EnglishENGLISH
logo Gymnázia V. B. N.
Gymnázium V. B. Nedožerského, Matice slovenskej 16, 971 01 Prievidza   Telefón: (421)046/542 33 67   E-mail: skola@gympd.sk


FOTOARCHÍV - školský rok 2018/2019

2. 7. 2019

Toskánsko

Náš šesťdňový (28. 4. - 3. 5. 2019) výlet do talianskeho Toskánska, ktorého sa zúčastnili žiaci z 2.B, 2.C, 2.E, 2.F a 3.E tried a učiteľský doprovodom B. Remiášovou, V. Pekárovou a Z. Cigáňovou začal náročnou 12-hodinovou cestou v autobuse. Rozospaté zastavenia na benzínkach vystriedal sneh na talianskych hraniciach a otvorené more. Pokiaľ bol človek schopný v noci zaspať, ráno sa prebudil už v Benátkach. Počasie nám však vôbec neprialo - pršalo, fúkal vietor a chodníky (teda aj naše topánky) boli celkom mokré. Na ostrove Burano, kam sme sa odviezli vaporettom - vodným autobusom - nám však práve tento nečas zaručil úplne prázdne ulice, minimum turistov a autentický zážitok. Farebné domčeky, ktoré sú pre Burano typické, sa miešali so záplavou našich dáždnikov a pršiplášťov. Navštívili sme aj srdce Benátok - Námestie svätého Marka spolu s bazilikou, poprechádzali sa po móle a podnikli strastiplnú výpravu za verejnými záchodmi. Večer sme sa presunuli na hotel a snažili sa rýchlo zahnať začiatky choroby.

Druhý deň nás po typických sladkých talianskych raňajkách čakala Lucca, stredoveké mesto dookola obohnané masívnymi hradbami a Pisa s Piazza dei Miracoli, kde stojí aj známa šikmá veža. Na trávniku sme si spravili piknik, najedli sa a snažili sa zachytiť náznaky slnečných lúčov. Poslednou utorkovou destináciou bolo prímorské mesto Viareggio s piesočnatými plážami. Napriek blížiacim sa búrkovým mračnám a ostrému vetru sa s heslom “sme tu iba raz” väčšina zájazdu tešila z vody a s nadšením sme hľadali mušle. Večer sme sa vrátili do kúpeľného mestečka Montecatini Terme, kde sme bývali, a strávili večer v jeho rušných uliciach s nezameniteľnou atmosférou a dobrým jedlom. V stredu ráno sme vyrazili serpentínami do kopcov. Za oknami autobusu sa mihal pravý toskánsky vidiek s vinicami, citrusmi a rozsiahlymi pláňami. Aj počasie sa postupne zlepšovalo. Našou prvou zastávkou bola Volterra - pokojné kamenné mesto na kopci s nádherným výhľadom, nasledovalo San Gimignano s množstvom stredovekých veží aj turistov a nakoniec Siena. Tam sme už s poslednými zvyškami síl navštívili hlavné námestie v tvare mušle, na ktoré sme sa dostali sieťou asi šiestich eskalátorov. Po zmene ubytovania na poslednú noc nás ráno čakala Florencia.

Na tomto meste bol fascinujúci fakt, že aj v najužších uličkách chodili autobusy a človek ich za chrbtom nikdy nečakal. Pred monumentom Florencie, Dómom Santa Maria del Fiore, sa tiahol taký dlhý rad turistov, že by odradil každého. Ale radničná veža so študentským vstupom zadarmo nám to stopercentne vynahradila. Zrazu nám neprekážalo ani hodinové čakanie. Po krásnom výhľade na celú Florenciu sme ešte prešli cez Most zlatníkov a zamierili na trhovisko plné suvenírov, kožených výrobkov a jedla. To boli už posledné momenty nášho výletu, vyzdvihol nás autobus a vydali sme sa na cestu naspäť.

Okrem bolesti z prestrelených cien cappuccina a zmrzliny, a suvenírov v podobe cestovín a korenín sme si odniesli aj množstvo zážitkov a v srdci navždy kúsok Toskánska.

Silvia Bieliková, 2B

25. 6. 2019

Športový deň a Letná škola

plagát plagát Blíži sa koniec školského roku. Žiaci sa už tešia na prázdniny, učitelia sa nevedia dočkať dovolenky. Aj keď leto zatvára brány škôl, tá naša bude na krátky čas ešte otvorená. V kalendári podujatí k 100. výročiu vzniku prievidzského štátneho gymnázia sú pripravené v rámci projektu Gymnázium svojmu mestu ďalšie dve zaujímavé akcie – 3. júla 2019 je ním športový deň nazvaný PESTUJEME DUCHA AJ TELO a od 19. do 23. augusta 2019 sme pre žiakov prievidzských základných škôl opäť pripravili LETNÚ ŠKOLU.

25. 6. 2019

Z činnosti predmetovej komisie OBN

Celoštátne kolo Olympiády ľudských práv

V dňoch 10. - 12. 4. 2019 sa Tomáš Štrba (VIII) zúčastnil po získaní 1. miesta v krajskom kole celoštátneho kola Olympiády ľudských práv. Zo 64 súťažiacich sa po dvoch súťažných kolách (obhajoba eseje a riešenie aktuálnych modelových situácií) prebojoval do finálovej dvanástky a nakoniec obsadil 7. miesto. Za najväčší úspech však považujeme, že jeden z garantov súťaže - Bratislavská medzinárodná škola liberálnych štúdii ( BISLA) vyhodnotila spomedzi všetkých súťažných prác za najlepšiu práve esej nášho študenta a udelila mu špeciálnu cenu = štipendium pre štúdium na tejto škole, ktoré sa nakoniec rozhodol aj využiť.

Garantom tejto súťaže bola aj Kancelária prezidenta SR. Preto dvanásť finalistov bolo tiež ocenených návštevou prezidentského paláca a osobným stretnutím s prezidentom Slovenskej republiky pánom Andrejom Kiskom. K dosiahnutému úspechu Tomášovi gratulujeme.

Simulované voľby do Európskeho parlamentu

Dňa 2. mája 2019 sme v škole zorganizovali simuláciu volieb do EP. Našim cieľom bolo prostredníctvom miery účasti zistiť záujem našich študentov o veci verejné . Aj napriek tomu, že naši študenti prevažne kladne hodnotia účasť Slovenska v EÚ, volebná účasť bola nízka. S aktivitami podporujúcimi občiansku zapojenosť a angažovanosť preto budeme pokračovať aj v budúcnosti. Za pomoc pri realizácii ďakujem študentom oktávy: Tomášovi, Emme, Aničke a Rebeke.

Výsledky
(strany sú uvádzané v poradí na hlasovacom lístku)
volebná účasť - 17,5%
Európska ľudová strana - 3,49%
Európski socialisti a demokrati - 12,58%
Liberáli a demokrati za Európu - 32,86%
Zelení - 22,37%
Európski reformisti - 4,19%
Konfederatívna ľavica - 3,49%
Európa priamej demokracie - 3,49%
Európa národov - 6,29%

16. 6. 2019

Súťaž "Baltie"

Súťaž "Baltie" je mezinárodná predmetová súťaž v programovaní v jazyku Baltík 3. Súťaž je určená pre žiakov oboch stupňov základných škôl, viacročných gymnázií, študentov stredných škôl a aj študentov vysokých škôl. Pre študentov stredných škôl je určená kategória D. Súťaž má školské, krajské a medzinárodné kolo. Do medzinárodného kola postupujú krajskí víťazi a ďalej najlepší súťažiaci podľa národných nominácií. Tento rok prebehlo medzinárodné kolo 8.6.2019. Z našej školy sa naň prebojovali Adam Lukáč - žiak 3.A , Ján Plachý – žiak 1.A.

Ján Plachý obsadil výborné 3. miesto a Adam Lukáč 7. miesto. Gratulujeme.

12. 6. 2019

GYMNÁZIUM SVOJMU MESTU

„Zostanú tu po nás nielen budovy“ bolo mottom akcie k 100-ročnici Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi, ktorá sa uskutočnila 6. júna 2019.

Školu netvoria len budovy, ale predovšetkým ľudia, ktorí ju navštevujú. Naša škola počas svojej storočnej existencie vystriedala päť budov a navštevovalo ju tisíce študentov, učili v nej stovky pedagógov, viedli ju desiatky riaditeľov. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli vysadiť pamätné stromy ako symbolický odkaz kolobehu života pre nasledujúce generácie. Celá akcia bola malým putovaním históriou na miestach sídiel gymnázia.

Keď v roku 1919 zoštátnením maďarského Kráľovského katolíckeho gymnázia v Prievidzi vzniklo tu dnešné gymnázium, nemalo k dispozícii svoju vlastnú budovu. Dostalo síce nové meno – Československé štátne reálne gymnázium Franka Sasinku, nového riaditeľa a nový profesorský zbor, no svoje pôsobenie začalo v starej kláštornej budove, kde v súčasnosti sídli Piaristická škola Františka Hanáka. Pred piaristickým kostolom sa uskutočnil kultúrny program, v ktorom sme si pripomenuli históriu školy, podfarbili ho poéziou, tancom a spevom. V malom parčíku za Piaristickým kostolom sme vysadili borovicu čiernu.

Druhá budova gymnázia bola postavená na základe objednávky ministerstva verejných prác a 1.júna 1930 sa uskutočnila slávnosť otvorenia novostavby na Vystrkove, na Mariánskej ulici. V areáli tejto základnej školy sme posadili orech kráľovský.

Školský rok 1952/1953 sa stal v dejinách prievidzského gymnázia pozoruhodný tým, že sa transformovalo na tzv. Jedenásťročnú strednú školu. Sídlom školy sa postupne stali dve budovy na sídlisku Píly, kde momentálne sídli ZŠ S. Chalupku, vo dvore ktorej sme zasadili platan javorolistý.

Zdalo sa, že v novej budove pavilónového typu, ktorá vyrástla na sídlisku Píly bude prievidzské gymnázium sídliť už natrvalo. No zvyšovanie počtu obyvateľstva a veľké prírastky detí kládli čoraz vyššie nároky na ďalšie učebne pre zabezpečenie povinnej školskej dochádzky. Preto gymnázium uvoľnilo svoju budovu pre základné školstvo. Pre potreby gymnázia vyrástla súčasná budova na Ul. Matice Slovenskej 16, v ktorej sa začalo vyučovať 1.9.1974. V roku 2005 sme zrealizovali nadstavbu jedného bloku, čím pribudli štyri triedy, odborné učebne informatiky a veľká zborovňa. V posledných rokoch boli vymenené okná, vybudované multifunkčné športové ihrisko, zrenovované palubovky telocviční, pribudlo aj nové laboratórium chémie. Snažíme sa byť modernou školou nového tisícročia.

Posledným zasadeným pamätným stromom je slivka čerešňoplodá, ktorá na jar poteší svojimi krásnymi kvetmi a počas roka zaujme červenými listami pred budovou našej školy.

Sme hrdí, že aj my sme súčasťou Gymnázia V.B. Nedožerského, píšeme jeho prítomnosť, tvoríme jeho budúcnosť a naše stopy sa už zapísali do jeho histórie.

Mgr. Marta Lančaričová a Mgr. Marcela Faráriková

5. 6. 2019

Zostanú po nás nielen budovy

plagát plagát To, že si v tomto roku pripomíname 100. výročie vzniku prievidzského štátneho gymnázia, nie je pre zainteresovaných žiadna novinka. Novinkou nie je ani súbor sprievodných akcií, ktoré pri tejto príležitosti organizujeme každý mesiac v rámci projektu Gymnázium svojmu mestu. V júni pre vás pripravujeme akciu nazvanú ZOSTANÚ PO NÁS NIELEN BUDOVY, počas ktorej budeme vysádzať pamätné stromy v blízkosti tých budov, ktoré boli v rôznych obdobiach našej existencie sídlom školy.

5. 6. 2019

Strieborná expedícia DofE

V dňoch 23. – 25. 5. 2019 sa žiaci kvinty A a žiačka II.A zúčastnili expedície v rámci programu DofE. Naše adrenalínové dobrodružstvo začalo v štvrtok ráno 23. mája. Spoločne sme sa prepravili autobusom do Banskej Bystrice a neskôr do Nemeckej. Tu na nás čakali pripravené rafty. Splavovanie Hrona mohlo začať. Každý z nás bol v kútiku duše vystrašený. Podmienky pre rafting vyznievali spočiatku dramaticky, pretože intenzívny dážď prispel k zdvihnutiu hladiny rieky. My sme to však nechceli vzdať. Svoje osobné veci sme s námahou presunuli do sudov a poukladali do raftov. S pádlami v rukách sme nasadli do raftov a splav po rieke Hron sa stal skutočnosťou. Určite mal každý z nás spočiatku problém so synchronizáciou. Moja skupina, napriek tomu, že sme mali skúseného „splavovača“, nebola výnimkou. Nechýbali hádky a ani urážky. Po troch hodinách, čo sa zdali ako 30 minút, sme zakotvili v Slovenskej Ľupči, kde nás čakala prehliadka miestneho hradu. Bez mapy či GPS sme sa vydali na spomínaný hrad. Naše orientačné zmysly nás nesklamali a my sme sa vrátili po prehliadke k raftom a pokračovali v splave. Nakoniec sme dorazili do Šalkovej, kde sme si po nekonečnom trápení postavili stany, pripravili večeru a unavení, ale nesmierne šťastní išli spať. Nasledujúci deň nám počasie prialo, nádherne svietilo slnko, my sme pokračovali v splave do Banskej Bystrice. Po hodine usilovného pádlovania sme rafty nechali na brehu rieky a vybrali sme sa hľadať evanjelický cintorín a hrobku Ladislava Hudeca, známeho architekta. Opäť sme bez mapy hľadali cestu a spoznával ulice Banskej Bystrice. Po návšteve cintorína sme sa vrátili k rieke a pokračovali v trojhodinovom splave až do Zvolena. Adrenalínový rafting sme zakončili okolo piatej hodiny popoludní. Tu sme si vyzdvihli naše vaky, odovzdali rafty a sudy, postavili sme stany a uvarili večeru. Boli sme na seba nesmierne pyšní a spať sme išli s pocitom hrdosti, že sme splav úspešne zvládli, aj keď sme museli riešiť menšie problémy – pád do vody z raftu či „naháňanie“ vesla v rieke. V sobotu naša expedícia pokračovala turistickým pochodom na Pustý hrad vo Zvolene. Zničení sme sa pobalili, a s ťažkými vakmi na ramenách vyrazili. Cesta na hrad bola veselá, nechýbal spev, vtipy, vzájomné podpichovanie Po hodine kráčania do kopca sme prišli na hrebeň, kde okrem zrúcanín boli aj ohniská. Spolu s profesormi sme založili oheň a opekali. Naša expedícia sa skončila pri stanici vo Zvolene, kde nás čakali rodičia a my sme zničení, ubolení, ale šťastní zavŕšili nádherné dobrodružstvo, na ktoré budeme ešte dlho spomínať. Túto expedíciu vnímam ako úžasný zážitok a dúfam, že aj iní mladí ľudia sa rozhodnú zapojiť do programu DofE a budú prežívať adrenalínové, ale krásne chvíle s kamarátmi.

Zoja Zábojníková

17. 5. 2019

Exkurzia Bruggy – Veľká Británia – Paríž

Exkurzia Bruggy – Veľká Británia – Paríž bola zorganizovaná PK anglického jazyka. Konala sa v dňoch 5. – 12. apríla 2019, zúčastnilo sa jej 46 študentov z tried : 1.A, B, C, D, E, F, Kvinta A, B 2.B, C, 3.A, B, D, E. Exkurziu zorganizovali PaedDr. Ľubica Divékyová a Mgr. Peter Marko.

Pred realizáciou samotnej exkurzie študenti boli rozdelení do 10 skupín. Každá skupina dostala zadanie súvisiace s exkurziou, napríklad História Walesu, Historické osobnosti Walesu, Súčasnosť Walesu, Osobnosti súčasného Walesu, Miesta, ktoré navštívime – Bruggy, Cardiff, Oxford, Bristol, Woodstock, Stratford-upon-Avon, Portsmouth, Atrakcie, ktoré navštívime: Blenheim Palace, The Oxfordshire Museum, Windsor Castle, Typická strava a nápoje vo Walese, Sviatky a festivaly vo Walese, Frázy vo velštine a ich výslovnosť.

Jednotlivé skupiny vypracovali zadania, z vypracovaných zadaní, ktoré boli doplnené fotografiami, bola zostavená brožúrka. Každý študent obdržal zostavenú brožúrku v elektronickej podobe. V autobuse počas presúvania do miest nášho programu študenti prezentovali svoje zadania a odpovedali na pripravené otázky.

Prvým miestom nášho programu exkurzie boli Bruggy – malebné belgické mestečko, v minulosti významný prístav a obchodné centrum. Študenti mali možnosť vychutnať si prekrásnu atmosféru denných i nočných Brúg.

Po plavbe trajektom z Calais do Doveru, kde sme videli krásne biele útesy, prvou našou zastávkou bolo mesto Cantenburry so zaujímavou architektúrou a svojou dominantou – Canterburskou katedrálou - sídlo canterburského arcibiskupa.

Potom naša cesta smerovala do metropoly UK – Londýna – na brehu rieky Temži sme videli Londýnske oko. V Londýne sme si prehliadli Westmisterský palác s Vežou kráľovnej Viktórie, Big Ben ( po novom Veža kráľovnej Alžbety), Westmisterskú katedrálu, Buckinghamský palác – londýnske sídlo anglickej kráľovskej rodiny. Ďalej sme sa presunuli k Wellingtonovmu oblúku a cez Hyde park, Oxford Street a Regent Street na Piccadilly Circus a Trafalgar Square.

Nasledujúci deň miestami nášho poznávania bolo rodisko jedného z najvýznamnejších anglických a svetových dramatikov Williama Shakespeara – Stratford upon Avon, ďalej mestečko Woodstock s veľkolepým anglickým vidieckym sídlom - Blenheim palác. Okrem biskupských rezidencií je to jediné vidiecke sídlo v Anglicku, ktoré sa môže nazývať palácom. Blenheim je tiež rodiskom a pôvodným domovom sira Winstona Churchilla. Univerzitné mesto Oxford nás zaujalo svojou akademickou atmosférou a výnimočnosťou.

Cieľom exkurzie bola aj návšteva hradu Windsor, ktorý je jednou z oficiálnych rezidencií britskej kráľovskej rodiny, mesto Bristol a hlavné mesto Walesu Cardiff.

Ďalším miestom nášho spoznávania bolo najnavštevovanejšie mesto Veľkej Británie Bath. Presvedčili sme sa, že je to naozaj nádherné mestečko, ktoré svojou neopakovateľnou krásou priťahuje mnohých turistov. Rovnako atraktívnym bol však aj prístav Portsmouth, kde sme si užívali príjemnú prímorskú atmosféru.

Nočným trajektom sme sa presunuli z Portsmouth do francúzskeho prístavu Le Havre a následne autobusom do posledného mesta nášho spoznávania – Paríža. Prehliadku francúzskeho hlavného mesta sme začali na Montmartre s Bazilikou Sacré Coeur a námestím, kde sa stretávali poprední svetoví maliari. Slnečné počasie nám umožnilo nádherný výhľad na Paríž. Ďalej sme sa metrom presunuli k Víťaznému oblúku Napoleona Bonaparte a najslávnejšiu ulicu Paríža i sveta Champs-Élysées. Prezreli sme si najväčšiu európsku galériu Louvre a naše spoznávanie sme ukončili nezabudnuteľným pohľadom na denný i nočný Paríž z Eiffelovej veže.

Jedným zo základných cieľov exkurzie do Veľkej Británie bolo použiť anglický jazyk v konverzácii s „native“ spíkrami . Pred príchodom do Veľkej Británie študentom bolo dané ďalšie zadanie – otázky, ktoré majú položiť „ native“ spíkrom. Počas nášho putovania Veľkou Britániou sme vo všetkých mestách pozorovali skupinky študentov, ako komunikovali s Britmi a zapisovali si ich odpovede na zadané otázky. Počas presunu do Paríža sme vyhodnotili odpovede, ktoré študenti získali od „native“ spíkrov.

Najčastejšie odpovede sú:

  1. Typické črty a charakteristika Britov – čaj, história, kráľovská rodina, fish and chips, futbal, pamiatky, zelené trávniky, parky. Briti sú milí, nápomocní, vtipní.
  2. K britským kultúrnym hodnotám patrí rodina, kultúra, divadlo, historické a kultúrne dedičstvo, popíjanie čaju, schopnosť pomáhať, usmievať sa , byť milý, priateľský.
  3. Na čo Briti nie sú hrdí – Brexit, politika, vláda.
  4. Obľúbené témy rozhovorov – počasie, Brexit, politika, história, programy v TV ( hlavne seriály), kráľovská rodina, jedlo, domáci miláčikovia.
  5. Čo Briti vedia o Slovensku – sme bývalé Československo, vlajka, trdelník, Škrtel, Sagan, chladné počasie, na Slovensku je lacnejšie ako vo Veľkej Británii. Niektorí nepoznajú rozdiel medzi Slovenskom a Slovinskom.

PaedDr. Ľubica Divékyová, Mgr. Peter Marko

17. 5. 2019

IQ olympiáda 2019

V tomto školskom roku sa konal už 8. ročník súťaže IQ olympiáda, ktorého sa zúčastnilo 11 309 detí z celého Slovenska, z 588 základných škôl a osemročných gymnázií v 313 mestách a obciach na Slovensku. Na našej škole súťažilo 74 žiakov nižších tried osemročného gymnázia a do regionálneho kola (pre banskobystrický, žilinský a trenčiansky kraj) sa prebojovali 4 žiaci – Andrea Klára Nosianová zo sekundy, Viera Glevitzká a Matej Melchiory z kvarty a Jakub Kiaba z tercie. Regionálne kolo sa uskutočnilo 9. 5. 2019 v budove Žilinského samosprávneho kraja v Žiline, kde zo 78 súťažiacich 3 naši žiaci: Jakub Kiaba, Andrea Klára Nosianová, Viera Glevitzká postúpili do celoštátneho kola, ktoré sa bude konať 27. 5. 2019 v budove Sobášneho paláca v Bytči. Záštitu nad celou súťažou prevzal prezident Andrej Kiska. Všetkým postupujúcim držíme palce v ďalšom kole. V teamovom teste, v ktorom súťažilo 20 družstiev, sa štvorica našich študentov umiestnila na vynikajúcom 1. mieste!

PaedDr. Karin Malátová

23. 4. 2019

Uplatnili sme sa II

plagát plagát Múdri ľudia hovoria, že na dejinách je zaujímavý predovšetkým ich ľudský rozmer, presnejšie povedané, malé dejiny, osudy jednotlivcov, z ktorých sa skladajú tie veľké. Súčasťou storočnej histórie prievidzského gymnázia sú aj príbehy úspešných absolventov. Niektorých z nich Vám chceme predstaviť v rámci desiatej akcie z projektu Gymnázium svojmu mestu. Volá sa UPLATNILI SME SA II a bude sa konať 15. mája 2019 o 17.00 hod. v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi. Všetci ste vítaní.

10. 5. 2019

Výmenný pobyt – Francúzski žiaci z Gymnázia Jean de la Mennais v Prievidzi

Konečne nastal ten deň D, na ktorý sme tak dlho čakali. Podvečer okolo 21.00 sme plní nadšenia, entuziazmu a adrenalínu čakali na príchod autobusu našich francúzskych parťákov, ktorými sme sa spriatelili počas nášho pobytu vo Francúzsku v októbri 2018. Ako náhle dorazili na miesto určenia pri Zimnom štadióne, nasledovalo vrúcne privítanie a slzy radosti. Postupne sa všetci rozišli domov a na francúzskych študentov čakal týždeň plný zaujímavých zážitkov.

V nasledujúci deň (piatok) bola prvá zastávka Topoľčianky, kde mohli vidieť slovenské zubry a nakŕmiť ich. Taktiež navštívili historické centrum Banskej Štiavnice.

Cez víkend mali v rodinách voľný program a väčšina z nich ho strávila návštevou Bojníc a to napríklad prehliadkou Bojnického zámku, návštevou ZOO, vyhliadkovej veže Čajka v oblakoch, ...

Niektorí z nich zašli aj na potulky po Slovensku a mali tak možnosť bližšie spoznať našu krajinu a jej kultúru. Večer strávili buď v kruhu slovenských a francúzskych priateľov na spoločnej grilovačke alebo v spoločnosti ich slovenskej rodiny.

Pondelok aj napriek tomu, že im počasie neprialo, navštívili Štrbské pleso a videli nádhernú tatranskú prírodu. Svoj deň zakončili relaxom v aquaparku Gino Paradise v Bešeňovej, kde sa mohli do sýtosti vyblázniť.

Utorok ich zavialo na sever Slovenska, konkrétne na Oravu. Po prehliadke Oravského hradu ich čakali v Zuberci v Múzeu oravskej dediny ľudové workshopy, kde mali možnosť vyskúšať si staré remeslá, ako napríklad hrnčiarstvo. Mohli si svoje výrobky zobrať na pamiatku.

Ďalší deň spoznávali naši korešpondenti hlavné mesto Slovenskej republiky. Ráno sa plavili loďou po Dunaji smerom na Devín, kde mali aj možnosť prehliadky. Odniesli si úžasné zážitky nielen z plavby, ale aj z Bratislavy, kde sa im najviac páčila historická časť - Staré mesto.

Posledný deň ich pobytu strávili na našej škole. Zúčastnili sa na prvých štyroch vyučovacích hodinách, kde mali možnosť vidieť ako prebieha naše vyučovanie. Ich účasť bola hlavne na hodinách anglického a francúzskeho jazyka. Po vyučovaní sme si pre nich pripravili program v podobe speváckych vystúpení školského speváckeho zboru Vavrinec a hry na heligónku a spevu slovenských ľudových piesní v podaní Adama Jariabku. Na záver nechýbalo ani vystúpenie Maxima Petrovského, ktorý zaspieval francúzsku pieseň On brûlera od Pomme. Na obed sme mali pravý slovenský guláš, ktorý pripravila pani profesorka Laluhová a vybraní študenti. Väčšina z nás deň zavŕšila nákupmi v obchodnom centre. Z tohto dňa sme sa všetci snažili vyťažiť čo najviac zážitkov, pretože to bol náš posledný spoločný deň.

Vo veľmi skorých hodinách upršaného piatkového rána sme sa opäť všetci zišli pred Zimným štadiónom. Nastal ten obávaný čas lúčenia, ktorý sme sa snažili tak veľmi oddialiť. Ani jedno oko nezostalo suché a každá tvár bola zmáčaná slzami. Bolo to naozaj dojemné lúčenie po výbornom týždni plnom nádherných zážitkov. Kus nášho srdca odišiel spolu s nimi, ale veríme, že sa nelúčime navždy a znova sa s nimi stretneme.

Veľké poďakovanie patrí profesorke Mgr. Ľudmile Zaujecovej, profesorke Mgr. Zuzane Laluhovej PhD. a profesorovi Mgr. Bc. Petrovi Markovi, ktorí stáli za realizáciou tohto projektu. Ďakujeme aj profesorom z francúzskej školy Lycée Jean-Marie de la Mennais. Bola to naozaj úžasná skúsenosť a nikdy na ňu nezabudneme.

Natália Ottová VI, Karolína Kašubová VII

9. 5. 2019

Finále národnej ankety Najväčší Slovák – priamy prenos

1. mája 2019 naši gymnazisti mali účasť na priamom prenose RTVS, ktorý odvysielal finále celonárodnej ankety Najväčší Slovák. Tomuto hlasovaniu predchádzala diskusia na školách, do ktorej sa zapojila aj naša škola, a gymnazisti hlasovali za osobnosti prvej desiatky. Na našej škole vyhral Ľudovít Štúr, v celoslovenskom hlasovaní to bol Milan Rastislav Štefánik.

Sochu Milana Rastislava Štefánika pred komplexom Eurovea si naši študenti prehliadli po príchode do Bratislavy, keďže finále sa konalo v jej bezprostrednej blízkosti, v Sále opery a baletu nového Slovenského národného divadla. Podrobnosti o finálovom večeri sú publikované napr. na tomto odkaze: https://www.cas.sk/clanok/833319/vitaz-ankety-najvaecsi-slovak-je-znamy-triumf-velkeho-favorita/.

Veríme, že aj účasťou na takomto podujatí (za účasti popredných slovenských historikov a osobností verejného života) sa posilnil vzťah mladých ľudí k našej histórii, ktorá prešla mnohorakým vývojom tak, aký bol mnohoraký i osud osobností nominovaných do prvej desiatky celonárodnej ankety. Organizátorom ďakujeme za možnosť zúčastniť sa takéhoto podujatia, bol to nevšedný zážitok.

PhDr. Monika Siváková

6. 5. 2019

Exkurzia: Drážďany-Berlín-Postupim (14.-17.4.2019)

V apríli žiaci 2.E triedy so svojou nemčinárkou a zároveň triednou učiteľkou Mgr. Gabrielou Oršulovou strávili štyri dni cestovaním a spoznávaním niektorých častí Nemecka.

Prvý deň ráno navštívili romantický kút Saského Švajčiarska, prešli sa po vyhliadkovom moste Bastei a vychutnali si nádherný výhľad na údolie Labe a okolité pieskovcové útvary. Cesta ďalej viedla do Drážďan, kde okrem zoznámenia sa s obnoveným historickým centrom a zachránenými pamiatkami na milovníkov umenia hlboko zapôsobili veľkolepé maľby Raffaela, Boticceliho či Vermeera v Zwingeri.

Dva slnkom zaliate dni strávili zoznamovaním sa s Berlínom. Videli mnoho, tak historické centrum, ako aj moderné štvrte. Viezli sa loďou po Špréve cez Regierungsviertel, prechádzali sa pri berlínskom múre, merali cestu od Branderburger Tor po Unter den Linden až k Museumsinsel. Sedeli na VIP miestach olympijského štadióna, nakupovali na Kurfürsten Damme aj Alexanderplatzi. V tichosti zažali sviečky v Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche. V Bundestagu sa prešli podzemným tunelom do moderných priestorov parlamentu, klopali na dvere kancelárie Angely Merkelovej a špirálovým chodníkom v sklenenej kupole sa dostali nad strechy Berlína, kde sledovali západ slnka nad siluetou mesta.

Posledný deň na cestovateľov čakal Postupim. Tu sa v Cecilienhofe dozvedeli zaujímavosti z pozadia konferencie, na ktorej sa delilo v 1945 Nemecko. Priestory zámočku boli prekrásne a ešte krajšie boli okolité záhrady. Prekonali ich snáď len záhrady v okolí zámku Sanssouci, ktoré navštívili na záver.

Snáď bude táto exkurzia nielen peknou spomienkou na spoločne strávené chvíle a obohatením vedomostí, ale aj inšpiráciou k učeniu sa nemčiny.

Mgr. Gabriela Oršulová

29. 4. 2019

Milan Rúfus – básnik krásy, pravdy, čistoty a ľudskosti (literárno-hudobné pásmo)

Žiaci druhých a tretích ročníkov si dňa 24. apríla 2019 počas slávnostného literárno-hudobného pásma pripomenuli nedožité 90. výročie narodenia významného slovenského básnika, filozofa a prekladateľa Milana Rúfusa. 11. januára 2019 uplynulo 10 rokov od jeho smrti. Scenár hovoreného slova, ako i nácviky moderátorov, recitátorov a najmenších divadelníkov vynikajúco zvládla pani profesorka Soňa Mikušová, hudobné vstupy pozostávajúce z básnikových veršov predviedol Spevácky zbor Vavrinec, ktorého vedúca pani profesorka Monika Siváková bola autorkou hudby k nim. Hrou na klavíri pomáhala pani profesorka Daria Balážová. Pani riaditeľka Eleonóra Porubcová v úvodnom príhovore vyzdvihla význam tohto majstra slova, študenti v komentároch i ukážkach z jeho poézie tento význam potvrdili. Pôsobivá bola dramatizácia, prebásnená rozprávka Laktibrada, ktorú predviedli najmenší žiaci z primy.

Do pásma bolo zapojených množstvo študentov: Sára Gajdošíková, príma, Eduard Gombarčík, príma, Jakub Holenda, príma, Nelio Juriš, príma, Zuzana Kiabová, príma, Lorraine Amie Kolibková, príma, Dorot Peniašková, príma, Isabella Petráš, príma, Tereza Radosová, príma, Noel Adam Šemrinec, príma, Chantal Vidová, príma, Barbora Madajová, Vb, Michal Líška, Vb, Erik Gubov, Vb, Dan Páleník, Vb, Nina Humajová, I.B, Emília Bartová, II.B, Filip Šponiar, II.D, Marek Guláš, II.E, Miloslav Petráš, II.F, Veronika Cifríková, II.F, Veronika Chylová, II.F, Natália Bejdáková, II.F, Paulína Chlpeková, II.F, Ema Ziaťková, II.F, Samuel Ján Pittner, II.F, Samuel Maňka, VII, Andrej Maroši, VII, Viktória Fáberová, VII, Nina Šopoňová, III.B, Anna Mária Lukáčová, III.E, Sabína Rešetková, III.E. Výtvarne jedinečný bol i portrét Milana Rúfusa, ktorý namaľovala Shazada Maref, II.F, ako i mnoho ilustrácií vystavených na nástenkách. Za akýkoľvek prínos k tomuto umeleckému zážitku všetkým mnohokrát ďakujeme!

Za všetky básne, ktoré odzneli, jedna: Modlitba za Slovensko, ktorá vyjadruje Rúfusov vzťah k rodine, k Bohu, k Slovensku, a ku ktorej netreba dodávať žiadne iné závery.

Viem jedno hniezdo.
V ňom ako v Božej sieti
je mnoho otcov, mnoho mám
a mnoho, mnoho detí.

To hniezdo uvil Stvoriteľ.
A sám aj určil, komu,
koho tam pozve prebývať
do človečieho domu.

Viem jedno hniezdo.
Rád ho mám.
Hreje ma dňom i nocou,
vystlané mäkkou vravou mám
a mozoľami otcov.

Môj dobrý Bože,
zhliadni naň.
Stráž nám ho neustále.
A aspoň Ty ho, Veľký, chráň,
keď si ho stvoril malé.

PhDr. Monika Siváková

17. 4. 2019

CK OAJ 2019

V dňoch 26. – 27. 3 . 2019 sa v Bratislave zúčastnil študent Patrik STANO z 2.A (M. Sonoga) CK OAJ. Získal 2. miesto. Gratulujeme!

M. Petrovský

17. 4. 2019

Celonárodná anketa Najväčší Slovák – „školské“ hlasovanie

V piatok 12. apríla 2019 na našu školu zavítali producent Jozef Štupák spolu s moderátorom Pištom Vandalom Chrappom a asistenciou, ktorí zastrešujú anketu Najväčší Slovák. Anketu „v malom“ sa rozhodli v rámci propagácie tohto podujatia uskutočniť na viacerých slovenských školách, naše gymnázium bolo jednou z nich. Pod záštitou pani riaditeľky E. Porubcovej produkcii pomáhal realizačný tím: M. Siváková, B. Cagáň, J. Páleš, Z. Orságová a Z. Cigáňová.

Desiati študenti si pripravili prezentácie osobností, ktoré sa dostali do celoslovenského finálového hlasovania. Pišta po krátkom predstavení osobností viedol debatu s neraz vážnymi a rozporuplnými otázkami zameranú na to, aby sme sa na danú osobnosť pozreli z rôznych pohľadov a zvažovali, či si zaslúži titul Najväčší Slovák. Boli nám predstavené tieto osobnosti. Kliknutím na meno osobnosti sa zobrazí prezentácia o jej živote.

III.A
1. Kavka, Andrej (Anton Srholec)
III.B:
2. Jariabka, Adam (Juraj Jánošík)
3. Šmida, Adam (Ľudovít Štúr)
III.C
4. Barniak, Tomáš (Alexander Dubček)
5. Huba, Quido (Jozef Gabčík)
6. Mazúr, Jakub (Cyril a Metod)
7. Kuželová, Sofia (Peter Sagan)
8. Štetiarová, Sofia Mária (Gustáv Husák)
III.D
9. Grolmusová, Martina (Milan R. Štefánik)
10. Vida, Adam (Andrej Hlinka)

Po vypočutí všetkých diskusných príspevkov nastalo hlasovanie. 82 prítomných hlasovalo nasledovne: 1. Ľudovít Štúr (32), 2. Anton Srholec (24), 3. Milan Rastislav Štefánik (18), 4. Jozef Gabčík (3), 5. Juraj Jánošík (2), 6. Andrej Hlinka (1), 7. Cyril a Metod (1), 8. Alexander Dubček (1), 9. Peter Sagan (0), 10. Gustáv Husák (0).

Vybraní študenti sa budú môcť zúčastniť celoslovenského finále tejto ankety v Bratislave. Na výsledky sme zvedaví. Veríme, že i touto cestou sa organizátorom podarilo študentom priblížiť významné osobnosti našich dejín a uvedomiť si ich prínos, bez ktorého by sme určite nežili život, ktorý sa mnohým z nás zdá samozrejmý.

za realizačný tím PhDr. Monika Siváková

15. 4. 2019

Exkurzia v Múzeu SNP

V piatok 12. apríla, navštívila skupina žiakov 3. ročníka humanitnej triedy Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Pod vedením lektora absolvovali komentovanú prehliadku exponátov a výukový program, zameraný na rozšírenie poznatkov o Slovenskej republike v rokoch 1939-1945.

Roman Steinhubl

11. 4. 2019

Noc pod hviezdami

plagát plagát V piatok 12. apríla pre vás predmetová komisia fyziky pripravila v rámci osláv storočnice našej školy podujatie s názvom Noc pod hviezdami.
O 18.00 vás pozývame do telocvične gymnázia. Na začiatku vás privíta a o vesmíre vám porozpráva dlhoročný bývalý učiteľ našej školy RNDr. Pavel Škrinár - toho času na dôchodku. O 18.30 začne kvíz na tému Vesmír a záhady našej školy, prihlásiť sa môžete do 4 – 8 členných tímov cez online formulár forms.gle/uKaifqxbQSmSVRGB7. Máme pre vás pripravené aj dve hodinové predstavenia v prenosnom planetáriu. Začiatok prvého predstavenia začína o 18.30, druhé predstavenie začína o 19.30. Priveďte so sebou rodinu, priateľov, známych a v piatok večer sa spolu s nimi dotknite hviezd. Hneď po zotmení sa totiž uskutoční pozorovanie nočnej oblohy našim novým ďalekohľadom na dvore školy. Keďže v apríli býva premenlivé počasie v prípade dažďa snehu búrky máme pripravenú prezentáciu aprílovej nočnej oblohy a k nej zaujímavý výklad. Všetci sa na vás veľmi tešíme.

4. 4. 2019

NEBO NAD HLAVOU

plagát plagát Pod týmto názvom sa skrýva v celkovom poradí deviata akcia, ktorú organizujeme v rámci projektu Gymnázium svojmu mestu v piatok 12. apríla 2019 o 18.00 hod. priamo na pôde našej školy. Jej hosťom bude aj Pavel Škrinár, dlhoročný člen nášho profesorského zboru. Prvý raz v živote som sa s ním stretol 4. apríla 1978, v deň, keď som robil prijímacie skúšky na prievidzské gymnázium. Vykonával pedagogický dozor v triede, kde sme riešili úlohy z matematiky. Dodnes si pamätám, ako si sadol dozadu a sám pre seba tie úlohy riešil tiež. Nasledujúce štyri roky, už ako gymnazista, som ho sporadicky stretával na chodbách školy, no nikdy ma neučil. Osobne som sa s ním zoznámil až v roku 1995, v deň, keď som sa stal jeho kolegom fyzikárom. Podal mi ruku, navrhol mi tykanie a pozval ma na oslavu svojich šesťdesiatin. Vtedy do môjho života vstúpil vzácny človek, ktorého si dodnes nesmierne vážim. „Na oblohe videl hviezdy a pred sebou mladých ľudí,“ napísala o ňom riaditeľka nášho gymnázia. Mal ich rovnako rád ako svet fyziky, čo dominoval celému jeho životu. Som rád, že som ho spoznal a už teraz sa teším na stretnutie s ním.

4. 4. 2019

Klíma a život generácie 2000

Dňa 20. 3. 2019 cez 5. a 6. hodinu sme sa my, žiaci 3. ročníka a žiaci osemročného gymnázia, zúčastnili na zaujímavej a veľmi pútavej prednáške a následnej besede na tému „ Klíma a život generácie 2000“. Beseda bola zrealizovaná v spolupráci s filmový festivalom Jeden svet a pod záštitou pani profesorky Pekárovej. Prednášajúcim bol bývalý lekár, dnes už ekológ, pán Juraj Mesík, ktorého bohaté skúsenosti a vedomosti nám umožnili nahliadnuť do tejto v súčasnosti vážnej problematiky. Z jeho rozprávania sme sa dozvedeli mnohé fakty o klimatických zmenách v minulosti a dnes. Je jasné, že tieto zmeny majú v súčasnosti oveľa rýchlejší a dramatickejší priebeh ako kedysi. Ďalej nás zaskočili mnohé problémy súvisiace s klimatickými zmenami na našej Zemi, ktoré sú pre nás čoraz citeľnejšie. Uvedomili sme si, že nástup moderných technológii nie je len prospešný, ale aj škodlivý pre ekológiu a naše životné prostredie. Čím skôr si tieto fakty uvedomíme, tým skôr môžeme danú problematiku riešiť. Posolstvom tejto prednášky bolo aj to, že naša planéta je len jedna a nie je tu len pre nás, ale aj pre budúce generácie. Preto by sme sa mali snažiť ju zachovať a vážiť si prostredie okolo seba. Pán Mesík nám dal aj niekoľko otázok na zamyslenie a niekoľko rád do budúceho života ako žiť aspoň o trochu ekologickejšie. Ak každý začne od seba, môžeme zmeniť náš svet a smer, ktorým sa uberá. Na záver už iba podotknem, že táto prednáška nám ponúkla možno trochu nepríjemný, ale zato triezvy názor na vec, ktorá sa týka nás všetkých.

Melisa Šnircová 3.A

4. 4. 2019

Deň prednášok z dejepisu – multiperspektívne pohľady

V utorok dňa 2. apríla 2019 mohli žiaci z III.B, III.C, II.F a sexty zažiť netradičné vyučovanie vo forme odborných prednášok, ktoré doplnili klasické učivo podávané v rámci štandardných hodín dejepisu.

Prvou témou z dvojice prednášok bola téma Zbrane a zbraňové systémy druhej svetovej vojny, ktorú predniesol v rámci rovesníckeho vyučovania Michal Líška z triedy kvinty B. Dozvedeli sme sa o typoch ručných zbraní (pištole, samopaly, guľomety), tankov, lietadiel, lodí a ponoriek používaných USA, V. Britániou, Nemeckom či ZSSR v období najväčšieho vojenského konfliktu v dejinách ľudstva, s podaním podrobných vyčísliteľných a výkonnostných charakteristík. Dotkli sme sa okrem dejepisu aj fyziky, mechaniky, matematiky, konštrukcie, náuky o materiáloch a rôznych ďalších technických odborov.

Druhá prednáška sa niesla v téme Prírodné katastrofy a ich vplyv na dejiny. Prednášajúcim bol tento raz náš pravidelný hosť doc. PaedDr. Miroslav Kmeť, PhD. z Katedry histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorý prišiel študentom podať informácie o štúdiu histórie na jeho fakulte, ako i zamyslieť sa nad tým, ako človek svojou činnosťou a nešetrným prístupom k prírode ničí svoje životné prostredie, spôsobuje zánik civilizácií, mení tvár krajiny a škodí okoliu i sebe. Dozvedeli sme sa i o tom, ako prírodné katastrofy, najmä supervulkány a sopky, dokázali zničiť a zabiť množstvo ľudí a civilizácia sa musela z týchto prírodných katastrof spamätávať a obnovovať. Prednáška taktiež nebola len o dejepise, ale aj o environmentalistike, biológii, geografii, štatistike, sociológii a demografii.

Ďakujeme obom hosťom za spestrenie dejepisného vyučovania a sprostredkovanie množstva nových poznatkov!

PhDr. Monika Siváková

4. 4. 2019

Chvíľa pre slovo

V stredu 20. marca 2019 sa v Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi uskutočnila ďalšia z aktivít venovaných stému výročiu založenia našej školy.

Jej cieľom bolo čítaním úryvkov diel predstaviť tvorbu autorov, ktorí na prievidzskom gymnáziu pôsobili ako pedagógovia alebo na ňom študovali. Diváci sa tak mohli tešiť zo žánrovo rôznorodých diel Vladimíra Reisela, Ondreja Čiliaka, Jána Červeňa, Jaroslava Perniša, Miroslavy Ábelovej – a zaspievali si zhudobnený poptext Daniela Heviera.

Podujatie moderoval študent Patrik Stano z triedy 2.A a úryvky okrem profesoriek a študentov predniesla aj riaditeľka školy. Aktérom aj divákom ďakujeme za vytvorenie príjemnej komornej atmosféry!

4. 4. 2019

Historické prvenstvo na krajskom kole Dejepisnej súťaže gymnázií ČR a SR

Dňa 27. marca 2019 sa v sídle Trenčianskeho samosprávneho kraja v Trenčíne konal 28. ročník medzinárodnej Dejepisnej súťaže gymnázií ČR a SR, ktorý bol zameraný na obdobie rokov 1978 – 1992 s hlavným dôrazom na Nežnú revolúciu, ktorej 30. výročie si budeme onedlho pripomínať.

Súťaž pozostávala z vedomostného testu, ktorého autormi boli poprední českí a slovenskí historici. Súťažilo sa v trojčlennom tíme, ktorý za našu školu tvorili Veronika Chylová (II.F), Marco Mazán (VI) a Peter Gašparovič (II.E). Po oznámení výsledkov bola naša radosť najväčšia spomedzi všetkých zúčastnených, pretože tento raz sme historicky po prvý raz obsadili 1. miesto a postupujeme na medzinárodné finále, ktoré sa bude konať v novembri 2019 v Chebe v Českej republike.

Sme hrdí na našich víťazov a prajeme im mnoho úspechov a síl pri neľahkej príprave, ktorá ich čaká.

PhDr. Monika Siváková

4. 4. 2019

Deň otvorených dverí: Storočie zmien 1919 – 2019

Predmetová komisia DEJEPISU si pre všetkých návštevníkov na deň 23. marca 2019, kedy sa konal Deň otvorených dverí, pripravila prezentáciu výučby predmetu dejepis, ako i ohliadnutie sa 100 rokov dozadu a pripomenutie si významných udalostí zo života školy i života spoločnosti. Návštevníci, minulí, terajší i budúci študenti gymnázia zavítali do našich priestorov s úmyslom načerpať nové informácie a dozvedieť sa veľa nového a zaujímavého z prezentačnej ponuky:

  • Gymnázium 100: torzo z výstavy Na vlastné oči (Hornonitrianske múzeum, Prievidza)
  • Ukážky dobových a moderných učebníc dejepisu a odbornej literatúry
  • Dobová hudba (reprodukovaná, živá)
  • Sprievodcovia v dobovej móde
  • Občerstvenie
  • Informácie o výučbe dejepisu na gymnáziu, o aktivitách a úspechoch žiakov
  • Ukážky žiackych prác
  • Prezentácia predmetu s fotografiami zo života školy
  • Nástenky – informácie o akciách a priebehu vyučovania

Ďakujeme všetkým organizátorom: predmetovej komisii dejepisu (Z. Orságová, E. Juríčková, M. Siváková), rodine Mazúrovej (občerstvenie), E. Ziaťkovej, D. Dobišovej, S. Pittnerovi, M. Petrášovi (sprevádzanie), M. Líškovi, D. Páleníkovi (hudobné vstupy), K. Erneyovej (propagačný leták). Veríme, že dejepis a dejiny si naďalej zachovajú priazeň tých, ktorým naša minulosť nie je ľahostajná.

PhDr. Monika Siváková

14. 3. 2019

Chvíľa pre slovo

plagát plagát S príchodom marca prichádza aj nová pozvánka pre tých, čo sledujú akcie, organizované v rámci nášho projektu Gymnázium svojmu mestu. Tou najbližšou je akcia, nesúca názov Chvíľa pre slovo. Je venovaná tvorbe prozaikov a básnikov, ktorí vzišli z radov absolventov našej školy...

12. 3. 2019

Diplomy DELF

Dňa 26. februára sa konalo na našej škole slávnostné odovzdávanie medzinárodných certifikátov z francúzskeho jazyka DELF A1 a A2. Podporu žiakom prišla vyjadriť aj pani riaditeľka, ktorá oceňuje snahu žiakov zdokonaľovať sa v druhom cudzom jazyku. Poďakovanie patrí speváckemu zboru Vavrinec a Zoe Cipovovej (tercia), ktorí nám umelecky obohatili spoločné popoludnie.

Mgr. Ľudmila Zaujecová

28. 2. 2019

ERASMUS +

V dňoch 4. - 15. 2. 2019 sme sa 12 študenti 3. ročníka zúčastnili projektu Erasmus+ Mitigation Youths na Počúvadlianskom jazere pri Banskej Štiavnici. Projekt bol zameraný na tému mediácie, komunikácie a riešenia konfliktov. Niesol sa v príjemnej atmosfére pod dozorom skvelých organizátorov z Estónska, Maďarska, Srbska a Rumunska. Počas pobytu sme mali rôzne workshopy a aktivity zamerané na prekonávanie bariér a prácu v medzinárodnom kolektíve. Spoznali sme kultúru a tradície iných krajín, zdokonalili sa v anglickom jazyku. Užili sme si množstvo zábavy a neopakovateľných zážitkov.

28. 2. 2019

Z činnosti PK OBN

Uplynulé obdobie bolo pre PK OBN veľmi plodné.

14. decembra 2018 sme sa spolu so siedmimi študentmi štvrtého ročníka vybrali do Štrasburgu. Mali sme možnosť zúčastniť sa Euroscola Day. Študenti si na vlastnej koži vyskúšali prácu europoslancov a spolu so svojimi kolegami z celej Európy sa aktívne pokúšali diskutovať, hľadať návrhy riešení a názorové kompromisy, hlasovať a prijímať zákony a rezolúcie. Neobyčajná skúsenosť bola aj príjemným predvianočným výletom. Okrem Štrasburgu sme navštívili aj vianočné trhy v Norimbergu a naladili sa tak na záver roka.

Január sme obohatili o tri akcie. 22.januára 2019 sa dve tretiacke triedy stretli so zaujímavými hosťami. Trieda 3.B mala na programe workshop zameraný na odbúravanie predsudkov a internáboženský dialóg. Cieľom stretnutia, ktoré nieslo názov Stretnú sa kresťan, moslim a žid… bolo stretnutie ľudí rôzneho náboženského vyznania a hľadanie prienikov v ich hodnotovej orientácii.

Trieda 3.F sa zúčastnila besedy na tému Slovensko, Afrika a migrácia. Diskutovali o skutočných podmienkach a možnostiach afrického študenta na Slovensku.

Študenti štvrtého ročníka, ktorí navštevujú spoločenskovedný či dejepisný seminár, sa stretli s významným slovenským politológom Grigorijom Mesežnikovom. Téma bola rámcovaná ako Občianska spoločnosť a demokracia na Slovensku. V diskusii sa však diskutujúci dotkli aj iných aktuálne zaujímavých a pre mladých ľudí dôležitých tém.

7. februára 2019 naša škola po prvýkrát hostila krajské kolo olympiády ľudských práv. Bolo pre nás potešením privítať víťazov školských kôl z celého kraja. Rovnako sme verili v úspech nášho reprezentanta Tomáša Štrbu (VIII.) pod vedením p. profesorky K. Rajcigelovej. Celý deň sa niesol v duchu príjemnej atmosféry a veríme, že aj to prispelo k výborným výkonom súťažiacich študentov. O to viac nás teší, že Tomáš obsadil prvé miesto a čaká ho účasť na celoslovenskom kole. Veríme, že svoju neobyčajnú angažovanosť a vedomosti zúročí aj tam.

Mgr. Zuzana Laluhová, PhD.

28. 2. 2019

Noc v škole – Večer s Fantómom opery

V rámci osláv storočnice školy prebehla v piatok 22. februára 2019 Noc v škole, kde návštevníci mohli zažiť to najlepšie, čo škola ponúka v súčasnosti. Predmetová komisia dejepisu si pripravila ústredné podujatie Večer s Fantómom opery, konané v telocvični, ktoré reflektovalo 100 rokov existencie gymnázia, 100 rokov Československej republiky a 100 rokov od deja muzikálu Fantóm opery od Andrewa Lloyda Webera.

V duchu Fantóma sa niesol celý večer, rozdelený na tri časti: Opera (hudobné, tanečné a herecké čísla doprevádzané sprievodným slovom moderátorov), Paríž (prednáška o životnom štýle v Paríži na začiatku 20. storočia) a Rok 1919 (vedomostný kvíz a prehliadka dobových odevných doplnkov). Podujatie zastrešili žiaci a učitelia našej školy, hostia z Gymnázia Grösslingová z Bratislavy a iní hostia. Nechýbalo občerstvenie, odmeny víťazom a ukážky dobovej hudby, v technickom prevedení ozvučenia a osvetlenia spoločnosti JG music, s. r. o. Všetkým zúčastneným i sponzorom srdečne ďakujeme za pomoc, priazeň a vytvorenie neopakovateľnej atmosféry!

PhDr. Monika Siváková, koordinátorka podujatia

20. 2. 2019

Senior roka 2018 a odovzdanie ceny Mariána Ondáša „Anjel pomoci“ našim študentom

Trinásty ročník bol podľa organizátorov výnimočný a niesol sa v znamení výborného redaktora RTVS Mariána Ondáša, ktorý bol súčasťou rozhlasového éteru viac ako 40 rokov a zaslúžil sa o založenie ankety Senior roka. Venovaná mu bola mimoriadna cena Senior roka In memoriam.

Marián Ondáš vždy túžil po tom, aby anketa nebola len o senioroch, ale aj mladých, ktorí pomáhajú starším občanom. Po jeho smrti sa organizátori rozhodli udeliť ceny, ktoré sú pomenované práve po ňom. Cenu „Anjel pomoci“ získali Eva Némethová, Vít Zajac a kolektív našich študentov zo 4.B, 4.E a oktávy, ktorí prišli s veľmi zaujímavým a inšpiratívnym nápadom a počas svojho voľného času navštevujú seniorov v Domovoch dôchodcov v Prievidzi.

Mgr. Ľudmila Zaujecová

18. 2. 2019

LYŽIARSKY A SNOWBOARDOVÝ KURZ 2019

Pondelok 4. 2. 2019 nebol obyčajný deň. Ustráchaní, ale aj plní nadšenia sme nasadli do autobusu, ktorého konečnou zastávkou bol kemping Gäceľ v Dolnom Kubíne. Ubytovací areál uprostred krásnej oravskej prírody sa na týždeň stal naším druhým domovom. Nad žiakmi z tried I.D, I.E, I.F a sekundy držali ochrannú ruku P. Bohušová, E. Porubcová, M. Barta, R. Steinhübl a M. Petrovský. Čakal nás týždeň plný zážitkov, nových priateľstiev a samozrejme aj túžba naučiť sa lyžovať či snowboardovať. Pre niektorých to bol naozaj veľmi zvláštny pocit, pretože na lyžiach stáli prvýkrát! Neoľutovali. Práve naopak! Vďaka profesionálnym inštruktorom si žiaci osvojili správnu techniku a ich vzťah k týmto zimným športom sa ešte viac upevnil. Lyžiarske stredisko Kubínska hoľa ponúka 9 tratí s obťažnosťou ľahká, stredná a ťažká a je ideálnym miestom pre začiatočníkov, ale aj pokročilých.

V stredu sme si vypočuli prednášku príslušníka Horskej služby, ktorý žiakom priblížil systém fungovania Horskej záchrannej služby v spolupráci s inými záchrannými zložkami. Najviac nás však zaujali informácie týkajúce sa lavínového nebezpečenstva a následne poskytnutie prvej pomoci v prípade pádu lavíny. Veľmi užitočné boli rady, ktoré sa nazývajú Biely kódex. Sú to pravidlá správania sa na lyžiarskej trati, ktoré by mal dodržiavať každý návštevník, aby neohrozil svoje zdravie, ale ani zdravie a bezpečnosť iných.

Týždeň ubehol ako voda a bol veľmi príjemný, no náročný súčasne. Veríme však, že v každom z nás zanechal stopu spomienok a túžby vrátiť sa zas. Či už v zime, alebo v lete, pretože tento krásny kraj je plný možností v každom ročnom období.

Mgr. Petra Bohušová

30. 1. 2019

Ples gymnázia – hudobný úvod

Talentovaní členovia Speváckeho zboru Vavrinec, ako i pozvaní hostia z hudobného odvetvia a ďalší šikovní žiaci našej školy vytvorili zoskupenie, ktoré tvorilo kultúrno-hudobný úvod k Plesu gymnázia venovanému 100-ročnici existencie našej školy, ktorý sa konal v KaSS v Prievidzi dňa 26. januára 2019. Zoskupenie nazvané Dunaj Band predviedlo výber z muzikálnej tvorby 20. rokov 20. storočia, jednu českú a jednu slovenskú pôvodnú pieseň.

Išlo o tieto skladby a interpretov:

  1. Jiří Traxler (slová i hudba): Teď raději mlč (Slowfox).
    Eleonóra Kovalíková – spev, Monika Siváková – klavír, Michal Líška – gitara, Dan Páleník – basgitara, Andrej Lackovič – saxofón, Andrej Fábera – cajon, Anita Gardlíková – trúbka
  2. P. Braxatoris (slová), Gejza Dusík (hudba): Večer pri Dunaji (Slowfox).
    Emília Bartová – spev, Monika Siváková – klavír, Michal Líška – gitara, Dan Páleník – basgitara, Andrej Lackovič – saxofón, Andrej Fábera – cajon, Anita Gardlíková – trúbka
  3. Vystúpenie doplnila i známa pieseň:
    Zdeněk Rytíř (slová), Jiří Zmožek (hudba): Zvonky štěstí (Karel Gott a Darina Rolincová).
    Jej interpretmi boli: Zuzana Laluhová, Maxim Petrovský – spev.

Ďakujeme prítomným za priazeň, ponúknuť krásy hudby bolo pre nás radosťou!

PhDr. Monika Siváková

30. 1. 2019

OHROMUJÚCI ÚSPECH NAŠICH ŽIAKOV NA MEDZINÁRODNEJ OLYMPIÁDE MLADÝCH VEDCOV V AFRIKE

Koniec minulého roka bol pre našich žiakov a našu školu mimoriadne úspešní. Adam Benjamin Plšek (kvarta) a Ján Plachý (1.A) nás reprezentovali na Medzinárodnej olympiáde mladých vedcov v africkej Botswane. Všetko sa začalo ešte v júni minulého roka, keď sa obaja zúčastnili 1. výberového sústredenia IJSO v Bratislave a spolu s ďalšími ôsmimi žiakmi dostali pozvánku na 2. výberové sústredenie. Každý z riešiteľov pracoval na sebe aj počas prázdnin. Žiaci týždenne dostávali domáce úlohy, ktoré im pomáhali lepšie sa pripraviť. Adrenalín stúpal a každý riešiteľ čakal na konečný verdikt druhého výberového sústredenia, ktoré sa konalo v Bratislave 3. - 5.9.2018. Úlohy boli však ešte o niečo ťažšie, ako tie, ktoré riešili predtým. Každý z nich vedel, že len tí najlepší budú mať možnosť ísť do ďalekej Botswany, ktorá je známa divokou safari, či náleziskami diamantov. Našim chlapcom sa podarilo prebojovať medzi najlepších 6 a sen o Botswane sa stal skutočnosťou.

V botswanskom hlavnom meste Gaborone si na Medzinárodnej olympiáde mladých vedcov 2.-11.12.2018 zmerali sily s vyše 200 účastníkmi zo 42 krajín sveta. Slovensko reprezentovala delegácia v zložení troch lídrov: Dušan Kavický (vedúci delegácie), Katarína Kmeťová a Zuzana Magyarová a šiestich súťažiacich: Hugo Bartha, Adam Benjamin Plšek, Ján Plachý (všetci traja bronzová medaila), Marek Zumrík, Adela Čermáková a Klára Ištoková. Okrem medailí si naši žiaci z Afriky priniesli aj veľa zážitkov z návštevy 2 prírodných rezervácií v africkom safari: rezerváciu Moklodi a Jwana Game Park.

Obom srdečne gratulujeme a želáme veľa odvahy, vytrvalosti a nadšenia pre vedu a, samozrejme, veľa ďalších úspechov.

PhDr. Ľudmila Kupková

https://vat.pravda.sk/clovek/clanok/495501-mladi-slovenski-vedci-zozali-uspech-v-botswane/
http://www.ijso.sk/downloads/2018/CK2_výsledková%20listina.pdf
https://www.webnoviny.sk/mladi-slovenski-vedci-mozu-konkurovat-svetovej-spicke-v-botswane-zaznamenali-vyznamny-uspech/

29. 1. 2019

Na vlastné oči

V rámci osláv stého výročia štátneho gymnázia sa 17. januára 2019 konala vernisáž výstavy historických fotografií a artefaktov z dejín školy nazvaná Na vlastné oči.

Výstavu sme pripravili v spolupráci s Hornonitrianskym múzeom a Štátnym okresným archívom v Prievidzi. Na jej slávnostnom otvorení sa stretli dnešní gymnazisti, súčasní i bývalí profesori.

Výstavu si môžete pozrieť na pôde múzea do 3. marca 2019.

Mgr. Zuzana Orságová

29. 1. 2019

Spolupráca našich žiakov s OZ Fórum pre pomoc starším

Študenti našej školy prišli s veľmi zaujímavým a inšpiratívnym nápadom. Nadviazali spoluprácu s OZ Fórum pre pomoc starším a Domovom dôchodcov v Prievidzi. Budúci maturanti začali navštevovať seniorov v zariadeniach Domova dôchodcov na Ulici Rázusa a Okáľa. Jednou z myšlienok je spolupráca a výmena skúseností, spomienok, ale aj úsmevov medzi dvoma generáciami. S veľkým odhodlaním sa do tohto projektu pustila Evka Némethová z triedy oktáva, ktorá pritiahla svojich spolužiakov Víta Zajaca, Ivanku Mokrú, Rebeku Kubovičovú, Jakuba Daumera, Samuela Bezáka, Dianu Považanavú. Oslovili aj ďalších spolužiakov, napr. Vanessu Valterovú, Emmu Toračovú, Bianku Árvovú, Kristiána Vlačuhu, Adriána Kočiša, Braňa Hromadu, Mareka Blaháča, Líviu Rumpliovú, Andriána Kršku, Jessicu Réveszovú a mnoho ďalších.

Ľudmila Zaujecová

7. 1. 2019

Vernisáž

Milí žiaci, rodičia a priatelia nášho gymnázia!

S príchodom nového roka Vám želáme veľa zdravia, šťastia, úspechov a zároveň Vás pozývame na ďalšie zo série podujatí organizované pri príležitosti storočnice prievidzského gymnázia.

Tentokrát pôjde o vernisáž výstavy predmetov (dokumentov, pomôcok, fotografií a pod.), ktoré v sebe ukrývajú príbehy zo života gymnázia.

Vernisáž výstavy pod názvom Na vlastné oči sa uskutoční vo štvrtok 17. 1. 2019 o 16.00 v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi a pre verejnosť bude prístupná do konca februára.

SSrdečne Vás na ňu všetkých pozývame.

7. 1. 2019

Šach na školách

Dňa 21. decembra 2018 sa vďaka projektu Šach na školách v priestoroch nášho gymnázia uskutočnil Vianočný šachový turnaj pod záštitou Svetového šachového zväzu FIDE a Slovenského šachového zväzu. V štyroch kolách si spolu zahralo 24 hráčov rozličného veku a hráčskej úrovne. Záštitu nad turnajom prevzala pani riaditeľka PaedDr. Eleonóra Porubcová. a Mgr. Roman Steinhübl. Na troch najlepších šachistov čakali trofeje a darčekové poukážky v hodnote 20 € od sponzora najlekaren.eu a pre každého účastníka bola pripravená medaila. Vďaka Radovanovi Hubovi z triedy septima, ktorý bol hlavný organizátor a sponzor projektu Šach na školách a šachovému klubu v Prievidzi, ktorý zapožičal profesionálne šachové hodiny sme mohli stráviť predpoludnie posledného dňa v škole pred vianočnými prázdninami hraním šachu. Viac informácii ohľadom šachových turnajov aj projektu Šach na školách nájdete na FB stránke: Šach na školách (GVBN).

Viktória Fáberová, septima

7. 1. 2019

Vianoce s hudbou

Spevácky zbor Vavrinec sa pred oslavou tohtoročných Vianoc zapojil do dvoch podujatí. V piatok 21. decembra 2018 v dopoludňajších hodinách vystúpil v priestoroch školskej telocvične počas vianočného bazáru a v popoludňajších hodinách obveselil účastníkov vianočných trhov na Námestí slobody v Prievidzi so svojím hudobno-recitačným pásmom Vianoce ako symbol.

Vianočný bazár sa niesol aj v podaní krásnych vianočných vinšov, ktoré recitovali Michal Líška (Vb) a šikovní žiaci a žiačky primy pod vedením pani učiteľky Danky Porubcovej. Nasledovalo pásmo speváckeho zboru zložené zo známych i menej známych vianočných piesní. Za vystúpenie a svoj umelecký vklad ďakujeme všetkým spevákom a speváčkam, gitaristom Filipovi Šponiarovi, Adamovi Jariabkovi, Michalovi Líškovi, Dominike Rybárovej, bubeníkovi Andrejovi Fáberovi, akordeonistovi Adamovi Jariabkovi. Vianočný hudobný bazár ukončilo duo Dominika Rybárová (IV.E) a Adam Kršiak (IV.F), ktorí rozveselili publikum najmä piesňami Eda Sheerana. Osobitná vďaka patrí technickej podpore a ozvučovacej asistencii, chlapcom z III.B: Martinovi Benkovi, Adriánovi Hepnerovi, Petrovi Bátorovi a Jozefovi Balčirákovi.

S radosťou na tvári, úsmevom na perách a nádejou v srdci končíme tento kalendárny rok, vchádzame do čarovného obdobia Vianoc a veríme, že ten ďalší rok prinesie pokoj a vzájomné porozumenie.

PhDr. Monika Siváková

21. 12. 2018

Takto šli roky

Každý mesiac v tomto školskom roku naša škola pripravuje jedno podujatie v rámci osláv stého výročia svojho založenia. 12. decembra sa konala beseda s názvom Takto šli roky – rozprávanie o histórii a ľuďoch, ktorí ju tvorili. Všetci, ktorí si v predvianočnom období našli čas: študenti, pedagógovia, bývalí absolventi či obyvatelia Prievidze a okolia boli vtiahnutí do zaujímavého dialógu medzi zástupcom školy Jaroslavom Pernišom a Máriom Šmýkalom, bývalým študentom. Dozvedeli sme sa, koľkými prerodmi od roku 1919 po súčasnosť prešla naša škola - od zmeny názvov, cez zmeny sídel, zmenu riaditeľov aj osadenstva pedagógov. O tom, že škola nie je len inštitúcia, ale je predovšetkým tvorená osobnosťami, ktorí ju formujú, udávajú jej smer a vdychujú jej život, nás presvedčilo mnoho zaujímavých osudov a životných príbehov. Tie tvorili ľudia s našou školou spätí – riaditelia, učitelia, študenti, ich rodičia a priatelia. Niektoré príbehy boli smutnejšie, iné mali nádych romantiky či humoru. Vyhľadávanie takýchto informácií je práca náročná a veľmi zdĺhavá. Ale Jaroslav Perniš nie je len učiteľom prírodovedných predmetov, ale aj spisovateľom, ktorí sa venuje histórii. Prezradil nám, že už štyri roky pracuje na knihe o našej škole, ktorá by mala byť uvedená do života začiatkom školského roka 2019/2020, keď budú oslavy stého založenia našej školy vrcholiť. Preto všetci, ktorí sa nemohli tohto podujatia zúčastniť, budú mať možnosť osobne sa oboznámiť so storočnou históriou našej alma mater. Prajeme vám krásne vianočné sviatky a v januári vás pozývame na ďalšie podujatie s názvom Na vlastné oči – Vernisáž výstavy historických fotografií a artefaktov z dejín našej školy.

21. 12. 2018

Yad Vashem v Jeruzaleme – seminár o výučbe holokaustu

Medzinárodná škola pre štúdiá holokaustu, Svetové centrum pre pamäť holokaustu Yad Vashem v Jeruzaleme v Izraeli, Edah, o. z., Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Program pre výučbu holokaustu v Európe. To boli hlavní organizátori semináru, ktorého sa tento rok, ako každoročne, v dňoch 9. – 16. decembra 2018 zúčastnilo 20 pedagógov zo Slovenska. Na základe úspešnej spolupráce s Múzeom holokaustu v Seredi a s jej vedúcim PhDr. Martinom Korčokom, PhD., som bola oslovená a následne výberovým konaním prijatá medzi kolegov učiteľov, ktorí uvažovali o holokauste a témach jemu príbuzných vo vzdelávacom programe v Yad Vashem.

Seminár otvoril J. E. Peter Hulényi, veľvyslanec SR v Izraeli, riaditeľka Európskeho oddelenia Yad Vashem Richelle Budd Caplan, a Miriam Mouryc, vedúca sekcie pre SR a ČR v Yad Vashem. Hailey Sharon Dilman predstavila v prednáške holokaust a genocídy v 21. storočí, Noam Gittin viedla workshop o predvojnovom živote Židov na ulici v Poľsku, so sprievodkyňou Janou Marcus sme prešli historické múzeum v Yad Vashem a prezreli si výstavu Záblesky spomienok. Daniel Rozenga predstavil súčasné židovské identity, Jana Marcus pokračovala v prehliadke areálu Yad Vashem po Údolí komunít, v synagóge a prechádzkou cez záhradu Spravodlivých medzi národmi. Yiftach Meiri uskutočnila s nami workshop o každodennom živote v getách. Vo večerných hodinách sme navštívili Izraelské múzeum v Jeruzaleme, kde sme sa bližšie dozvedeli o židovskej kultúre a o osudoch zvitkov z Mŕtveho mora, najstarších rukopisov Starého Zákona. Dr. Daniel Uziel v prednáške uvažoval nad tým, Kto dal rozkaz? Evolúcia „konečného riešenia“. Anna Stocker nám vo workshope priblížila prípadovú štúdiu deportácie nemeckých Židov z Düsseldorfu do Rigy. Medzi aktivitami sme mali možnosť diskutovať, zoznamovať sa so vzdelávacími materiálmi, prechádzať sa areálom Yad Vashem. Ako čeliť súčasnému antisemitizmu – to bol názov workshopu (viedla Dr. Noa Mkayton), v ktorom na základe filmovej ukážky zazneli mnohé antisemitské mýty, ktoré pretrvávajú dodnes. Doc. Peter Borza z UPJŠ v Košiciach prednášal o katolíckej cirkvi v období holokaustu. Kolegovia pedagógovia predstavili svoje koncepty výučby holokaustu na vyučovacích hodinách. Pán Naftali Juraj Fürst bol vzácnym hosťom, ktorý ako preživší holokaust zaujímavo predstavil svoj životný príbeh. O perzekúcii Nežidov v čase druhej svetovej vojny rozprával Yossi Gilad. Miriam Mouryc premietla film o dvoch sestrách preživších holokaust, ktorý je možné využiť i na vyučovaní. Dva posledné dni pobytu sme mali možnosť so sprievodkyňou Kateřinou spoznať Jeruzalem, pevnosť Massada a Mŕtve more.

Okrem uvedených aktivít zvýšil ešte čas i na osobné rozhovory, budovanie priateľských kontaktov, ochutnávku miestnych špecialít, duchovné aktivity, prechádzky po meste, spoznávanie rôznosti miestneho obyvateľstva, jeho života a kultúry. Som vďačná za možnosť byť súčasťou takéhoto organizačne i časovo náročného projektu. S plnou zodpovednosťou si z neho odnášam mnoho poučenia i rád, ktoré budem vedieť využiť pri vyučovaní, aby som mojich žiakov viedla k vzájomnému porozumeniu, k odsúdeniu ľudskej nenávisti, k úcte voči životu a k prijímaniu rôznosti v akejkoľvek podobe.

PhDr. Monika Siváková

10. 12. 2018

100. výročie ukončenia prvej svetovej vojny – dejepisná výstava

Tak písali ženy mužom do boja – to je názov sprievodnej výstavy k scénickému programu folklórnych kolektívov hornej Nitry venovanému 100. výročiu ukončenia prvej svetovej vojny. Autorom výstavy je Mgr. Stanislav Malega a jej materiály v súčasnosti vlastní Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi.

Výstavu si zapožičala naša škola a v priestoroch dejepisnej učebne sme sprístupnili žiakom panely, ktoré hovoria o výpovednej hodnote fotografií či listov z vojny, prezerajúc si tváre ľudí, ktorí zažívali vojnové zážitky, bojovali na fronte, boli väznení, mnohí vo vojne padli. Fotografie pochádzajú z osobných archívov obyvateľov nášho regiónu, napr. Nitrianske Rudno, Čavoj, Nováky, Oslany, Nedožery-Brezany, Bojnice, čím nám dávajú dôkaz o tom, ako hlboko zasiahla vojna do osudov ľudí na hornej Nitre, i keď priamo táto oblasť nebola súčasťou vojnového frontu.

Autor výstavy v úvodnom komentári uviedol poučnú myšlienku, dovolíme si parafrázovať: prečítajme si pozdravy mužov, ktoré písali z vojny domov, títo muži pred viac ako sto rokmi prešli peklom vojny; možno sa potom budeme viac tešiť z našej súčasnosti a menej nás budú znechucovať malé problémy, ktoré musíme riešiť.

PhDr. Monika Siváková

28. 11. 2018

Vedecká čajovňa v Prievidzi

Dňa 22. 11. 2018 sa naša škola spolupodieľala na organizácii podujatia Vedecká čajovňa. Kreatívne prostredie Artpointu v Prievidzi počas nej hostilo študentov z celého Trenčianskeho kraja. Program bol venovaný otázkam sociálnych vied a bol naozaj atraktívny. S radosťou sme privítali Dr. Alexandru Matejková a Dr. Máriu Suríkovú (Sociologický ústav SAV), ktoré prezentovali časť celoeurópskeho výskumu hodnôt venovanú zmenám v súčasnej rodine. Rovnako výborné boli vystúpenia a workshopy Mareka Šimona (náš absolvent), ktorý prezentoval svoje skúsenosti z oblasti ochrany práv a rovnosti.

Ďakujeme Helsinskému výboru pre ľudské práva za možnosť usporiadať stretnutie, ktoré prinieslo príjemnú atmosféru aj bohatý obsah.

Dr. Zuzana Laluhová, hlavná organizátorka Vedeckej čajovne

27. 11. 2018

Výstava Slovensko: významné osobnosti a udalosti v kalendári výročí UNESCO

Dňa 22. novembra 2018 sa v priestoroch klubovne našej školy uskutočnilo slávnostné otvorenie výstavy pod záštitou Ministerstva zahraničných vecí SR. Ministerstvo je aktívne i na poli kultúrnej diplomacie, preto ambíciou tejto výstavy pod názvom Slovensko - významné osobnosti a historické udalosti v kalendári výročí UNESCO od roku 1996 je zvýšiť záujem o dejiny Slovenska, podporiť národné povedomie, inšpirovať diskusiu medzi mladými ľuďmi so slovenskými koreňmi. O výstave sa budú naši študenti učiť prostredníctvom hodín dejepisu a anglického jazyka.

Výstavu otvorila pani riaditeľka Eleonóra Porubcová po tom, čo Spevácky zbor Vavrinec odspieval úvodný kultúrny vstup. Nasledoval príhovor pani Miroslavy Píšovej z Ministerstva zahraničných vecí, ktorá prítomných oboznámila so zámerom výstavy a obsahovou koncepciou vystavovaného materiálu, vrátane informačnej brožúry o výstave, ktorá je vyhotovená v anglickom jazyku. Michal Líška, žiak triedy kvinty B, v krátkosti priblížil dejiny našej školy, ktorá bola, je a bude súčasťou národných i európskych dejín. Nasledovala prehliadka výstavy, o ktorej žiaci mohli diskutovať. Výstava na našej škole potrvá do 31. januára 2019.

za PK dejepisu PhDr. Monika Siváková

24. 11. 2018

Medzinárodný odborný seminár o holokauste

V rámci akreditovaného kontinuálneho vzdelávania Etnické čistky, genocídy, rasová intolerancia v dejinách sa 19. novembra 2018 vo Vzdelávacom centre Múzea SNP v Banskej Bystrici uskutočnil medzinárodný odborný seminár zameraný na analýzu vzdelávacích aktivít v téme holokaust.

Aktívnymi účastníkmi semináru bol Mgr. Matej Beránek, PhD., ktorý ponúkol prítomným pohľad do štruktúry práce Múzea holokaustu v Seredi a priblížil činnosť vzdelávacieho strediska múzea, Mgr. Miriam Mouryc z Medzinárodnej školy pre výučbu holokaustu Jad Vašem v Jeruzaleme, v ktorej podaní sme počuli ponuku vzdelávacích programov medzinárodnej školy, praktické ukážky aktivít pre žiakov, vo workshope nám predstavila projekt Vymazať pamäť, ktorého výstupom sú pohľadnice, výtvarné pochopenie vyrovnania sa s udalosťami holokaustu.

PhDr. Martin Korčok, PhD. z Múzea holokaustu v Seredi informoval o organizačných podrobnostiach semináru, ktorý sa bude konať v decembri 2018 v Jad Vašem v Jeruzaleme. V závere semináru sme si vypočuli prezentácie dvoch kolegýň, ktoré sa s nami podelili o skúsenosti a didaktické postupy pri výučbe o holokauste na vyučovacích hodinách. Po krátkej diskusii organizátori seminár ukončili. Zo semináru si každý účastník odniesol nové podnety, námety k reflexii svojej práce a odkaz ďalej sa vzdelávať v postupoch pri výučbe tejto vážnej témy našich dejín.

PhDr. Monika Siváková

8. 11. 2018

Mladí Európania na cestách!

Pre Tomáša Štrbu, Lukáša Vavrinca a Tomáša Vlčka bol október cestovateľským mesiacom. Vďaka úspechu v súťaži Mladý Európan sa im podarilo navštíviť hneď dve miesta. Prvý výlet smeroval do Bulharska. Chlapci navštívili hlavné mesto Sofia, pohorie Rila i historický Nesebar. Cestu do Bulharska poctivo zaznamenávali a natočili o nej vlastný film. Po Bulharsku prišlo na rad Belgicko, konkrétne Brusel. Úžasný zážitok z mesta, rovnako tiež možnosť stráviť čas v priestoroch európskych inštitúcií a na nazrieť do zákulisia európskej politiky.

Tomáš, Lukáš a Tomáš- ďakujeme za Vašu snahu, odhodlanie a pracovitosť. Ste našou pýchou!

Ďakujeme tiež kolegom M. Petrovskému a K. Rajcigelovej, ktorí študentov na cestách sprevádzali.

PK OBN

8. 11. 2018

Koncert Baví nás baviť vás (podujatie k storočnici gymnázia)

Priateľská atmosféra, aktívne publikum, množstvo účinkujúcich, spev, hudobné nástroje, tanec, hovorené slovo. Toto všetko spájalo ľudí dobrej vôle dňa 26. októbra 2018 večer v priestoroch Kultúrneho a spoločenského strediska v Prievidzi. Oslávili sme 100 rokov trvania nášho gymnázia koncertom Baví nás baviť vás, ktorý sa niesol v znamení radosti dávanej, prijímanej, prežívanej, radosti, ktorá má krídla.

Spoločne sme vytvorili jedno veľké dielo, ktoré cez rôznosť žánrov a pestrosť prejavov dokázalo zjednotiť a posilniť v nás pocit, že ako študenti, zamestnanci, absolventi či priatelia školy tvoríme jednu veľkú rodinu. Týmto vyslovujem nekonečnú vďaku všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o prípravu a priebeh tejto akcie, počas ktorej sme si pripomenuli osudy významných osobností, absolventov školy, ktorí sa uplatnili v hudobnom živote: Anna Kajabová-Peňášková, Emil Liebenberger, Alžbeta Pappová, František Livora, Alfréd Zemanovský, Marcela Laiferová.

Ďakujem moderátorke E. Kovalíkovej, recitátorom M. Škultétymu, J. Vingárikovi, klaviristkám S. Šimurkovej a H. Súlovskej, technickým asistentom M. Benkovi, A. Ondrejovičovi, V. Plesnivej, M. Bartovi, personálu KaSS Prievidza, sólistom M. Líškovi, D. Páleníkovi, S. Mendelovej, A. Lackovičovi, M. Hollému, M. Besedovi, M. Hrdému, K. Kulichovej, L. Píšovi, Z. Laluhovej, M. Rosákovej, O. Hrdému, A. Fáberovi, A. Bartovej, E. Bartovej, J. Gebrlínovi, K. Černickej, T. Halenárovi, A. Kršiakovi, M. Petrovskému, D. Rybárovej, D. Balážovej, F. Šponiarovi, T. Badáňovi, E. Šimurkovej, K. Jariabkovej, S. Priehodovej, spevákom a speváčkam Speváckeho zboru Vavrinec, pomocným organizátorkám B. Šimorovej, B. Sárenej, E. Rehákovej, S. Rešetkovej, M. Škopcovej, sponzorom M. Dolníkovi, R. Juríkovej, R. Mihálikovi a L. Lukáňovej, pomocnej vedúcej organizačného tímu E. Bartošovej.

Ďakujem za krásny zážitok, s ktorým sme sa mohli podeliť. Verím, že spomienka na tento večer v nás zostáva natrvalo, tak ako i radosť, ktorá síce má krídla, ale nemá hranice.

PhDr. Monika Siváková, vedúca organizačného tímu

8. 11. 2018

Literárna exkurzia Dolný Kubín – Vyšný Kubín – Jasenová

O Hviezdoslavovi a Kukučínovi sa dá učiť aj zábavnejšie než v školských laviciach, o čom sa presvedčili aj sekundáni a kvartáni nášho gymnázia, ktorí sa v krásny októbrový deň 11. 10. 2018 vybrali spolu so svojimi triednymi učiteľkami na literárnu exkurziu do ich rodného kraja. Navštívili Literárnu expozíciu P. O. Hviezdoslava a historickú Čaplovičovu knižnicu a Historický cintorín v Dolnom Kubíne, kde si uctili pamiatku nielen Hviezdoslava, ale pripomenuli si aj Janka Matušku a Ladislava Nádaši – Jégého. Vo Vyšnom Kubíne sa pristavili pri pamätníku rodného domu Hviezdoslava a Margity Figuli, prešli sa okolo domu, v ktorom táto spisovateľka, autorka novely Tri gaštanové kone vyrastala, položili kvety k pamätníku Hviezdoslavovej matky s bronzovým reliéfom priadky, ktorý sa vyníma na pozadí Ostrej skaly a Chočských vrchov oproti Kubínyiovskému kaštieľu. Odtiaľ už zamierili do susednej Jasenovej, kde sa do richtárskej rodiny narodil v roku 1860 Matej Bencúr. V rodnom dome Martina Kukučína sme pochopili mnoho súvislostí jeho života so životom jeho priateľa Hviezdoslava.

Po krásnom slnečnom dni plnom pozitívnych zážitkov sme sa dohodli, že sa do tohto kraja čoskoro vrátime spoznať horáreň pod Babou horou, Oravský hrad, či Artikulárny kostol v Leštinách, ktorý je jednou z pamiatok UNESCO.

26. 10. 2018

Odovzdávanie jazykových certifikátov z nemeckého jazyka

Dňa 5. 10. 2018 sa v klubovni našej školy konala veľmi milá slávnosť – 18 žiakov si prevzalo z rúk odbornej poradkyne pre zahraničné školstvo Nemecka /ZfA/ pôsobiacej v Banskej Bystrici, pani Susanne Depuydt, jazykové diplomy úrovne B1, ktoré žiaci familiárne nazývajú Sprachdiplom 1.

Jazykový diplom DSD I a II je medzinárodne uznávaný diplom, ktorým sa môžu žiaci preukázať všade vo svete a doložiť tak svoje jazykové znalosti z nemeckého jazyka. Veľkou výhodou diplomu je, že má neobmedzenú platnosť a netreba ho obnovovať.

Pani Depuydt pochválila žiakov za ich výkony a zaželala im veľa úspechov pri skúške DSD II, ktorú sa mnohí z nich rozhodli vykonať. Spomenula tiež dlhoročnú tradíciu konania tejto skúšky v našej škole, ktorá v rámci siete Paschnetschulen pracuje takmer 30 rokov a počas ktorej jazykový diplom z nemeckého jazyka získali stovky žiakov. Poďakovala sa tiež vyučujúcim za ich vynikajúcu prácu pri príprave žiakov.

PhDr. Tatiana Šteiningerová

15. 10. 2018

Zážitkové vzdelávanie v Skalici a Košariskách

Osvojiť si nové poznatky prostredníctvom osobného zážitku, si mohli naši študenti vďaka finančnej podpore Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý sumou 530 € prispel na tento účel. V piatok, 12. októbra 2018 sme spoznávali históriu a pamätihodnosti regiónu Záhoria a myjavských kopaníc. V Skalici videli študenti tradičný spôsob výroby Skalického trdelníka, spojený s jeho ochutnávkou. V obci Košariská navštívili rodný dom M. R. Štefánika, kde si pozreli cenné exponáty a od lektorky získali podrobné informácie o súkromnom i verejnom živote tejto významnej osobnosti slovenského národa. Pamiatku M. R. Štefánika sme si uctili návštevou jeho Mohyly na vrchu Bradlo, ktorej autorom bol významný slovenský architekt Dušan Samuel Jurkovič.

3. 10. 2018

Baví nás baviť vás – Slávnostný program Speváckeho zboru Vavrinec – pozvánka

Milí priatelia! Ďalším z podujatí osláv storočnice nášho gymnázia je podujatie s názvom Baví nás baviť vás, na ktoré vás všetkých srdečne pozývame! Slávnostný koncert Speváckeho zboru Vavrinec sa uskutoční v piatok dňa 26. októbra 2018 o 18.00 hodine v priestoroch Kultúrneho a spoločenského strediska v Prievidzi (oproti Obchodnej akadémii).

V programe vás prevedieme osudmi významných absolventov gymnázia, ktorých život bol spojený s hudbou, budete sa môcť započúvať do tónov rôznorodých hudobných nástrojov a spevu talentovaných mladých ľudí. Ponúkame vám vzácny umelecký zážitok, ktorý bude pre vás zábavou, poučením i oddychom.

Za realizačný tím sa na vás tešia Monika Siváková a Emília Bartošová

3. 10. 2018

Krásy Južných Čiech – dejepisná exkurzia

V dňoch 27. – 28. septembra 2018 sa žiaci druhého a tretieho ročníka zúčastnili poznávacej exkurzie do Južných Čiech, ktorá mapovala historické dedičstvo i špecifický charakter tohto regiónu. Pozorujúc výnimočné rysy prírody, vodných tokov, rybníkov bolo možné nahliadnuť do procesu výroby tradičného českého nápoja – piva v pivovare Budweiser v Českých Budějoviciach, obdivovať kultúrne pamiatky mesta České Budějovice, v ktorého centre sa práve v tých dňoch konal audiovizuálny festival Vltava žije.

Tradície českej kuchyne, atmosféru českej pohostinnosti a chuť českých jedál sme mohli vychutnať na každom kroku. Neďaleký zámok Hluboká upútal študentov svojím zjavom (ponášajúcim sa na zámok Windsor v Anglicku), detailne a útulne zariadeným interiérom a starostlivo udržiavaným záhradným areálom.

Organizácia UNESCO chráni i české pamiatky, medzi nimi Český Krumlov, ktorý sme navštívili na ďalší deň. Výhľad zo zámockej veže na blízke i vzdialenejšie okolie naozaj stál za to, obzvlášť sústredene sme sledovali meander rieky Vltavy. Prechádzali sme sa v zámockých záhradách, obzreli sme si otáčavé hľadisko – prezieravý stavebný unikát, študovali prvky takmer dokonalo zachovalej renesančnej architektúry. Na námestí sme ochutnali ďalšie špeciality zo stánkov, ktoré ponúkali rôzne pochúťky a produkty remeselnej výroby. Navštívili sme Múzeum obchodu a Múzeum vltavínov – moldavitov, ktoré patria medzi vzácne nerasty zelenej farby vzniknuté roztavením po páde meteoritu.

Záverečný pohľad na siluetu historického centra nám bol umožnený priamo z hladiny rieky Vltava, na ktorú sme sa dostali v rafte a splavovali sme mestský okruh, pozdravujúc okoloidúcich domácich obyvateľov i množstvo návštevníkov z Európy a Ázie. Nevyčerpateľnou studnicou informácií a zaujímavostí bol pre nás pán profesor Roman Steinhübl, ktorý nás s nadhľadom a sprievodcovským zanietením previedol po všetkých krásach, ktoré sme mali v pláne navštíviť. Patrí mu za to veľká vďaka!

PhDr. Monika Siváková

20. 9. 2018

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE)

Študenti Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi, sa minulý školský rok zapojili do programu Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (DofE). Počas celého predchádzajúceho školského roka pracovali na rozvoji svojich športových zručností a umeleckého talentu. Zároveň sa zúčastňovali dobrovoľníckych aktivít a absolvovali 2 dobrodružné expedície v teréne. Ich úsilie vyvrcholilo v stredu, 19.9.2018, keď si za prítomnosti veľvyslanca Spojeného kráľovstva na Slovensku Andrewa Gartha slávnostne prevzali diplomy a bronzové odznaky. Slávnostná ceremónia sa konala v Château Gbeľany pri Žiline, kde sa v príjemnom prostredí parku tohto kaštieľa naši študenti mohli pochváliť zručnosťami, v ktorých sa vďaka programu DofE zdokonalili. Na záver sme ako bonus dostali možnosť na chvíľu sa porozprávať aj so samotným veľvyslancom Andrew Garthom. Veríme, že program DofE bude v nasledujúcich rokoch získavať čoraz viac na popularite medzi našimi študentmi.

Andrea Klocoková

5. 9. 2018

Otvorenie školského roka

Bránu nového školského roka 2018/2019 sme otvorili slávnostnou svätou omšou. Konala sa v klubovni nášho gymnázia. Hlavný celebrant bol novokňaz a kaplán v jednej osobe Dominik Kučera.

Nech Boh žehná všetkých študentov a vyučujúcich na ceste za poznaním..

28. 8. 2018

Letná akadémia

V dňoch 20. - 24. augusta 2018 sme pri príležitosti osláv storočnice vzniku Gymnázia V. B. Nedožerského, pripravili projekt Letnej akadémie.

Letná akadémia, znie to zastrašujúco, pravda? Veď kto by chcel chodiť do školy, keď môže oddychovať niekde pri bazéne. Ale toto nebolo len také obyčajné vyučovanie. Možno výraz škola hrou vám priblíži, čo sa dialo v našej škole. Zavítali k nám deti vo veku 9-13 rokov aby spoznali, aké môže byť štúdium zábavné a vzrušujúce. Farby, dúha ale aj výbuchy, pokusy si vyskúšali na hodinách chémie. Vlastnosti elektriny a vody im objasnili profesori na hodinách fyziky. A čo by to bolo za vyučovanie, keby sme na hodinách geografie nespoznávali krásy nášho malebného Slovenska. Parlez-vous français alebo sa mám spýtať Sprechen Sie deutsch? A nezabudli ani na angličtinu, kde sa učili slovíčka pomocou tajničiek a hlavolamov. Deti cestovali aj prstom po mape a zavítali do týchto zvučne hovoriacich krajín. Pod odborným dohľadom lektorov absolvovali kurz prvej pomoci a základov sebaobrany. Okrem týchto aktivít navštívili Banské múzeum v Banskej Štiavnici, travertínovú kopu vo Vyhniach a ovčiu farmu v Bukovine, na ktorej získali formou praktických ukážok základné znalosti o chove hospodárskych zvierat a procese spracovania mlieka. Na slávnostnom vyhodnotení Letnej akadémie získali jej prví absolventi certifikáty a vecné ceny. Za úspešnú realizáciu tohto projektu patrí veľká vďaka pedagógom: Ingrid Samašovej, Oľge Kurbelovej, Petrovi Markovi, Ľudmile Zaujecovej, Petre Bohušovej, Miroslavovi Kozákovi, Ľubomíre Šimurkovej, Róbertovi Kleinovi, Romanovi Steinhüblovi, Martinovi Surovému a sponzorom.

Letnú akadémiu finančne podporili:
Lukáš Gežík - 3G Fit Club Prievidza
ContiTech Vibration Control Slovakia Dolné Vestenice
SAD Prievidza
Brose Prievidza
Ballpolo Nové Zámky

Roman Steinhübl

PREDMETOVÉ KOMISIE

  • PK slovenského jazyka a literatúry
  • PK anglického jazyka
  • PK nemeckého a ruského jazyka
  • PK románskych jazykov
  • PK dejepisu
  • PK občianskej náuky
  • PK matematiky
  • PK informatiky
  • PK fyziky
  • PK chémie
  • PK biológie
  • PK geografie
  • PK telesnej a športovej výchovy
  • PK psychológie
  • PK umenia a kultúry