PREDMETOVÁ KOMISIA

Logo PK románskych jazykov Gymnázia V. B. N.

románskych jazykov

Gymnázium V. B. Nedožerského, Matice slovenskej 16, 971 01 Prievidza    Telefón: (421)046/542 33 67    E-mail: skola@gympd.sk

AKTUALITY

OLYMPIÁDA V ŠPANIELSKOM JAZYKU, KRAJSKÉ KOLO

Dňa 10. februára 2020 sa študenti nášho gymnázia zúčastnili krajského kola olympiády v španielskom jazyku v Novom Meste nad Váhom. Našu školu reprezentovali študenti druhého, tretieho a štvrtého ročníka v zložení Petra Gregorová, a Andrea Šindlerová, žiačky II.F triedy (Kategória A), Miriam Mihalovičová a Maxim Petrovský, žiaci III.C triedy (Kategória B) a Patrícia Midlíková, IV.F a Sofia Mária Štetiarová, IV.C (Kategória C). Študenti vzorne reprezentovali našu školu a umiestnili sa na popredných priečkach. Absolútne víťazstvo nám bohužiaľ tento rok uniklo, ale aj napriek tomu sa nám podarilo získať 1x2. miesto, 3x3. miesto a 2x4. miesto.

2. miesto v kategórii A - Andrea Šindlerová
3. miesto v kategórii A - Petra Gregorová
3. miesto v kategórii B - Maxim Petrovský
3. miesto v kategórii C - Patrícia Midlíková

BESEDA O GALAPÁGOCH

Študenti španielskeho jazyka našej školy mali 6. 2. 2020 opäť príležitosť porozprávať sa s človekom, ktorý na vlastnej koži zažil veci, o ktorých v škole čítajú v učebniciach. Na hodinách španielčiny sa tretiaci učia o endemických druhoch zvierat žijúcich na Galapágoch, ktoré sú politicky súčasťou Ekvádoru, aj keď geograficky sú od neho vzdialené viac než tisíc kilometrov na západ v Tichom oceáne. O tomto jedinečnom súostroví sopečného pôvodu na rovníku nám prišiel pútavo porozprávať PaedDr. Bohdan Cagáň. Hovoril o prísnej kontrole a regulovaní pohybu turistov, zákaze dovozu potravín a rastlín. Podelil sa s nami aj o fotografie, ktoré dokázali, že učebnica neklamala, keď sme v nej čítali o obrovských korytnačkách, morských leguánoch, uškatcoch a delfínoch. Učarovali mu aj prírodné scenérie a symbióza, v ktorej žijú živočíchy na týchto ostrovoch.
Ďakujeme!
PhDr. Ľudmila Kupková

Beseda o Španielsku

V stredu a vo štvrtok 29. a 30. 1. 2020 sme v našej škole privítali pána Antonia Masu Tornera. Narodil sa v španielskom mestečku Miajadas v Extremadure, niekoľko rokov žil na pobreží Stredozemného mora vo Valencii, až sa napokon oženil a usadil v Prievidzi. Žiakom druhého a tretieho ročníka španielskeho jazyka prišiel porozprávať o Španielsku, úradných jazykoch a jedlách typických pre jednotlivé španielske regióny, ale aj o tom, čo má rád na Slovensku.
Touto cestou mu ešte raz ďakujeme za pútavé rozprávanie.

Letecká exkurzia do Barcelony

Žiaci nášho gymnázia so svojou španielčinárkou PhDr. Ľ. Kupkovou sa vybrali 15. – 18. 11. 2019 spoznávať Barcelonu, druhé najväčšie mesto Španielska a hlavné mesto Katalánska. Počas svojho pobytu videli jej historickú, kultúrnu, politickú, umeleckú, športovú, dopravnú aj kulinársku tvár. Atrakciou prvého dňa bola Čarovná fontána hrajúca farbami za zvukov piesne Barcelona. Druhý deň sa poprechádzali Gaudího parkom Güell, navštívili Gotickú štvrť s Katedrálou sv. Eulálie a najznámejšiu stavbu Antonia Gaudího – Sagrada Familia. Tretí deň sa odviezli lanovkou z prístavu na vrch Mont Juic a oboznámili sa s dejiskom letnej olympiády v roku 1992, pri návšteve skanzenu Pueblo Espaňol sa preniesli do rôznych kútov Španielska a mohli vidieť rôznorodú architektúru. Posledný deň patril fanúšikom FC Barcelona, pre ktorých bolo určite nezabudnuteľné prechádzať sa po štadióne Camp Nou a vidieť všetky trofeje, ktoré tento klub a jeho hráči získali. Španielske a Katalánske námestie spolu s bulvárom La Rambla im obrovským počtom turistov dokázali, že Barcelona je jedným z najnavštevovanejších európskych miest.
PhDr. Ľudmila Kupková

EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV 2019

Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov (26. 9.) sa žiaci španielskeho jazyka všetkých ročníkov zúčastnili tradičného premietania španielskeho filmu v pôvodnom znení v spolupráci s Regionálnym kultúrnym centrom v Prievidzi, ktoré nám každoročne zabezpečuje tie najlepšie „klubové“ filmy. Tentokrát si naši študenti mohli pozrieť film Abrakadabra, v ktorom sa na komediálnom pozadí španielskych stereotypov oboznámili s problematikou schizofrénie.
PhDr. Ľudmila Kupková

LEÓN - ERASMUS+

Tento rok dostali siedmi žiaci prvého a druhého ročníka španielskeho jazyka možnosť zúčastniť sa letného Erasmus+ projektu v španielskom meste León. Na našu spoločnú cestu sme sa vydali 21.augusta. Z viedenského letiska sme pricestovali do hlavného mesta Španielska, kde sme sa stretli s kamarátmi, ktorých sme spoznali počas júnovej návštevy nášho mesta spolu s lídrom Isaacom Álvarezom Casasolom vďaka programu INTERRAIL. V Madride nám chceli opätovať pohostinnosť, ktorá ich u nás príjemne prekvapila. Celý deň nám boli milými sprievodcami po pamiatkach, ukázali nám svoju typickú pochúťku, bagetu s kalamármi, pripravili nám bohatú večeru s množstvom španielskych jedál a ponúkli nám svoje domovy, v ktorých sme prespali do odchodu nášho ranného autobusu. Po príchode do hornatej oblasti regiónu Castilla y León, do malej dedinky La Vecilla, kde sa uskutočnil projekt na tému Primitívne technológie, začalo pre nás skutočné dobrodružstvo. Spoznali sme zaujímavých ľudí z Grécka, Španielska, Fínska, Česka, Chorvátska a Talianska, vystúpili sme na vrcholy pohoria Cordillera cantábrica, zostúpili sme do neprebádanej jaskyne, kúpali sme sa v priezračnej rieke, navštívili sme bláznivé miestne preteky vlastnoručne vyrobených vozidiel, spúšťali sa na lanovej dráhe, pomocou logických indícií sme pátrali po poklade ukrytom v centre dedinky, navštívili sme historické mesto León založené v r. 79 p. n. l. ako tábor rímskej légie. Pri jeho prehliadke sme sa sledujúc značenie pre pútnikov idúcich do Santiaga de Compostela dostali až k jeho dominantám - gotickej katedrále a románskej bazilike sv. Izidora. Hlad sme v uličkách mesta zaháňali tradičnými tapas rôznych druhov. Pri večernej prezentácii Slovenska, slovenského jedla a kultúry nás svojimi vedomosťami ohromil grécky tím, ktorý do svojej prípravy zahrnul aj rozlohu Spišského hradu či rok návštevy anglickej kráľovnej na Slovensku, a nakoniec aj jednoznačne zvíťazil v súťaži pozostávajúcej z pexesa tatranských živočíchov, kvízu, hry na hádanie slovenských vynálezov, spoznávania slovenských športovcov, slovenského folklóru a spievania v slovenčine.
Domov sme sa vrátili 1. septembra plní zážitkov, skúseností a s vedomím, že sa vyrovnáme iným národom Európy a že by sme mali byť hrdí na to odkiaľ sme a akí sme.
PhDr. Ľudmila Kupková
Vedúca PK románskych jazykov

JAZYKOVÝ KVET – FLOR DE IDIOMAS

Po niekoľkoročnej pauze sme sa rozhodli zapojiť žiakov španielskeho jazyka našej školy opäť do každoročnej súťaže v recitácii v cudzích jazykoch – Jazykový kvet. Už vo februári tri prihlásené dievčatá z 1. C triedy Adriana Brázdovičová, Soňa Brezániová a Rebeka Drozdová, ktoré sa na súťaž pripravovali pod vedením PhDr. Ľudmily Kupkovej, podľa nových pravidiel súťaže nahrali svoje súťažné videá s recitáciou poézie v španielčine. Odborná porota ich po regionálnom kole posunula všetky tri do krajského kola, ktoré sa uskutočnilo 12. 4. 2019 v Trenčíne. Zúčastnili sa ho iba dve z nich a v kategórii III ŠPJ P-P PT sa umiestnili nasledovne: 1. miesto – Rebeka Drozdová , 2. miesto – Soňa Brezániová . Obe dievčatá, učiace sa španielčinu prvý rok, porota pochválila za výslovnosť.
Víťazka Rebeka Drozdová zároveň postúpila na celoštátne kolo súťaže do Nitry, kde 14. 6. 2019 obsadila úžasné 2. miesto.
Dievčatám ďakujeme za reprezentáciu školy a želáme veľa úspechov v ďalšom štúdiu!
Vedúca PK románskych jazykov

ERASMUS+ GRAN CANARIA 2019

V rámci projektu Erasmus + som sa spolu so svojimi 3 spolužiakmi kultúrne a jazykovo obohatila v dňoch od 12. mája do 23. mája 2019 na Kanárskych ostrovoch (patria do Španielskeho kráľovstva) pod vedením Zuzany Morávkovej a JuanFrana Rodrigueza v hlavnom meste ostrova Gran Canaria, Las Palmas, kde sme aj bývali. Cestou tam sme sa zastavili a spoznali aj ostrovy Lanzarote a Fuerteventura. Projektu sa zúčastnili okrem Slovákov a Španielov aj Rumuni, Bulhari, Poliaci a Holanďania. Každý deň jedna z národností pripravila workshop alebo hru. Zistili sme, že Španieli sú naozaj iní, sú veľmi priateľskí a komunikatívni. Okrem hlavného mesta sme navštívili Maspalomas s obrovskými dunami a morom, niektorí aj Teror a iné mestá. Cestou späť sme leteli na sever Španielska, kde sme navštívili galícijské mestá Santiago de Compostela a La Coruña. Domov sme leteli z majestátneho Madridu. Nikto z nás by tento zážitok nevymenil za nič na svete.
Patrícia Midliková (3.F)

Umenie a francúzština ...ideálna kombinácia

Sme veľmi potešení, že našim študentom sa darí nielen na poli jazykových certifikátov, vedomostných súťaží, ale aj v iných oblastiach. Toho dôkazom je aj náš žiak Maxim Petrovský z 2.C triedy, ktorí sa zapojil do súťaže Spievam po francúzsky. Súťaž je organizovaná Francúzskym inštitútom v spolupráci s francúzskymi alianciami a SAUF na Slovensku. Cieľom súťaže je šírenie francúzskej kultúry za hranice Francúzska. V Maximovom podaní sa pieseň On brûlera (pôvodná francúzska interprétka Pomme) dostala pod kožu nielen nám, vďačnému publiku, ale aj odbornej porote. Po postupe z regionálneho kola, získal Maxim 3.miesto na národnom finále, ktoré sa konalo 4.mája 2019 v Banskej Bystrici. Maximov spevácky výkon bol sprevádzaný vynikajúcou hrou na gitare v podaní Olivera Hrdého (VI). Za prípravu po umeleckej stránke ďakujeme pani profesorke Zuzane Laluhovej. Sme radi, že sa nám darí vytvárať úspešné spojenie milovníkov Francúzska na úrovni medzipredmetových vzťahov.
Mgr. Ľudmila Zaujecová
Maxim Petrovský (2.C), Oliver Hrdý (VI), zdroj foto: www.bystricoviny.sk

Výmenný pobyt – Francúzski žiaci z Gymnázia Jean de la Mennais v Prievidzi

Konečne nastal ten deň D, na ktorý sme tak dlho čakali. Podvečer okolo 21.00 sme plní nadšenia, entuziazmu a adrenalínu čakali na príchod autobusu našich francúzskych parťákov, ktorými sme sa spriatelili počas nášho pobytu vo Francúzsku v októbri 2018. Ako náhle dorazili na miesto určenia pri Zimnom štadióne, nasledovalo vrúcne privítanie a slzy radosti. Postupne sa všetci rozišli domov a na francúzskych študentov čakal týždeň plný zaujímavých zážitkov.
V nasledujúci deň (piatok) bola prvá zastávka Topoľčianky, kde mohli vidieť slovenské zubry a nakŕmiť ich. Taktiež navštívili historické centrum Banskej Štiavnice.
Cez víkend mali v rodinách voľný program a väčšina z nich ho strávila návštevou Bojníc a to napríklad prehliadkou Bojnického zámku, návštevou ZOO, vyhliadkovej veže Čajka v oblakoch, ...
Niektorí z nich zašli aj na potulky po Slovensku a mali tak možnosť bližšie spoznať našu krajinu a jej kultúru. Večer strávili buď v kruhu slovenských a francúzskych priateľov na spoločnej grilovačke alebo v spoločnosti ich slovenskej rodiny.
Pondelok aj napriek tomu, že im počasie neprialo, navštívili Štrbské pleso a videli nádhernú tatranskú prírodu. Svoj deň zakončili relaxom v aquaparku Gino Paradise v Bešeňovej, kde sa mohli do sýtosti vyblázniť.
Utorok ich zavialo na sever Slovenska, konkrétne na Oravu. Po prehliadke Oravského hradu ich čakali v Zuberci v Múzeu oravskej dediny ľudové workshopy, kde mali možnosť vyskúšať si staré remeslá, ako napríklad hrnčiarstvo. Mohli si svoje výrobky zobrať na pamiatku.
Ďalší deň spoznávali naši korešpondenti hlavné mesto Slovenskej republiky. Ráno sa plavili loďou po Dunaji smerom na Devín, kde mali aj možnosť prehliadky. Odniesli si úžasné zážitky nielen z plavby, ale aj z Bratislavy, kde sa im najviac páčila historická časť - Staré mesto.
Posledný deň ich pobytu strávili na našej škole. Zúčastnili sa na prvých štyroch vyučovacích hodinách, kde mali možnosť vidieť ako prebieha naše vyučovanie. Ich účasť bola hlavne na hodinách anglického a francúzskeho jazyka. Po vyučovaní sme si pre nich pripravili program v podobe speváckych vystúpení školského speváckeho zboru Vavrinec a hry na heligónku a spevu slovenských ľudových piesní v podaní Adama Jariabku. Na záver nechýbalo ani vystúpenie Maxima Petrovského, ktorý zaspieval francúzsku pieseň On brûlera od Pomme. Na obed sme mali pravý slovenský guláš, ktorý pripravila pani profesorka Laluhová a vybraní študenti. Väčšina z nás deň zavŕšila nákupmi v obchodnom centre. Z tohto dňa sme sa všetci snažili vyťažiť čo najviac zážitkov, pretože to bol náš posledný spoločný deň.
Vo veľmi skorých hodinách upršaného piatkového rána sme sa opäť všetci zišli pred Zimným štadiónom. Nastal ten obávaný čas lúčenia, ktorý sme sa snažili tak veľmi oddialiť. Ani jedno oko nezostalo suché a každá tvár bola zmáčaná slzami. Bolo to naozaj dojemné lúčenie po výbornom týždni plnom nádherných zážitkov. Kus nášho srdca odišiel spolu s nimi, ale veríme, že sa nelúčime navždy a znova sa s nimi stretneme.
Veľké poďakovanie patrí profesorke Mgr. Ľudmile Zaujecovej, profesorke Mgr. Zuzane Laluhovej PhD. a profesorovi Mgr. Bc. Petrovi Markovi, ktorí stáli za realizáciou tohto projektu. Ďakujeme aj profesorom z francúzskej školy Lycée Jean-Marie de la Mennais. Bola to naozaj úžasná skúsenosť a nikdy na ňu nezabudneme.
Natália Ottová VI, Karolína Kašubová VII

NECH ŽIJE PICASSO

Predmetová komisia románskych jazykov v spolupráci s Predmetovou komisiou umenia a kultúry usporiadali 17. 4. 2019 exkurziu do Bratislavy na výstavu QUE VIVA PICASSO. Výstava prebiehajúca v Mirbachovom paláci predstavovala 123 grafických listov španielskeho maliara Pabla Ruiza Picassa zo zbierky Thomasa Emmerlinga. Jej snahou bolo umožniť divákom nahliadnuť do umelcovej tvorivosti a oboznámiť sa s jeho grafickou tvorbou po roku 1945. Práve v nej sa totiž najviac odráža jeho obrovská vitalita, vyžarujúca predovšetkým z prác z neskoršieho obdobia. Slovami samotného majstra: „Trvá to roky stať sa mladým.“ Picasso počas svojho života ilustroval viac než 130 kníh.
PhDr. Ľudmila Kupková

BESEDY O GALAPÁGOCH, INKOCH A MACHU PICCHU

Študenti španielskeho jazyka 3. ročníka našej školy mali v marci 2019 niekoľko príležitostí vypočuť si príbehy a zážitky PaedDr. Bohdana Cagáňa zo spoznávania Galapág, Ekvádoru a Peru. Na hodinách španielčiny sa tretiaci dočítajú v učebniciach o endemických druhoch zvierat žijúcich na Galapágoch, súostroví sopečného pôvodu v Tichom oceáne, vzdialených viac než tisíc kilometrov od pevniny. Práve preto tu žije mnoho endemických druhov zvierat, napr. obrovské korytnačky slonie, morské leguány, lávové kraby a jašterice, ale aj uškatce a delfíny, s ktorými si môžete zaplávať v mori a ktoré sa vôbec neboja ľudí.
Veľmi zaujímavé pre žiakov bývajú aj informácie o inkskej civilizácii. Rozprávanie PaedDr. B. Cagáňa o jej hlavnom meste Cuzcu a ruinách „Strateného mesta Inkov“ Machu Picchu v husto porastených peruánskych Andách vo výške 2 430 m n. m., ktoré tiež navštívil, obohatili fascinujúce fotografie týchto tajuplných a nádherných horských miest s premyslenou sieťou terás na pestovanie plodín a kanálov určených na zavlažovanie a rozvod pitnej vody.
PaedDr. Cagáňovi ešte raz ďakujeme!
PhDr. Ľudmila Kupková

Diplomy DELF

Dňa 26.februára sa konalo na našej škole slávnostné odovzdávanie medzinárodných certifikátov z francúzskeho jazyka DELF A1 a A2. Podporu žiakom prišla vyjadriť aj pani riaditeľka, ktorá oceňuje snahu žiakov zdokonaľovať sa v druhom cudzom jazyku. Poďakovanie patrí speváckemu zboru Vavrinec a Zoe Cipovovej (tercia), ktorí nám umelecky obohatili spoločné popoludnie.
Mgr. Ľudmila Zaujecová

EXKURZIA MADRID 2019

V tomto školskom roku sa nám podarilo v spolupráci s cestovnou kanceláriou We-Do travel zorganizovať leteckú exkurziu do Madridu. Počas štyroch krásnych a na tento čas mimoriadne teplých dní od 22. 2. do 25. 2. 2019 žiaci spoznali najznámejšie miesta aj menej známe zákutia hlavného mesta Španielska. Program exkurzie nám ponúkol rôznorodé vyžitie. Fanúšikov Realu Madrid potešila návšteva futbalového štadióna Santiaga Bernabeu, Kráľovský palác v Madride nám zase priblížil, aký veľký bol kráľovský dvor v časoch jeho najväčšej slávy. Pri prehliadke múzeí Prado a Reina Sofia sme na vlastné oči mohli vidieť obrazy slávnych španielskych maliarov dávnych čias (Velázquez, Goya, El Greco...) aj minulého storočia (Picasso, Dalí, Miró...). Prechádzajúc útrobami býčej arény po piesku, ktorý za výkrikov davu tisíckrát zmáčala krv porazeného býka a iba niekoľkokrát aj toreadora, nad ktorého umením triumfoval tento majestátny tvor, sme prenikli hlbšie do umenia, zmyslu a významu býčích zápasov (koridy) pre Španielov a pochopili sme ich miesto v španielskej kultúre. Najviac však na nás zapôsobila večerná atmosféra námestia Puerta del Sol, kde vedľa seba vystupovali pouliční umelci, demonštrovali a žiadali o humanitárnu pomoc pre svoju krajinu venezuelskí vysťahovalci, rozprávali sa mladí ľudia a neustále sa hýbali stovky domácich i turistov, ktorých strhol vír tohto spoločenského aj dopravného uzla. Madrid sme opúšťali s predsavzatím, že sa sem opäť vrátime.

PhDr. Ľudmila Kupková

19. 2. 2019

Krajské kolo súťaže Olympiáda v španielskom jazyku

11. februára 2019 sa v Novom Meste nad Váhom konalo krajské kolo súťaže Olympiáda v španielskom jazyku.
Umiestnenie:
Kategória A: 1. miesto – Miriam Mihalovičová, 2.C
Kategória B: 1. miesto – Patrícia Midlíková, 3.F
Kategória C: 3. miesto – Katarína Kotríková, 4.C

Víťazkám srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov na celoslovenskom kole!

Mgr. Daria Balážová

Výmenný pobyt vo Francúzsku – október 2018

Tak ako pred dvoma rokmi, i tento školský rok sa naša škola zapojila do projektu výmenného pobytu študentov s francúzskou školou Lycée Jean-Marie de la Mennais. A vďaka profesorke Zaujecovej, profesorke Laluhovej a profesorovi Markovi, ktorí stáli za realizáciou tohto projektu, sme mali príležitosť spoznať (nielen) Francúzsko a jeho krásy.
Náš výlet začal dňa 12. októbra cestou cez Čechy a Nemecko. Pred nami bolo 21 hodín cesty, a tak sme si jazdu skrátili pozeraním filmov francúzskej produkcie. V nočných hodinách sme prekročili hranice Francúzska a nadránom sme dosiahli prvý bod v našom bohatom programe – Paríž.
Okolo siedmej hodiny ráno sme vystúpili z autobusu pred Panteónom a po krátkej fotozastávke sme sa vybrali do ľudoprázdnych ulíc hlavného mesta Francúzska. Naše kroky mierili na bulvár Saint Michel, presnejšie k univerzite Sorbonne, pri ktorej sme dostali rozchod na raňajky podľa nášho vlastného výberu. Po rozchode sme sa ešte raz všetci spoločne prešli po bulvári, až k soche svätého Michala, postavenej na pamiatku padlých vojakov piateho a šiesteho okrsku. Nasledovala prehliadka Luxemburských záhrad a katedrály Notre Dame, kde sme mali aj možnosť vstupu do interiéru. Našim ďalším cieľom bol Louvre, kde sme dostali priestor pozrieť si exponáty, ktoré sme túžili vidieť. Samozrejme, kroky mnohých z nás smerovali snáď k najznámejšiemu obrazu tohto múzea – k Mone Lise. Po dokončení prehliadky sme sa pobrali na prehliadku avenue Champs-Élysées. Putovanie po Paríži sme zakončili na Eiffelovej veži. Z úplného vrchu sme mali celé mesto ako na dlani a západ slnka bola len čerešnička na torte tohto dňa. Unavení, no plní zážitkov sme prišli na hotel.
Druhý deň ráno sme išli do sídla francúzskych kráľov, do Versailles a na vlastné oči sme uzreli impozantnosť tejto stavby. No ani palác so všetkými svojimi krásami sa nevyrovnal záhradám nachádzajúcim sa hneď za ním. Keďže bol slnečný deň, prechádzalo sa nám cez ne ešte radostnejšie.
V pondelok 15. októbra sme sa po noci v našich rodinách opäť všetci zišli na parkovisku pred školou Lycée Jean-Marie de la Mennais a vyrazili sme na prílivový ostrov Mont Saint-Michel. Najprv sme si spravili menšiu pešiu prehliadku (s možnosťou nákupu suvenírov) a potom na nás čakala najzaujímavejšia časť dňa – prechod pešo cez piesok a more okolo celého ostrova. Okamžite sme sa stali atrakciou pre ostatných návštevníkov mesta – predsa len nie každý deň vidíte skupinu ľudí v kraťasoch a vetrovkách prechádzať sa v chladnom októbrovom vzduchu. Napriek prvotnej nervozite sme si chvíľu na to všetci užívali celý pochod - cez pohyblivé piesky až po prechod cez more. Naspäť do mesta sme všetci dorazili živí a zdraví (i keď pár z nás prišlo trocha viac špinavých od piesku). Po tomto úžasnom zážitku sme sa vrátili naspäť do školy, kde na nás čakalo prekvapenie v podobe koláčov a rôznych iných dobrôt od našich korešpondentov.
Nasledujúci deň sme navštívili mestá Dinard a Saint-Malo. V Dinarde sme mali možnosť vidieť pobrežie a tradičný francúzsky trh. Do Saint-Malo sme sa za ani nie 10 minút priplavili trajektom. V Saint-Malo nás privítalo daždivé počasie, ktoré nás zahnalo do kaviarní a palacinkární. Našťastie sa nám neskôr vyčasilo a my sme prešli na pobrežie, kde nás čakali športové aktivity v podobe car surfingu. Po počiatočnom maturovaní nad tým ako si máme pripevniť plachtu k našim autíčkam sme sa postavili do rady a „preteky“ mohli začať.
V stredu sme sa vybrali do hlavného mesta Bretónska Rennes. Tam sme mali krátku prehliadku mesta a jeho pamiatok. Videli sme historické centrum mesta s jeho budovami stredovekého štýlu, bretónsky parlament, baziliku Saint Sauveur.
Ďalší deň (18. októbra) sme vyrážali skoro ráno, pretože nás čakali tri hodiny cesty autobusom do zámku Chenonceau, ktorý je jedným zo slávnych zámkov na rieke Loire. V areáli zámku sme dostali rozchod a mohli sme sa rozhodnúť, či si chceme spraviť aj prehliadku vnútra alebo stráviť pekný slnečný deň v záhradách. Asi najväčšou atrakciou bol labyrint tvorený z kríkov. Po návšteve Chenonceau sme sa presunuli do mesta Ambroise, kde sme mali objednanú prehliadku domu, v ktorom strávil Leonardo Da Vinci posledné roky svojho života – Clos Lucé. Súčasťou komplexu boli aj záhrady, v ktorých sa nachádzali repliky Da Vinciho vynálezov a zaujímavou formou vystavené ukážky jeho maliarskej tvorby.
Piatok sme strávili v škole a zúčastnili sme sa aj vyučovania. Čo bol rozdiel oproti vyučovaniu na Slovensku, hodiny tam trvali podstatne dlhšie a nebolo nezvyčajné, že školský deň končili o piatej hodine večer. Po obede strávenom vonku na nás čakali aktivity, ktoré si pre nás naši francúzski priatelia pripravili – medzi ne patrili aj hry ako napríklad čínsky portrét, blind test, či hra menom 21. Potom sme sa všetci zišli v hale školy, navzájom sa lúčiac a ďakujúc za úžasný týždeň, pretože pred nami bol už len posledný deň strávený v rodinách a potom opätovný návrat na Slovensko.
Sobotňajší večer sme sa všetci poslednýkrát zišli na parkovisku pred Lycée Jean-Marie de la Mennais. Lúčenie sa neobišlo bez sĺz a bez viet, že nikam nejdeme a ostávame ešte ďalší týždeň v Bretónsku. Napokon sme ale nastúpili do autobusu v plnom počte a so smútkom v našich tvárach sme mávali našim priateľom na rozlúčku.
Predtým ako sme definitívne dorazili späť na Slovensko sme sa strávili nedeľu 21. októbra v Štrasburgu. Vďaka slnečnému počasiu prehliadka historickej časti Petit France, gotickej katedrály a parku Orangerie bola veľmi príjemná a našu cestu sme ukončili spoločnou fotkou pred Radou Európy.
Do Prievidze sme prišli v skorých ranných hodinách unavení a trochu zarmútení z toho, že náš výlet do Francúzska sa už skončil. No predsa sa nelúčime s tým všetkým navždy – čaká na nás ešte týždeň plný zážitkov, keď naši korešpondenti zavítajú na Slovensko. A my sa ich už nevieme dočkať.
Na záver sa chceme všetci poďakovať mestu Prievidza, ktoré nám prispelo na tento výmenný pobyt sumou 500,- €.
Karolína Kašubová, trieda sexta

2. 3. 2018

ŠKOLSKÉ KOLO OLYMPIÁDY VO FRANCÚZSKOM JAZYKU

V piatok 16. februára 2018 sme aj my, priatelia francúzskeho jazyka, zorganizovali školské kolo olympiády v tomto vznešenom a krásnom jazyku. Úlohy neboli jednoduché, žiaci museli preukázať nielen teoretické vedomosti, ale aj schopnosť zareagovať na podnety v každodennom živote. Napokon sme našli tých najlepších, ktorí nás budú reprezentovať v krajskom kole:
Michaela Fleischerová zo sekundy v kategórii 1A;
Karolína Kozielová z kvaty A v kategórii 1B;
Kristína Slobodníková z kvinty v kategórii 2A;
Slavomíra Čulíková zo septimy v kategórii 2B.

Víťazkám srdečne blahoželáme a držíme palce v krajskom kole 19. marca 2018 v Trenčíne!

Prednáška

Dňa 14. februára 2018 sa v klubovni našej školy konala prednáška na tému - Možnosti štúdia vo Francúzsku a ponuka štipendií francúzskej vlády. Našim žiakom francúzskeho jazyka 3. a 4. ročníka túto tému odprezentovali Adèle Picquet a Martina Saganová z Francúzskeho veľvyslanectva z Oddelenia pre spoluprácu a kultúrnu činnosť.
Naši študenti sa dozvedeli veľa konkrétnych informácií o možnostiach štúdia na francúzskych vysokých školách a agentúre Campus France, ktorá ponúka kompletný informačný materiál týkajúci sa štúdia v tejto krajine. Dôležitou informáciou pre žiakov bol fakt, že zápisné na univerzity a verejné vysoké školy je vo Francúzsku jedno z najnižších na svete a rovnaké pre zahraničných a francúzskych študentov. Ísť študovať do Francúzska je samozrejme podmienené dobrou znalosťou francúzštiny / úroveň B2 /, ale aj chuťou na sebe pracovať a byť aktívny. Aby štúdium v tejto krajine nebolo určené len pre najbohatších, ale naozaj najlepších, francúzska vláda poskytuje štipendium približne 10 slovenským študentom ročne.
Keďže nie všetci absolventi gymnázií si hneď po strednej škole trúfnu ísť študovať do zahraničia, v súčasnosti je čoraz viac vysokých škôl na Slovensku, ktoré ponúkajú možnosť absolvovať niekoľko semestrov a aj získať vysokoškolský diplom v tejto krajine. Aj tieto informácie sa žiaci dozvedeli počas prednášky, na záver ktorej vystúpila Dominika Múdra z frankofónnej asociácie Efpolit, ktorá pôsobí pri Fakulte medzinárodných vzťahov UMB.
Prednáška bola veľmi zaujímavá a určite pootvorila dvere možností štúdia a štipendií pre našich študentov v tak krásnej krajine akou je Francúzsko.
Mgr. Erika Vargová

27. 2. 2018

Dobré správy z krajského kola Olympiády v španielskom jazyku.

Dňa 12. 2. 2018 sa uskutočnilo krajské kolo Olympiády v Novom Meste nad Váhom za účasti našich študentov v troch kategóriách. Boli veľmi úspešní a obsadili víťazné miesta:
Kategória A
1. miesto - Patrícia Midliková 2.F
2. miesto - Sofia Mária Štetiarová 2.C
Kategória B
1. miesto - Lucia Hoosová 3.C
2. miesto Katarína Kotríková 3.C
Kategória C
2. miesto - Monika Bernátová 4.F
3. miesto Barbora Ševčíková 4.C

Patrícia Midliková a Lucia Hoosová postúpili do celoštátneho kola a budú reprezentovať Trenčiansky kraj v marci v Bratislave. Držíme im palce a prajeme veľa úspechov!

CELOŠTÁTNE KOLO OLYMPIÁDY ZO ŠPANIELSKEHO JAZYKA

Celoštátne kolo olympiády zo španielskeho jazyka sa uskutočnilo v Bratislave 21. a 22. marca 2017. V utorok podvečer sa naše žiačky spolu so svojimi vyučujúcimi zúčastnili aktivít pod vedením Luisa Ángela Macías Amiga zo Cervantesovho inštitútu vo Viedni a Isabel Iglesias Blanco z Bratislavy. Na druhý deň si už merali sily spolu s najlepšími španielčinármi ostatných samosprávnych krajov. V silnej konkurencii sa im podarilo získať nasledovné umiestnenie:
kategória A – 4. miesto – Lucia Hoosová (2.C),
kategória B – 5. miesto – Monika Bernátová (3.F),
kategória C – 2. miesto – Alexandra Duškevičová (4.B).
Dievčatám gratulujeme a želáme veľa chuti do ďalšieho štúdia.
PhDr. Ľudmila Kupková
vedúca PK románskych jazykov

KRAJSKÉ KOLO OLYMPIÁDY V ŠPANIELSKOM JAZYKU

Dňa 13. februára 2017 sa v Novom Meste nad Váhom konalo krajské kolo Olympiády v španielskom jazyku. Naše gymnázium reprezentovali žiaci v troch kategóriách a vo všetkých z nich sa nám podarilo získať 1. miesto a zabezpečiť si tak postup do celoštátneho kola, ktoré sa bude konať 21.- 22. marca v Bratislave.
Výsledky:
Kategória A – 1. miesto – Lucia Hoosová (2.C), 4. miesto – Alexandra Gunišová (2. C);
Kategória B – 1. miesto – Monika Bernátová (2. F);
Kategória C – 1. miesto – Alexandra Duškevičová (4. B), 4. miesto – Andrej Skok (4. F).
Všetkým žiakom srdečne gratulujeme a postupujúcim želáme veľa šťastia v celoštátnom kole!
PhDr. Ľ. Kupková

KRAJSKÉ KOLO OLYMPIÁDY VO FRANCÚZSKOM JAZYKU

Dňa 6. februára 2017 sa na Gymnáziu Ľ. Štúra konalo krajské kolo Olympiády vo francúzskom jazyku. Našu školu reprezentovali žiaci v štyroch kategóriách:
Viktória Šrokvanová zo sekundy obsadila 2.miesto v kategórii 1A,
Dominika Hajdáková z kvarty obsadila 2.miesto v kategórii 1B,
Slávka Čulíková zo sexty obsadila 2.miesto v kategórii 2A
Martin Kadaši zo septimy obsadil 4.miesto v kategórii 2B.
Žiakom srdečne gratulujeme a tešíme sa z ich výsledkov.

ŠKOLSKÉ KOLO OLYMPIÁDY VO FRANCÚZSKOM JAZYKU

A opäť je to tu! Priatelia francúzskeho jazyka si zmerali svoje jazykové schopnosti v jeden predvianočný deň. Školské kolo olympiády vo francúzskom jazyku sme usporiadali ešte pred prázdninami dňa 19. 12. 2016. Umiestnili sa nasledovne:
Kategória 1B:
1. miesto: Dominika Hajdáková (IV)
2. miesto: Karolína Kozielová (IIIa)
3. miesto: Kristína Slobodníková (IV)
Kategória 2A:
1. miesto: Slavomíra Čulíková (VI)
2. miesto: Annamária Kurbelová (VI)
3. miesto: Rebeka Kubovičová (VI)
Kategória 2B:
1. miesto: Martin Kadaši (VII)
2. miesto: Karin Balagová (4.E)
3. miesto: Peter Trubač (4.E)
Gratulujeme a súťažiacim želáme veľa šťastia na krajskom kole, ktoré sa uskutoční 6. februára 2017 v Trenčíne.

© Gymnázium V. B. Nedožerského Prievidza