nedožerského, Matice slovenskej 16, 971 01 Prievidza   Telefón: (421)046/542 33 67   E-mail: skola@gympd.sk


FOTOARCHÍV - školský rok 2018/2019

14. 3. 2019

Chvíľa pre slovo

plagát plagát S príchodom marca prichádza aj nová pozvánka pre tých, čo sledujú akcie, organizované v rámci nášho projektu Gymnázium svojmu mestu. Tou najbližšou je akcia, nesúca názov Chvíľa pre slovo. Je venovaná tvorbe prozaikov a básnikov, ktorí vzišli z radov absolventov našej školy...

12. 3. 2019

Diplomy DELF

Dňa 26. februára sa konalo na našej škole slávnostné odovzdávanie medzinárodných certifikátov z francúzskeho jazyka DELF A1 a A2. Podporu žiakom prišla vyjadriť aj pani riaditeľka, ktorá oceňuje snahu žiakov zdokonaľovať sa v druhom cudzom jazyku. Poďakovanie patrí speváckemu zboru Vavrinec a Zoe Cipovovej (tercia), ktorí nám umelecky obohatili spoločné popoludnie.

Mgr. Ľudmila Zaujecová

28. 2. 2019

ERASMUS +

V dňoch 4. - 15. 2. 2019 sme sa 12 študenti 3. ročníka zúčastnili projektu Erasmus+ Mitigation Youths na Počúvadlianskom jazere pri Banskej Štiavnici. Projekt bol zameraný na tému mediácie, komunikácie a riešenia konfliktov. Niesol sa v príjemnej atmosfére pod dozorom skvelých organizátorov z Estónska, Maďarska, Srbska a Rumunska. Počas pobytu sme mali rôzne workshopy a aktivity zamerané na prekonávanie bariér a prácu v medzinárodnom kolektíve. Spoznali sme kultúru a tradície iných krajín, zdokonalili sa v anglickom jazyku. Užili sme si množstvo zábavy a neopakovateľných zážitkov.

28. 2. 2019

Z činnosti PK OBN

Uplynulé obdobie bolo pre PK OBN veľmi plodné.

14. decembra 2018 sme sa spolu so siedmimi študentmi štvrtého ročníka vybrali do Štrasburgu. Mali sme možnosť zúčastniť sa Euroscola Day. Študenti si na vlastnej koži vyskúšali prácu europoslancov a spolu so svojimi kolegami z celej Európy sa aktívne pokúšali diskutovať, hľadať návrhy riešení a názorové kompromisy, hlasovať a prijímať zákony a rezolúcie. Neobyčajná skúsenosť bola aj príjemným predvianočným výletom. Okrem Štrasburgu sme navštívili aj vianočné trhy v Norimbergu a naladili sa tak na záver roka.

Január sme obohatili o tri akcie. 22.januára 2019 sa dve tretiacke triedy stretli so zaujímavými hosťami. Trieda 3.B mala na programe workshop zameraný na odbúravanie predsudkov a internáboženský dialóg. Cieľom stretnutia, ktoré nieslo názov Stretnú sa kresťan, moslim a žid… bolo stretnutie ľudí rôzneho náboženského vyznania a hľadanie prienikov v ich hodnotovej orientácii.

Trieda 3.F sa zúčastnila besedy na tému Slovensko, Afrika a migrácia. Diskutovali o skutočných podmienkach a možnostiach afrického študenta na Slovensku.

Študenti štvrtého ročníka, ktorí navštevujú spoločenskovedný či dejepisný seminár, sa stretli s významným slovenským politológom Grigorijom Mesežnikovom. Téma bola rámcovaná ako Občianska spoločnosť a demokracia na Slovensku. V diskusii sa však diskutujúci dotkli aj iných aktuálne zaujímavých a pre mladých ľudí dôležitých tém.

7. februára 2019 naša škola po prvýkrát hostila krajské kolo olympiády ľudských práv. Bolo pre nás potešením privítať víťazov školských kôl z celého kraja. Rovnako sme verili v úspech nášho reprezentanta Tomáša Štrbu (VIII.) pod vedením p. profesorky K. Rajcigelovej. Celý deň sa niesol v duchu príjemnej atmosféry a veríme, že aj to prispelo k výborným výkonom súťažiacich študentov. O to viac nás teší, že Tomáš obsadil prvé miesto a čaká ho účasť na celoslovenskom kole. Veríme, že svoju neobyčajnú angažovanosť a vedomosti zúročí aj tam.

Mgr. Zuzana Laluhová, PhD.

28. 2. 2019

Noc v škole – Večer s Fantómom opery

V rámci osláv storočnice školy prebehla v piatok 22. februára 2019 Noc v škole, kde návštevníci mohli zažiť to najlepšie, čo škola ponúka v súčasnosti. Predmetová komisia dejepisu si pripravila ústredné podujatie Večer s Fantómom opery, konané v telocvični, ktoré reflektovalo 100 rokov existencie gymnázia, 100 rokov Československej republiky a 100 rokov od deja muzikálu Fantóm opery od Andrewa Lloyda Webera.

V duchu Fantóma sa niesol celý večer, rozdelený na tri časti: Opera (hudobné, tanečné a herecké čísla doprevádzané sprievodným slovom moderátorov), Paríž (prednáška o životnom štýle v Paríži na začiatku 20. storočia) a Rok 1919 (vedomostný kvíz a prehliadka dobových odevných doplnkov). Podujatie zastrešili žiaci a učitelia našej školy, hostia z Gymnázia Grösslingová z Bratislavy a iní hostia. Nechýbalo občerstvenie, odmeny víťazom a ukážky dobovej hudby, v technickom prevedení ozvučenia a osvetlenia spoločnosti JG music, s. r. o. Všetkým zúčastneným i sponzorom srdečne ďakujeme za pomoc, priazeň a vytvorenie neopakovateľnej atmosféry!

PhDr. Monika Siváková, koordinátorka podujatia

20. 2. 2019

Senior roka 2018 a odovzdanie ceny Mariána Ondáša „Anjel pomoci“ našim študentom

Trinásty ročník bol podľa organizátorov výnimočný a niesol sa v znamení výborného redaktora RTVS Mariána Ondáša, ktorý bol súčasťou rozhlasového éteru viac ako 40 rokov a zaslúžil sa o založenie ankety Senior roka. Venovaná mu bola mimoriadna cena Senior roka In memoriam.

Marián Ondáš vždy túžil po tom, aby anketa nebola len o senioroch, ale aj mladých, ktorí pomáhajú starším občanom. Po jeho smrti sa organizátori rozhodli udeliť ceny, ktoré sú pomenované práve po ňom. Cenu „Anjel pomoci“ získali Eva Némethová, Vít Zajac a kolektív našich študentov zo 4.B, 4.E a oktávy, ktorí prišli s veľmi zaujímavým a inšpiratívnym nápadom a počas svojho voľného času navštevujú seniorov v Domovoch dôchodcov v Prievidzi.

Mgr. Ľudmila Zaujecová

18. 2. 2019

LYŽIARSKY A SNOWBOARDOVÝ KURZ 2019

Pondelok 4. 2. 2019 nebol obyčajný deň. Ustráchaní, ale aj plní nadšenia sme nasadli do autobusu, ktorého konečnou zastávkou bol kemping Gäceľ v Dolnom Kubíne. Ubytovací areál uprostred krásnej oravskej prírody sa na týždeň stal naším druhým domovom. Nad žiakmi z tried I.D, I.E, I.F a sekundy držali ochrannú ruku P. Bohušová, E. Porubcová, M. Barta, R. Steinhübl a M. Petrovský. Čakal nás týždeň plný zážitkov, nových priateľstiev a samozrejme aj túžba naučiť sa lyžovať či snowboardovať. Pre niektorých to bol naozaj veľmi zvláštny pocit, pretože na lyžiach stáli prvýkrát! Neoľutovali. Práve naopak! Vďaka profesionálnym inštruktorom si žiaci osvojili správnu techniku a ich vzťah k týmto zimným športom sa ešte viac upevnil. Lyžiarske stredisko Kubínska hoľa ponúka 9 tratí s obťažnosťou ľahká, stredná a ťažká a je ideálnym miestom pre začiatočníkov, ale aj pokročilých.

V stredu sme si vypočuli prednášku príslušníka Horskej služby, ktorý žiakom priblížil systém fungovania Horskej záchrannej služby v spolupráci s inými záchrannými zložkami. Najviac nás však zaujali informácie týkajúce sa lavínového nebezpečenstva a následne poskytnutie prvej pomoci v prípade pádu lavíny. Veľmi užitočné boli rady, ktoré sa nazývajú Biely kódex. Sú to pravidlá správania sa na lyžiarskej trati, ktoré by mal dodržiavať každý návštevník, aby neohrozil svoje zdravie, ale ani zdravie a bezpečnosť iných.

Týždeň ubehol ako voda a bol veľmi príjemný, no náročný súčasne. Veríme však, že v každom z nás zanechal stopu spomienok a túžby vrátiť sa zas. Či už v zime, alebo v lete, pretože tento krásny kraj je plný možností v každom ročnom období.

Mgr. Petra Bohušová

30. 1. 2019

Ples gymnázia – hudobný úvod

Talentovaní členovia Speváckeho zboru Vavrinec, ako i pozvaní hostia z hudobného odvetvia a ďalší šikovní žiaci našej školy vytvorili zoskupenie, ktoré tvorilo kultúrno-hudobný úvod k Plesu gymnázia venovanému 100-ročnici existencie našej školy, ktorý sa konal v KaSS v Prievidzi dňa 26. januára 2019. Zoskupenie nazvané Dunaj Band predviedlo výber z muzikálnej tvorby 20. rokov 20. storočia, jednu českú a jednu slovenskú pôvodnú pieseň.

Išlo o tieto skladby a interpretov:

 1. Jiří Traxler (slová i hudba): Teď raději mlč (Slowfox).
  Eleonóra Kovalíková – spev, Monika Siváková – klavír, Michal Líška – gitara, Dan Páleník – basgitara, Andrej Lackovič – saxofón, Andrej Fábera – cajon, Anita Gardlíková – trúbka
 2. P. Braxatoris (slová), Gejza Dusík (hudba): Večer pri Dunaji (Slowfox).
  Emília Bartová – spev, Monika Siváková – klavír, Michal Líška – gitara, Dan Páleník – basgitara, Andrej Lackovič – saxofón, Andrej Fábera – cajon, Anita Gardlíková – trúbka
 3. Vystúpenie doplnila i známa pieseň:
  Zdeněk Rytíř (slová), Jiří Zmožek (hudba): Zvonky štěstí (Karel Gott a Darina Rolincová).
  Jej interpretmi boli: Zuzana Laluhová, Maxim Petrovský – spev.

Ďakujeme prítomným za priazeň, ponúknuť krásy hudby bolo pre nás radosťou!

PhDr. Monika Siváková

30. 1. 2019

OHROMUJÚCI ÚSPECH NAŠICH ŽIAKOV NA MEDZINÁRODNEJ OLYMPIÁDE MLADÝCH VEDCOV V AFRIKE

Koniec minulého roka bol pre našich žiakov a našu školu mimoriadne úspešní. Adam Benjamin Plšek (kvarta) a Ján Plachý (1.A) nás reprezentovali na Medzinárodnej olympiáde mladých vedcov v africkej Botswane. Všetko sa začalo ešte v júni minulého roka, keď sa obaja zúčastnili 1. výberového sústredenia IJSO v Bratislave a spolu s ďalšími ôsmimi žiakmi dostali pozvánku na 2. výberové sústredenie. Každý z riešiteľov pracoval na sebe aj počas prázdnin. Žiaci týždenne dostávali domáce úlohy, ktoré im pomáhali lepšie sa pripraviť. Adrenalín stúpal a každý riešiteľ čakal na konečný verdikt druhého výberového sústredenia, ktoré sa konalo v Bratislave 3. - 5.9.2018. Úlohy boli však ešte o niečo ťažšie, ako tie, ktoré riešili predtým. Každý z nich vedel, že len tí najlepší budú mať možnosť ísť do ďalekej Botswany, ktorá je známa divokou safari, či náleziskami diamantov. Našim chlapcom sa podarilo prebojovať medzi najlepších 6 a sen o Botswane sa stal skutočnosťou.

V botswanskom hlavnom meste Gaborone si na Medzinárodnej olympiáde mladých vedcov 2.-11.12.2018 zmerali sily s vyše 200 účastníkmi zo 42 krajín sveta. Slovensko reprezentovala delegácia v zložení troch lídrov: Dušan Kavický (vedúci delegácie), Katarína Kmeťová a Zuzana Magyarová a šiestich súťažiacich: Hugo Bartha, Adam Benjamin Plšek, Ján Plachý (všetci traja bronzová medaila), Marek Zumrík, Adela Čermáková a Klára Ištoková. Okrem medailí si naši žiaci z Afriky priniesli aj veľa zážitkov z návštevy 2 prírodných rezervácií v africkom safari: rezerváciu Moklodi a Jwana Game Park.

Obom srdečne gratulujeme a želáme veľa odvahy, vytrvalosti a nadšenia pre vedu a, samozrejme, veľa ďalších úspechov.

PhDr. Ľudmila Kupková

https://vat.pravda.sk/clovek/clanok/495501-mladi-slovenski-vedci-zozali-uspech-v-botswane/
http://www.ijso.sk/downloads/2018/CK2_výsledková%20listina.pdf
https://www.webnoviny.sk/mladi-slovenski-vedci-mozu-konkurovat-svetovej-spicke-v-botswane-zaznamenali-vyznamny-uspech/

29. 1. 2019

Na vlastné oči

V rámci osláv stého výročia štátneho gymnázia sa 17. januára 2019 konala vernisáž výstavy historických fotografií a artefaktov z dejín školy nazvaná Na vlastné oči.

Výstavu sme pripravili v spolupráci s Hornonitrianskym múzeom a Štátnym okresným archívom v Prievidzi. Na jej slávnostnom otvorení sa stretli dnešní gymnazisti, súčasní i bývalí profesori.

Výstavu si môžete pozrieť na pôde múzea do 3. marca 2019.

Mgr. Zuzana Orságová

29. 1. 2019

Spolupráca našich žiakov s OZ Fórum pre pomoc starším

Študenti našej školy prišli s veľmi zaujímavým a inšpiratívnym nápadom. Nadviazali spoluprácu s OZ Fórum pre pomoc starším a Domovom dôchodcov v Prievidzi. Budúci maturanti začali navštevovať seniorov v zariadeniach Domova dôchodcov na Ulici Rázusa a Okáľa. Jednou z myšlienok je spolupráca a výmena skúseností, spomienok, ale aj úsmevov medzi dvoma generáciami. S veľkým odhodlaním sa do tohto projektu pustila Evka Némethová z triedy oktáva, ktorá pritiahla svojich spolužiakov Víta Zajaca, Ivanku Mokrú, Rebeku Kubovičovú, Jakuba Daumera, Samuela Bezáka, Dianu Považanavú. Oslovili aj ďalších spolužiakov, napr. Vanessu Valterovú, Emmu Toračovú, Bianku Árvovú, Kristiána Vlačuhu, Adriána Kočiša, Braňa Hromadu, Mareka Blaháča, Líviu Rumpliovú, Andriána Kršku, Jessicu Réveszovú a mnoho ďalších.

Ľudmila Zaujecová

7. 1. 2019

Vernisáž

Milí žiaci, rodičia a priatelia nášho gymnázia!

S príchodom nového roka Vám želáme veľa zdravia, šťastia, úspechov a zároveň Vás pozývame na ďalšie zo série podujatí organizované pri príležitosti storočnice prievidzského gymnázia.

Tentokrát pôjde o vernisáž výstavy predmetov (dokumentov, pomôcok, fotografií a pod.), ktoré v sebe ukrývajú príbehy zo života gymnázia.

Vernisáž výstavy pod názvom Na vlastné oči sa uskutoční vo štvrtok 17. 1. 2019 o 16.00 v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi a pre verejnosť bude prístupná do konca februára.

SSrdečne Vás na ňu všetkých pozývame.

7. 1. 2019

Šach na školách

Dňa 21. decembra 2018 sa vďaka projektu Šach na školách v priestoroch nášho gymnázia uskutočnil Vianočný šachový turnaj pod záštitou Svetového šachového zväzu FIDE a Slovenského šachového zväzu. V štyroch kolách si spolu zahralo 24 hráčov rozličného veku a hráčskej úrovne. Záštitu nad turnajom prevzala pani riaditeľka PaedDr. Eleonóra Porubcová. a Mgr. Roman Steinhübl. Na troch najlepších šachistov čakali trofeje a darčekové poukážky v hodnote 20 € od sponzora najlekaren.eu a pre každého účastníka bola pripravená medaila. Vďaka Radovanovi Hubovi z triedy septima, ktorý bol hlavný organizátor a sponzor projektu Šach na školách a šachovému klubu v Prievidzi, ktorý zapožičal profesionálne šachové hodiny sme mohli stráviť predpoludnie posledného dňa v škole pred vianočnými prázdninami hraním šachu. Viac informácii ohľadom šachových turnajov aj projektu Šach na školách nájdete na FB stránke: Šach na školách (GVBN).

Viktória Fáberová, septima

7. 1. 2019

Vianoce s hudbou

Spevácky zbor Vavrinec sa pred oslavou tohtoročných Vianoc zapojil do dvoch podujatí. V piatok 21. decembra 2018 v dopoludňajších hodinách vystúpil v priestoroch školskej telocvične počas vianočného bazáru a v popoludňajších hodinách obveselil účastníkov vianočných trhov na Námestí slobody v Prievidzi so svojím hudobno-recitačným pásmom Vianoce ako symbol.

Vianočný bazár sa niesol aj v podaní krásnych vianočných vinšov, ktoré recitovali Michal Líška (Vb) a šikovní žiaci a žiačky primy pod vedením pani učiteľky Danky Porubcovej. Nasledovalo pásmo speváckeho zboru zložené zo známych i menej známych vianočných piesní. Za vystúpenie a svoj umelecký vklad ďakujeme všetkým spevákom a speváčkam, gitaristom Filipovi Šponiarovi, Adamovi Jariabkovi, Michalovi Líškovi, Dominike Rybárovej, bubeníkovi Andrejovi Fáberovi, akordeonistovi Adamovi Jariabkovi. Vianočný hudobný bazár ukončilo duo Dominika Rybárová (IV.E) a Adam Kršiak (IV.F), ktorí rozveselili publikum najmä piesňami Eda Sheerana. Osobitná vďaka patrí technickej podpore a ozvučovacej asistencii, chlapcom z III.B: Martinovi Benkovi, Adriánovi Hepnerovi, Petrovi Bátorovi a Jozefovi Balčirákovi.

S radosťou na tvári, úsmevom na perách a nádejou v srdci končíme tento kalendárny rok, vchádzame do čarovného obdobia Vianoc a veríme, že ten ďalší rok prinesie pokoj a vzájomné porozumenie.

PhDr. Monika Siváková

21. 12. 2018

Takto šli roky

Každý mesiac v tomto školskom roku naša škola pripravuje jedno podujatie v rámci osláv stého výročia svojho založenia. 12. decembra sa konala beseda s názvom Takto šli roky – rozprávanie o histórii a ľuďoch, ktorí ju tvorili. Všetci, ktorí si v predvianočnom období našli čas: študenti, pedagógovia, bývalí absolventi či obyvatelia Prievidze a okolia boli vtiahnutí do zaujímavého dialógu medzi zástupcom školy Jaroslavom Pernišom a Máriom Šmýkalom, bývalým študentom. Dozvedeli sme sa, koľkými prerodmi od roku 1919 po súčasnosť prešla naša škola - od zmeny názvov, cez zmeny sídel, zmenu riaditeľov aj osadenstva pedagógov. O tom, že škola nie je len inštitúcia, ale je predovšetkým tvorená osobnosťami, ktorí ju formujú, udávajú jej smer a vdychujú jej život, nás presvedčilo mnoho zaujímavých osudov a životných príbehov. Tie tvorili ľudia s našou školou spätí – riaditelia, učitelia, študenti, ich rodičia a priatelia. Niektoré príbehy boli smutnejšie, iné mali nádych romantiky či humoru. Vyhľadávanie takýchto informácií je práca náročná a veľmi zdĺhavá. Ale Jaroslav Perniš nie je len učiteľom prírodovedných predmetov, ale aj spisovateľom, ktorí sa venuje histórii. Prezradil nám, že už štyri roky pracuje na knihe o našej škole, ktorá by mala byť uvedená do života začiatkom školského roka 2019/2020, keď budú oslavy stého založenia našej školy vrcholiť. Preto všetci, ktorí sa nemohli tohto podujatia zúčastniť, budú mať možnosť osobne sa oboznámiť so storočnou históriou našej alma mater. Prajeme vám krásne vianočné sviatky a v januári vás pozývame na ďalšie podujatie s názvom Na vlastné oči – Vernisáž výstavy historických fotografií a artefaktov z dejín našej školy.

21. 12. 2018

Yad Vashem v Jeruzaleme – seminár o výučbe holokaustu

Medzinárodná škola pre štúdiá holokaustu, Svetové centrum pre pamäť holokaustu Yad Vashem v Jeruzaleme v Izraeli, Edah, o. z., Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Program pre výučbu holokaustu v Európe. To boli hlavní organizátori semináru, ktorého sa tento rok, ako každoročne, v dňoch 9. – 16. decembra 2018 zúčastnilo 20 pedagógov zo Slovenska. Na základe úspešnej spolupráce s Múzeom holokaustu v Seredi a s jej vedúcim PhDr. Martinom Korčokom, PhD., som bola oslovená a následne výberovým konaním prijatá medzi kolegov učiteľov, ktorí uvažovali o holokauste a témach jemu príbuzných vo vzdelávacom programe v Yad Vashem.

Seminár otvoril J. E. Peter Hulényi, veľvyslanec SR v Izraeli, riaditeľka Európskeho oddelenia Yad Vashem Richelle Budd Caplan, a Miriam Mouryc, vedúca sekcie pre SR a ČR v Yad Vashem. Hailey Sharon Dilman predstavila v prednáške holokaust a genocídy v 21. storočí, Noam Gittin viedla workshop o predvojnovom živote Židov na ulici v Poľsku, so sprievodkyňou Janou Marcus sme prešli historické múzeum v Yad Vashem a prezreli si výstavu Záblesky spomienok. Daniel Rozenga predstavil súčasné židovské identity, Jana Marcus pokračovala v prehliadke areálu Yad Vashem po Údolí komunít, v synagóge a prechádzkou cez záhradu Spravodlivých medzi národmi. Yiftach Meiri uskutočnila s nami workshop o každodennom živote v getách. Vo večerných hodinách sme navštívili Izraelské múzeum v Jeruzaleme, kde sme sa bližšie dozvedeli o židovskej kultúre a o osudoch zvitkov z Mŕtveho mora, najstarších rukopisov Starého Zákona. Dr. Daniel Uziel v prednáške uvažoval nad tým, Kto dal rozkaz? Evolúcia „konečného riešenia“. Anna Stocker nám vo workshope priblížila prípadovú štúdiu deportácie nemeckých Židov z Düsseldorfu do Rigy. Medzi aktivitami sme mali možnosť diskutovať, zoznamovať sa so vzdelávacími materiálmi, prechádzať sa areálom Yad Vashem. Ako čeliť súčasnému antisemitizmu – to bol názov workshopu (viedla Dr. Noa Mkayton), v ktorom na základe filmovej ukážky zazneli mnohé antisemitské mýty, ktoré pretrvávajú dodnes. Doc. Peter Borza z UPJŠ v Košiciach prednášal o katolíckej cirkvi v období holokaustu. Kolegovia pedagógovia predstavili svoje koncepty výučby holokaustu na vyučovacích hodinách. Pán Naftali Juraj Fürst bol vzácnym hosťom, ktorý ako preživší holokaust zaujímavo predstavil svoj životný príbeh. O perzekúcii Nežidov v čase druhej svetovej vojny rozprával Yossi Gilad. Miriam Mouryc premietla film o dvoch sestrách preživších holokaust, ktorý je možné využiť i na vyučovaní. Dva posledné dni pobytu sme mali možnosť so sprievodkyňou Kateřinou spoznať Jeruzalem, pevnosť Massada a Mŕtve more.

Okrem uvedených aktivít zvýšil ešte čas i na osobné rozhovory, budovanie priateľských kontaktov, ochutnávku miestnych špecialít, duchovné aktivity, prechádzky po meste, spoznávanie rôznosti miestneho obyvateľstva, jeho života a kultúry. Som vďačná za možnosť byť súčasťou takéhoto organizačne i časovo náročného projektu. S plnou zodpovednosťou si z neho odnášam mnoho poučenia i rád, ktoré budem vedieť využiť pri vyučovaní, aby som mojich žiakov viedla k vzájomnému porozumeniu, k odsúdeniu ľudskej nenávisti, k úcte voči životu a k prijímaniu rôznosti v akejkoľvek podobe.

PhDr. Monika Siváková

10. 12. 2018

100. výročie ukončenia prvej svetovej vojny – dejepisná výstava

Tak písali ženy mužom do boja – to je názov sprievodnej výstavy k scénickému programu folklórnych kolektívov hornej Nitry venovanému 100. výročiu ukončenia prvej svetovej vojny. Autorom výstavy je Mgr. Stanislav Malega a jej materiály v súčasnosti vlastní Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi.

Výstavu si zapožičala naša škola a v priestoroch dejepisnej učebne sme sprístupnili žiakom panely, ktoré hovoria o výpovednej hodnote fotografií či listov z vojny, prezerajúc si tváre ľudí, ktorí zažívali vojnové zážitky, bojovali na fronte, boli väznení, mnohí vo vojne padli. Fotografie pochádzajú z osobných archívov obyvateľov nášho regiónu, napr. Nitrianske Rudno, Čavoj, Nováky, Oslany, Nedožery-Brezany, Bojnice, čím nám dávajú dôkaz o tom, ako hlboko zasiahla vojna do osudov ľudí na hornej Nitre, i keď priamo táto oblasť nebola súčasťou vojnového frontu.

Autor výstavy v úvodnom komentári uviedol poučnú myšlienku, dovolíme si parafrázovať: prečítajme si pozdravy mužov, ktoré písali z vojny domov, títo muži pred viac ako sto rokmi prešli peklom vojny; možno sa potom budeme viac tešiť z našej súčasnosti a menej nás budú znechucovať malé problémy, ktoré musíme riešiť.

PhDr. Monika Siváková

28. 11. 2018

Vedecká čajovňa v Prievidzi

Dňa 22. 11. 2018 sa naša škola spolupodieľala na organizácii podujatia Vedecká čajovňa. Kreatívne prostredie Artpointu v Prievidzi počas nej hostilo študentov z celého Trenčianskeho kraja. Program bol venovaný otázkam sociálnych vied a bol naozaj atraktívny. S radosťou sme privítali Dr. Alexandru Matejková a Dr. Máriu Suríkovú (Sociologický ústav SAV), ktoré prezentovali časť celoeurópskeho výskumu hodnôt venovanú zmenám v súčasnej rodine. Rovnako výborné boli vystúpenia a workshopy Mareka Šimona (náš absolvent), ktorý prezentoval svoje skúsenosti z oblasti ochrany práv a rovnosti.

Ďakujeme Helsinskému výboru pre ľudské práva za možnosť usporiadať stretnutie, ktoré prinieslo príjemnú atmosféru aj bohatý obsah.

Dr. Zuzana Laluhová, hlavná organizátorka Vedeckej čajovne

27. 11. 2018

Výstava Slovensko: významné osobnosti a udalosti v kalendári výročí UNESCO

Dňa 22. novembra 2018 sa v priestoroch klubovne našej školy uskutočnilo slávnostné otvorenie výstavy pod záštitou Ministerstva zahraničných vecí SR. Ministerstvo je aktívne i na poli kultúrnej diplomacie, preto ambíciou tejto výstavy pod názvom Slovensko - významné osobnosti a historické udalosti v kalendári výročí UNESCO od roku 1996 je zvýšiť záujem o dejiny Slovenska, podporiť národné povedomie, inšpirovať diskusiu medzi mladými ľuďmi so slovenskými koreňmi. O výstave sa budú naši študenti učiť prostredníctvom hodín dejepisu a anglického jazyka.

Výstavu otvorila pani riaditeľka Eleonóra Porubcová po tom, čo Spevácky zbor Vavrinec odspieval úvodný kultúrny vstup. Nasledoval príhovor pani Miroslavy Píšovej z Ministerstva zahraničných vecí, ktorá prítomných oboznámila so zámerom výstavy a obsahovou koncepciou vystavovaného materiálu, vrátane informačnej brožúry o výstave, ktorá je vyhotovená v anglickom jazyku. Michal Líška, žiak triedy kvinty B, v krátkosti priblížil dejiny našej školy, ktorá bola, je a bude súčasťou národných i európskych dejín. Nasledovala prehliadka výstavy, o ktorej žiaci mohli diskutovať. Výstava na našej škole potrvá do 31. januára 2019.

za PK dejepisu PhDr. Monika Siváková

24. 11. 2018

Medzinárodný odborný seminár o holokauste

V rámci akreditovaného kontinuálneho vzdelávania Etnické čistky, genocídy, rasová intolerancia v dejinách sa 19. novembra 2018 vo Vzdelávacom centre Múzea SNP v Banskej Bystrici uskutočnil medzinárodný odborný seminár zameraný na analýzu vzdelávacích aktivít v téme holokaust.

Aktívnymi účastníkmi semináru bol Mgr. Matej Beránek, PhD., ktorý ponúkol prítomným pohľad do štruktúry práce Múzea holokaustu v Seredi a priblížil činnosť vzdelávacieho strediska múzea, Mgr. Miriam Mouryc z Medzinárodnej školy pre výučbu holokaustu Jad Vašem v Jeruzaleme, v ktorej podaní sme počuli ponuku vzdelávacích programov medzinárodnej školy, praktické ukážky aktivít pre žiakov, vo workshope nám predstavila projekt Vymazať pamäť, ktorého výstupom sú pohľadnice, výtvarné pochopenie vyrovnania sa s udalosťami holokaustu.

PhDr. Martin Korčok, PhD. z Múzea holokaustu v Seredi informoval o organizačných podrobnostiach semináru, ktorý sa bude konať v decembri 2018 v Jad Vašem v Jeruzaleme. V závere semináru sme si vypočuli prezentácie dvoch kolegýň, ktoré sa s nami podelili o skúsenosti a didaktické postupy pri výučbe o holokauste na vyučovacích hodinách. Po krátkej diskusii organizátori seminár ukončili. Zo semináru si každý účastník odniesol nové podnety, námety k reflexii svojej práce a odkaz ďalej sa vzdelávať v postupoch pri výučbe tejto vážnej témy našich dejín.

PhDr. Monika Siváková

8. 11. 2018

Mladí Európania na cestách!

Pre Tomáša Štrbu, Lukáša Vavrinca a Tomáša Vlčka bol október cestovateľským mesiacom. Vďaka úspechu v súťaži Mladý Európan sa im podarilo navštíviť hneď dve miesta. Prvý výlet smeroval do Bulharska. Chlapci navštívili hlavné mesto Sofia, pohorie Rila i historický Nesebar. Cestu do Bulharska poctivo zaznamenávali a natočili o nej vlastný film. Po Bulharsku prišlo na rad Belgicko, konkrétne Brusel. Úžasný zážitok z mesta, rovnako tiež možnosť stráviť čas v priestoroch európskych inštitúcií a na nazrieť do zákulisia európskej politiky.

Tomáš, Lukáš a Tomáš- ďakujeme za Vašu snahu, odhodlanie a pracovitosť. Ste našou pýchou!

Ďakujeme tiež kolegom M. Petrovskému a K. Rajcigelovej, ktorí študentov na cestách sprevádzali.

PK OBN

8. 11. 2018

Koncert Baví nás baviť vás (podujatie k storočnici gymnázia)

Priateľská atmosféra, aktívne publikum, množstvo účinkujúcich, spev, hudobné nástroje, tanec, hovorené slovo. Toto všetko spájalo ľudí dobrej vôle dňa 26. októbra 2018 večer v priestoroch Kultúrneho a spoločenského strediska v Prievidzi. Oslávili sme 100 rokov trvania nášho gymnázia koncertom Baví nás baviť vás, ktorý sa niesol v znamení radosti dávanej, prijímanej, prežívanej, radosti, ktorá má krídla.

Spoločne sme vytvorili jedno veľké dielo, ktoré cez rôznosť žánrov a pestrosť prejavov dokázalo zjednotiť a posilniť v nás pocit, že ako študenti, zamestnanci, absolventi či priatelia školy tvoríme jednu veľkú rodinu. Týmto vyslovujem nekonečnú vďaku všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o prípravu a priebeh tejto akcie, počas ktorej sme si pripomenuli osudy významných osobností, absolventov školy, ktorí sa uplatnili v hudobnom živote: Anna Kajabová-Peňášková, Emil Liebenberger, Alžbeta Pappová, František Livora, Alfréd Zemanovský, Marcela Laiferová.

Ďakujem moderátorke E. Kovalíkovej, recitátorom M. Škultétymu, J. Vingárikovi, klaviristkám S. Šimurkovej a H. Súlovskej, technickým asistentom M. Benkovi, A. Ondrejovičovi, V. Plesnivej, M. Bartovi, personálu KaSS Prievidza, sólistom M. Líškovi, D. Páleníkovi, S. Mendelovej, A. Lackovičovi, M. Hollému, M. Besedovi, M. Hrdému, K. Kulichovej, L. Píšovi, Z. Laluhovej, M. Rosákovej, O. Hrdému, A. Fáberovi, A. Bartovej, E. Bartovej, J. Gebrlínovi, K. Černickej, T. Halenárovi, A. Kršiakovi, M. Petrovskému, D. Rybárovej, D. Balážovej, F. Šponiarovi, T. Badáňovi, E. Šimurkovej, K. Jariabkovej, S. Priehodovej, spevákom a speváčkam Speváckeho zboru Vavrinec, pomocným organizátorkám B. Šimorovej, B. Sárenej, E. Rehákovej, S. Rešetkovej, M. Škopcovej, sponzorom M. Dolníkovi, R. Juríkovej, R. Mihálikovi a L. Lukáňovej, pomocnej vedúcej organizačného tímu E. Bartošovej.

Ďakujem za krásny zážitok, s ktorým sme sa mohli podeliť. Verím, že spomienka na tento večer v nás zostáva natrvalo, tak ako i radosť, ktorá síce má krídla, ale nemá hranice.

PhDr. Monika Siváková, vedúca organizačného tímu

8. 11. 2018

Literárna exkurzia Dolný Kubín – Vyšný Kubín – Jasenová

O Hviezdoslavovi a Kukučínovi sa dá učiť aj zábavnejšie než v školských laviciach, o čom sa presvedčili aj sekundáni a kvartáni nášho gymnázia, ktorí sa v krásny októbrový deň 11. 10. 2018 vybrali spolu so svojimi triednymi učiteľkami na literárnu exkurziu do ich rodného kraja. Navštívili Literárnu expozíciu P. O. Hviezdoslava a historickú Čaplovičovu knižnicu a Historický cintorín v Dolnom Kubíne, kde si uctili pamiatku nielen Hviezdoslava, ale pripomenuli si aj Janka Matušku a Ladislava Nádaši – Jégého. Vo Vyšnom Kubíne sa pristavili pri pamätníku rodného domu Hviezdoslava a Margity Figuli, prešli sa okolo domu, v ktorom táto spisovateľka, autorka novely Tri gaštanové kone vyrastala, položili kvety k pamätníku Hviezdoslavovej matky s bronzovým reliéfom priadky, ktorý sa vyníma na pozadí Ostrej skaly a Chočských vrchov oproti Kubínyiovskému kaštieľu. Odtiaľ už zamierili do susednej Jasenovej, kde sa do richtárskej rodiny narodil v roku 1860 Matej Bencúr. V rodnom dome Martina Kukučína sme pochopili mnoho súvislostí jeho života so životom jeho priateľa Hviezdoslava.

Po krásnom slnečnom dni plnom pozitívnych zážitkov sme sa dohodli, že sa do tohto kraja čoskoro vrátime spoznať horáreň pod Babou horou, Oravský hrad, či Artikulárny kostol v Leštinách, ktorý je jednou z pamiatok UNESCO.

26. 10. 2018

Odovzdávanie jazykových certifikátov z nemeckého jazyka

Dňa 5. 10. 2018 sa v klubovni našej školy konala veľmi milá slávnosť – 18 žiakov si prevzalo z rúk odbornej poradkyne pre zahraničné školstvo Nemecka /ZfA/ pôsobiacej v Banskej Bystrici, pani Susanne Depuydt, jazykové diplomy úrovne B1, ktoré žiaci familiárne nazývajú Sprachdiplom 1.

Jazykový diplom DSD I a II je medzinárodne uznávaný diplom, ktorým sa môžu žiaci preukázať všade vo svete a doložiť tak svoje jazykové znalosti z nemeckého jazyka. Veľkou výhodou diplomu je, že má neobmedzenú platnosť a netreba ho obnovovať.

Pani Depuydt pochválila žiakov za ich výkony a zaželala im veľa úspechov pri skúške DSD II, ktorú sa mnohí z nich rozhodli vykonať. Spomenula tiež dlhoročnú tradíciu konania tejto skúšky v našej škole, ktorá v rámci siete Paschnetschulen pracuje takmer 30 rokov a počas ktorej jazykový diplom z nemeckého jazyka získali stovky žiakov. Poďakovala sa tiež vyučujúcim za ich vynikajúcu prácu pri príprave žiakov.

PhDr. Tatiana Šteiningerová

15. 10. 2018

Zážitkové vzdelávanie v Skalici a Košariskách

Osvojiť si nové poznatky prostredníctvom osobného zážitku, si mohli naši študenti vďaka finančnej podpore Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý sumou 530 € prispel na tento účel. V piatok, 12. októbra 2018 sme spoznávali históriu a pamätihodnosti regiónu Záhoria a myjavských kopaníc. V Skalici videli študenti tradičný spôsob výroby Skalického trdelníka, spojený s jeho ochutnávkou. V obci Košariská navštívili rodný dom M. R. Štefánika, kde si pozreli cenné exponáty a od lektorky získali podrobné informácie o súkromnom i verejnom živote tejto významnej osobnosti slovenského národa. Pamiatku M. R. Štefánika sme si uctili návštevou jeho Mohyly na vrchu Bradlo, ktorej autorom bol významný slovenský architekt Dušan Samuel Jurkovič.

3. 10. 2018

Baví nás baviť vás – Slávnostný program Speváckeho zboru Vavrinec – pozvánka

Milí priatelia! Ďalším z podujatí osláv storočnice nášho gymnázia je podujatie s názvom Baví nás baviť vás, na ktoré vás všetkých srdečne pozývame! Slávnostný koncert Speváckeho zboru Vavrinec sa uskutoční v piatok dňa 26. októbra 2018 o 18.00 hodine v priestoroch Kultúrneho a spoločenského strediska v Prievidzi (oproti Obchodnej akadémii).

V programe vás prevedieme osudmi významných absolventov gymnázia, ktorých život bol spojený s hudbou, budete sa môcť započúvať do tónov rôznorodých hudobných nástrojov a spevu talentovaných mladých ľudí. Ponúkame vám vzácny umelecký zážitok, ktorý bude pre vás zábavou, poučením i oddychom.

Za realizačný tím sa na vás tešia Monika Siváková a Emília Bartošová

3. 10. 2018

Krásy Južných Čiech – dejepisná exkurzia

V dňoch 27. – 28. septembra 2018 sa žiaci druhého a tretieho ročníka zúčastnili poznávacej exkurzie do Južných Čiech, ktorá mapovala historické dedičstvo i špecifický charakter tohto regiónu. Pozorujúc výnimočné rysy prírody, vodných tokov, rybníkov bolo možné nahliadnuť do procesu výroby tradičného českého nápoja – piva v pivovare Budweiser v Českých Budějoviciach, obdivovať kultúrne pamiatky mesta České Budějovice, v ktorého centre sa práve v tých dňoch konal audiovizuálny festival Vltava žije.

Tradície českej kuchyne, atmosféru českej pohostinnosti a chuť českých jedál sme mohli vychutnať na každom kroku. Neďaleký zámok Hluboká upútal študentov svojím zjavom (ponášajúcim sa na zámok Windsor v Anglicku), detailne a útulne zariadeným interiérom a starostlivo udržiavaným záhradným areálom.

Organizácia UNESCO chráni i české pamiatky, medzi nimi Český Krumlov, ktorý sme navštívili na ďalší deň. Výhľad zo zámockej veže na blízke i vzdialenejšie okolie naozaj stál za to, obzvlášť sústredene sme sledovali meander rieky Vltavy. Prechádzali sme sa v zámockých záhradách, obzreli sme si otáčavé hľadisko – prezieravý stavebný unikát, študovali prvky takmer dokonalo zachovalej renesančnej architektúry. Na námestí sme ochutnali ďalšie špeciality zo stánkov, ktoré ponúkali rôzne pochúťky a produkty remeselnej výroby. Navštívili sme Múzeum obchodu a Múzeum vltavínov – moldavitov, ktoré patria medzi vzácne nerasty zelenej farby vzniknuté roztavením po páde meteoritu.

Záverečný pohľad na siluetu historického centra nám bol umožnený priamo z hladiny rieky Vltava, na ktorú sme sa dostali v rafte a splavovali sme mestský okruh, pozdravujúc okoloidúcich domácich obyvateľov i množstvo návštevníkov z Európy a Ázie. Nevyčerpateľnou studnicou informácií a zaujímavostí bol pre nás pán profesor Roman Steinhübl, ktorý nás s nadhľadom a sprievodcovským zanietením previedol po všetkých krásach, ktoré sme mali v pláne navštíviť. Patrí mu za to veľká vďaka!

PhDr. Monika Siváková

20. 9. 2018

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE)

Študenti Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi, sa minulý školský rok zapojili do programu Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (DofE). Počas celého predchádzajúceho školského roka pracovali na rozvoji svojich športových zručností a umeleckého talentu. Zároveň sa zúčastňovali dobrovoľníckych aktivít a absolvovali 2 dobrodružné expedície v teréne. Ich úsilie vyvrcholilo v stredu, 19.9.2018, keď si za prítomnosti veľvyslanca Spojeného kráľovstva na Slovensku Andrewa Gartha slávnostne prevzali diplomy a bronzové odznaky. Slávnostná ceremónia sa konala v Château Gbeľany pri Žiline, kde sa v príjemnom prostredí parku tohto kaštieľa naši študenti mohli pochváliť zručnosťami, v ktorých sa vďaka programu DofE zdokonalili. Na záver sme ako bonus dostali možnosť na chvíľu sa porozprávať aj so samotným veľvyslancom Andrew Garthom. Veríme, že program DofE bude v nasledujúcich rokoch získavať čoraz viac na popularite medzi našimi študentmi.

Andrea Klocoková

5. 9. 2018

Otvorenie školského roka

Bránu nového školského roka 2018/2019 sme otvorili slávnostnou svätou omšou. Konala sa v klubovni nášho gymnázia. Hlavný celebrant bol novokňaz a kaplán v jednej osobe Dominik Kučera.

Nech Boh žehná všetkých študentov a vyučujúcich na ceste za poznaním..

28. 8. 2018

Letná akadémia

V dňoch 20. - 24. augusta 2018 sme pri príležitosti osláv storočnice vzniku Gymnázia V. B. Nedožerského, pripravili projekt Letnej akadémie.

Letná akadémia, znie to zastrašujúco, pravda? Veď kto by chcel chodiť do školy, keď môže oddychovať niekde pri bazéne. Ale toto nebolo len také obyčajné vyučovanie. Možno výraz škola hrou vám priblíži, čo sa dialo v našej škole. Zavítali k nám deti vo veku 9-13 rokov aby spoznali, aké môže byť štúdium zábavné a vzrušujúce. Farby, dúha ale aj výbuchy, pokusy si vyskúšali na hodinách chémie. Vlastnosti elektriny a vody im objasnili profesori na hodinách fyziky. A čo by to bolo za vyučovanie, keby sme na hodinách geografie nespoznávali krásy nášho malebného Slovenska. Parlez-vous français alebo sa mám spýtať Sprechen Sie deutsch? A nezabudli ani na angličtinu, kde sa učili slovíčka pomocou tajničiek a hlavolamov. Deti cestovali aj prstom po mape a zavítali do týchto zvučne hovoriacich krajín. Pod odborným dohľadom lektorov absolvovali kurz prvej pomoci a základov sebaobrany. Okrem týchto aktivít navštívili Banské múzeum v Banskej Štiavnici, travertínovú kopu vo Vyhniach a ovčiu farmu v Bukovine, na ktorej získali formou praktických ukážok základné znalosti o chove hospodárskych zvierat a procese spracovania mlieka. Na slávnostnom vyhodnotení Letnej akadémie získali jej prví absolventi certifikáty a vecné ceny. Za úspešnú realizáciu tohto projektu patrí veľká vďaka pedagógom: Ingrid Samašovej, Oľge Kurbelovej, Petrovi Markovi, Ľudmile Zaujecovej, Petre Bohušovej, Miroslavovi Kozákovi, Ľubomíre Šimurkovej, Róbertovi Kleinovi, Romanovi Steinhüblovi, Martinovi Surovému a sponzorom.

Letnú akadémiu finančne podporili:
Lukáš Gežík - 3G Fit Club Prievidza
ContiTech Vibration Control Slovakia Dolné Vestenice
SAD Prievidza
Brose Prievidza
Ballpolo Nové Zámky

Roman Steinhübl

PREDMETOVÉ KOMISIE

 • PK slovenského jazyka a literatúry
 • PK anglického jazyka
 • PK nemeckého a ruského jazyka
 • PK románskych jazykov
 • PK dejepisu
 • PK občianskej náuky
 • PK matematiky
 • PK informatiky
 • PK fyziky
 • PK chémie
 • PK biológie
 • PK geografie
 • PK telesnej a športovej výchovy
 • PK psychológie
 • PK umenia a kultúry