EnglishENGLISH
logo Gymnázia V. B. N.
Gymnázium V. B. Nedožerského, Matice slovenskej 16, 971 01 Prievidza   Telefón: (421)046/542 33 67   E-mail: skola@gympd.sk


FOTOARCHÍV - školský rok 2016/2017

30. 6. 2017

OUTDOOR LEARNING alebo KEĎ SA UČITELIA UČIA AKO UČIŤ VONKU

Učiteľstvo je povolanie, ktoré si vyžaduje neustále štúdium a ďalšie vzdelávanie. Počas mojej praxe som vždy uprednostňovala tie školenia, kde som si nadobudnuté vedomosti a zručnosti mohla hneď prakticky vyskúšať. Začiatkom júna som sa spolu s ďalšími tromi kolegyňami z rôznych kútov Slovenka zúčastnila medzinárodného seminára eTWINNING and OUTDOOR LEARNING v chorvátskom Šibeniku. Na seminári sa zúčastnilo 94 pedagógov, predovšetkým učiteľov telesnej výchovy a prírodovedných predmetov, z 21 krajín, ktorých komunikačným jazykom bola angličtina. Platforma eTwinning ponúka učiteľom možnosť stretávať sa a spolupracovať na projektoch, používať učebné materiály a vzdelávať sa. Program podporuje využívanie moderných informačných a komunikačných technológií.

Náš workshop bol zameraný na vyučovanie vonku v prírode. Učitelia sa na chvíľu vrátili do detstva. Na brehu Jadranského mora sme v tímoch bojovali o poklad, ktorý sme hľadali pomocou mapy, plnili úlohy na stanovištiach s použitím mobilných telefónov, čítali QRCody, fotili, natáčali videá. V národnom parku Krka sme mapovali našu trasu a snímali záznamy pomocou rôznych mobilných aplikácií. Skĺbenie pobytu vonku, aktívneho pohybu, učenia a moderných technológií bolo veľmi inšpirujúce pre naše pedagogické pôsobenie a nadobudnuté zručnosti budeme aplikovať vo výchovno-vzdelávacom procese.

Počas seminára sme si našli projektových partnerov, zaregistrovali nové projekty, na ktorých spolu s našimi žiakmi začneme pracovať v nasledujúcom školskom roku. V tomto roku sme žiakmi 2.C Gymnázia V. B. Nedožerského realizovali náš prvý projekt FOOD and HEALTH, kde sme mali partnerov z Francúzska, Talianska a Turecka. V nasledujúcom roku budeme participovať na projekte MORE ACTIVE - MORE ATRACTIVE, ktorý sa týka monitorovania a zvyšovania pohybových aktivít žiakov z Belgicka, Portugalska a Slovinska a Slovenska.

Na seminári sme si rozšírili svoje obzory, diskutovali s kolegami z rôznych krajín, spoznali iné názory, pohľady a inú mentalitu ľudí. Zdokonalili sme sa v komunikácii v cudzom jazyku, načerpali nápady, inšpiráciu a entuziazmus do ďalšej práce.

Mgr. Marta Lančaričová, Gymnázium V. B. Nedožerského, Prievidza

29. 6. 2017

Exkurzia - Škótsko

Trasa: Londýn, Škótsko, Amsterdam
Termín: 21. 04. 2017 - 28. 04. 2017
Pedagogický dozor: PaedDr. Ľubica Divékyová, Mgr. Bc. Peter Marko
Počet účastníkov: 43 študentov - triedy: I.A, C, D, E, F, II. B, C, E, III. C, D, E, septima

Dňa 21. apríla 2017 sa všetci účastníci zájazdu stretli pred Zimným štadiónom Prievidza a o 8.00 hod. sme sa vydali na zahraničnú exkurziu. Cestovali sme zo Slovenska cez Čechy, Nemecko a Belgicko. Počas cesty si študenti pochutnávali na dobrotách, ktoré im maminy pripravili na cestu a zároveň pozorovali krajiny, ktorými sme prechádzali. 22.apríla v ranných hodinách sme prišli do Francúzska – prístavu Calais a po pasovej kontrole sme sa trajektom presunuli do anglického Doveru, kde sme mali možnosť vidieť prekrásne biele útesy.

Celý nasledujúci deň sme strávili v Londýne – prezreli sme si Houses of Parliament, London Eye, Westminster Abbey, Westminster Cathedral, Trafalgar Square, Leicester Square, British National Gallery, Piccadelly Circus a deň sme zavŕšili na Oxford Street. Pri Marble Arch sme nastúpili do autobusu a v noci nás naši spoľahliví šoféri viezli do Škótska.

23. 4. ráno sme sa prebúdzali v malebnom prímorskom mestečku St. Andrew, ktoré je známe treťou najstaršou univerzitou vo Veľkej Britániia golfom. Pekné počasie nám umožnilo urobiť pár fotiek na pobreží mora, potom nasledovala prehliadka tohto univerzitného mesta. Ďalšie zábery sme urobili na hrade Scone Palace, ktorý býval sídlom kráľovskej rodiny. V mestečku Pitlochry nás čakala krátka prehliadka destilérie Blair Athol, kde sme sa dozvedeli, ako sa vyrába škótsky národný nápoj a ktorá whisky je najkvalitnejšia. Vo večerných hodinách sme sa ubytovali v hoteli v meste Inverness.

24. 4. sme sa vybrali spoznávať fascinujúcu Škótsku Vysočinu. Nádherným zážitkom bola plavba po jazere Loch Ness sprevádzaná zaujímavou prezentáciou škótskeho mladíka, ktorý sa napriek škótskemu prízvuku snažil dodržiavať spisovnú angličtinu. Príšerku Nessi sme však nestretli, ale videli sme nádherné vrchy s krásnymi fialovými (thistle) a žltými ( broom) kvetmi. Potom sme postupovali pláčúcim údolím Glen Coe – jednou z najkrajších častí škótskej vysočiny – očarujúca príroda, vyžarujúca zvláštnu energiu. I napriek chladnému počasiu sme sa cítili ako v rozprávke.

Po niekoľkých fotozástavkach sme si prezreli malé mestečko Luss na brehu jazera Loch Lomond a zároveň najväčšie mesto Škótska Glasgow. Unavení sme pricestovali do hotela v Dunfermline.

25. 4. sme pokračovali v našom poznávaní – hrad Stirling, Falkirk Wheel – ojedinelý technický vynález – rotačný výťah pre lode. V popoludňajších hodinách sme sa presunuli do hlavného mesta Škótska. Prehliadku Edinburghu sme začali nádhernou vyhliadkou na more a všetky časti tohto netradičného mesta. Prešli sme sa historickým jadrom mesta, navštívili sme Edinburgh Castle – sídlo škótskych kráľov, kde sú umiestnené korunovačné klenoty. Cestou po Royal Mile sme sa zastavili v malých škótskych obchodíkoch ponúkajúcich typické škótske suveníry.

26. 4. sme navštívili Rossylyn chapel a rozhodne krásnym zostane zážitok z Alnwick castle, kde bol nakrúcaný legendárny Harry Potter, ktorým sme ukončili naše cestovanie po Škótsku. V New Castle sme sa nalodili na trajekt a 15 hodín sme sa plavili do prístavu Amsterdam. Pekné počasie nám umožnilo pozorovať okolitú krajinu vonku z hornej paluby.

Naše poznávanie v Holandsku sme začali v Irene Hoeve - farme, kde sa vyrábajú slávne holandské syry a dreváky. Po obede sme sa presunuli do centra Amsterdamu. Uličky, námestia boli plné radujúcich sa ľudí, majúcich na sebe niečo oranžové – veľkolepo oslavovali King´s day. V Amsterdame sme navštívili Dom a múzeum Anny Frankovej, pokračovali sme prehliadkou mesta: Národné múzeum, hl. ulica Damrak, nám. Dam, Kráľovský palác, plávajúci kvetinový trh, radnica, Židovská štvrť, Rembrandtov dom.

Vo večerných hodinách sme nastúpili do autobusu a v noci sme sa presúvali domov na Slovensko, obohatení o nádherné a nezabudnuteľné zážitky.

PaedDr. Ľubica Divékyová

29. 6. 2017

Čitateľský maratón

Dňa 31. 5. 2017 sme sa my, trieda sekunda, zúčastnili cez piatu vyučovaciu hodinu Čitateľského maratónu, ktorý každoročne usporadúva Linka detskej istoty. Akcia sa konala okrem iných miest aj u nás v Prievidzi v Hornonitrianskej knižnici. Trvala od 9.00 do 15.00 a bola určená pre deti do 18 rokov. Spolu sme si predčítavali knihu Tiene nad Veligradom od súčasnej slovenskej autorky Ivany Jungovej, ktorá nás svojím dielom preniesla na Veľkú Moravu do polovice 9. storočia. Po zhruba hodinovom čítaní sme podpísali prezenčnú listinu, aby sme tak potvrdili svoju účasť. Túto akciu považujeme za úspešnú, páčila sa nám a je to dobrý spôsob, ako priviesť deti k čítaniu a ako sa zoznámiť s novými a zaujímavými knižnými titulmi. Ak by ste sa chceli o tomto podujatí dozvedieť viac, prípadne sa ho budúci rok zúčastniť, potrebné informácie získate na adrese http://www.ldi.sk/podujatia/citajme-si/.

10. 6. 2017

Víťazstvo v náročnej robotickiej súťaži

Ísť do Košíc sa oplatí!

Nielen za históriou, ale aj za technikou. Pre tím Mazúr company to dňa 5. 6. 2017 platilo zvlášť. Konala sa tu robotická súťaž RBA 2017 organizovaná Gymnáziom Alejová a Prírodovedeckou fakultou UPJŠ v Košiciach.

Celkovo súťažilo 164 účastníkov zo 74 tímov z 38 rôznych škôl z 24 miest celého Slovenska. Veľa čísiel? Veď súťažiacich bolo veľa! V kategórii RACING LEGO súťažilo 50 tímov, RACING ELEKTRO - 14 tímov, ROBOTICKÁ VÝZVA - 22 tímov, VLASTNÝ MODEL - 17 tímov. Najmladší súťažiaci boli druháci na základnej škole a najstarši štvrtáci na strednej.

V tejto ozaj silnej konkurencii tím Mazúr company v zložení Matej Mazúr, 8.A ZŠ Mariánska a Jakub Mazúr, GVBN Prievidza s projektom LEGENDY získal 1. miesto v kategórii Vlastný model.

Predstavili novú legendu zo Star Wars – astromechanického droida BB-8. Darth Vader ale v ich podaní uprednostnil inú legendu - Chevrolet Camaro. No a spolu nasledovali robota Mórica v rámci putovania za legendami Prešovského kraja. Ak Vás zaujímajú výsledky, sú tu: http://www.robotickybattle.sk/obsah/Vysledky2017.pdf . A kto by si chcel pozrieť príspevok v košickej televízii: https://www.tvkosice.sk/video/5936b2024526ca5dc31b7b24.

1. 6. 2017

Slovenská ZOOOLYMPIÁDA 2017

Dňa 24. 5. 2017 sa naši traja študenti zúčastnili 1. ročníka celoslovenskej vedomostnej súťaže Zooolympiády v Bojniciach. Cieľom olympiády bolo zvýšiť záujem žiakov a študentov o enviromentálne povedomie, ako aj o zoológiu a ekológiu. Súťažiaci sa museli popasovať s rôznymi, ale skutočnými znakmi divožijúcich zvierat. Súťažilo sa v štyroch okruhoch:

 1. Určenie druhov, zaradenie do kontinentov s miestami ich výskytu, zaradenie do biotopov
 2. Identifikácia druhu podľa častí a kostrových pozostatkov
 3. Pobytové znaky zveri
 4. Potravná ekológia

Medzi strednými školami Slovenska sa náš študent 2.A triedy Marek Hanus umiestnil na krásnom 3. mieste. Od druhého miesta ho odsunula až roztrelová otázka, v ktorej bol pomalší.

Študentka 2.B triedy Františka Mečiarová obsadila v silnej konkurencii pekné 10. miesto a Dagmar Budd zo sexty bola na 12. mieste.

Študentom ďakujeme za reprezentáciu školy a Marekovi blahoželáme.

V. Dobrotková, PK BIO

1. 6. 2017

Víťazstvo na celoštátnom kole Biologickej olympiády

V dňoch 28. – 30. apríla 2017 sa na pôde Inštitútu vzdelávania veterinárnych lekárov v Košiciach konalo celoštátne kolo 51. ročníka Biologickej olympiády. V kategórii A sa študentka nášho gymnázia Katarína Štrbáková (III.D) umiestnila v projektovej časti na vynikajúcom 1. mieste. K víťazstvu jej gratulujeme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu!

RNDr. Michal Struhár

30. 5. 2017

Geograficko – historická exkurzia

Vo štvrtok 18. 5. 2017 sa žiaci 2.C triedy zúčastnili geograficko – historickej exkurzie, zorganizovanej p. profesom Romanom Steinhublom.

Hneď ráno ich privítala slnkom zaliata Kremnica. Po krátkej prehliadke historického jadra mesta navštívili jeden z najstarších nepretržite vyrábajúcich podnikov na svete – kremnickú mincovňu. V raziarni, ktorú nazývajú srdcom každej mincovne, sa zoznámili s procesom razenia mincí. Študenti neváhali navštíviť aj hradný areál s Kostolom sv. Kataríny. Po zdolaní 127 schodov sa pokochali prekrásnym výhľadom na mesto i okolitú prírodu.

Ďalšou zastávkou bol najstarší slovenský pivovar Steiger v obci Vyhne. Študentov zaujal spôsob varenia piva od výberu jednotlivých surovín až po konečný predaj tohto zlatého moku.

V okolí obce Vyhne nemohli obísť ani Vyhňanský travertín a európsky unikát Kamenné more.

Nepotrebovali ani ďaleko cestovať, aby pochopili, že aj na Slovensku a dokonca v ich v blízkom okolí je veľa čarovných miest hodných ich obdivu.

Mgr. Eva Juríčková

17. 5. 2017

PREČO PRÁVE FRANCÚZŠTINA?

Ktorý jazyk študovať okrem angličtiny? Aké mám plány do budúcna? Ktorý z nich mi otvorí brány do sveta? Ktorý z nich je ľahší, jednoduchší? A mnohé iné otázky, s ktorými zápasia budúci študenti nášho gymnázia. Rozhodli sme sa navštíviť žiakov Základnej školy na Ulici energetikov a Základnú školu Sama Chalupku v Prievidzi. Cieľ bol jasný: pomôcť nájsť odpovede a ukázať im, že francúzština môže byť tou správnou voľbou.

Reč treba počuť. So žiakmi sekundy sme predstavili francúzštinu cez jednoduché situačné hry a štvrtáci porozprávali o možnostiach získania medzinárodných certifikátov na gymnáziu, bohatých skúseností počas výmenných pobytov, zapojenie sa do rôznych jazykových súťaží a v neposlednom rade o samotnom využití znalostí francúzskeho jazyka v Európe. Našich kamarátov sme zapojili do kvízu, ktorý odhalil ich všeobecné poznatky o Francúzsku. Samozrejme, pre víťaza čakala sladká odmena. Francúzština iba v škole? Omyl. Piesne, speváci, speváčky, chytľavá melódia. A to všetko vo francúzštine. Na záver nášho stretnutia sme žiakov naučili spievať po francúzsky a ukázali im čaro tohto jazyka, ktoré môžu spolu s nami objaviť.

Heslo akcie: „ Buď výnimočný, začni sa učiť francúzštinu.“

Mgr. Ľudmila Zaujecová, Mgr. Petra Bohušová

17. 5. 2017

Opätovné stretnutie gymnazistov s Francúzmi

Žiaci Gymnázia Vavrinca Nedožerského z Prievidze minulý rok v októbri prežili týždeň vo francúzskych rodinách v mestečku Retiers v Bretónsku a prvý aprílový týždeň prišli Francúzi k nám, do Prievidze! Tento projekt vypracovali pani profesorka Zaujecová, pani profesorka Laluhová, spolu s pánom profesorom Markom, aby sa nám otvoril nový kúsok sveta.

Uzimení, v pyžamách, čakali sme autobus plný našich francúzskych kamošov. To bolo radosti, keď sme si v dave spolužiakov a Francúzov našli toho svojho korešpondenta! Väčšina z nás už mala pripravený program na spoločne strávený víkend, čo znamenalo so všetkým oboznámiť našich cestovateľov; či už to bol bowling, party, prechádzka Bojnicami, ZOO či paintball.

Po víkende už ale Francúzi neprirovnávali Slovensko k ničomu inému, len k jedlu – my, pohostinní Slováci, sme im chceli dať „ochutnať“ našu krajinu. Názory na naše tradičné gazdovské pochúťky sa však líšili, ale takmer všetci si pochvaľovali. V prestávkach po jedle ich naše rodiny spolu s nami previedli po najväčších skvostoch nášho okolia, a tak spoznali mestá ako Žilina či Banská Štiavnica, navštívili Bojnický zámok a kúpele a na celú panorámu sa pozerali z vyhliadky nad Bojnicami.

Pani profesorky pripravili vynikajúci program na päť dní, počas ktorých naši francúzski spolužiaci cestovali po Slovensku, spoznávali našu históriu, dozvedali sa o komunizme a holokauste. Navštívili naše hlavné mesto, prezreli si Tatry, splavovali Váh, sfárali do Bane Cigeľ a šantili v Bešeňovej. Po spoločnom programe sme každý deň mali čas na to, aby sme ukázali, akými aktivitami vypĺňame svoj voľný čas my. A tak piatok – v deň, ktorý sme mali stráviť spoločne v škole – tí, ktorí stihli svoje talenty spojiť, ukázali, čo sa naučili, v kultúrnom programe, kde sa tancovalo, spievalo, hralo...

A to už bol posledný deň. Nasledovalo balenie, príprava na dlhú cestu a posledný večer v meste, ktorý sme si všetci naplno užili!

Veríme, že naši korešpondenti budú na Slovensko spomínať s láskou a že to bol počiatok nových spoločných ciest.

Renata Dominiková, 3.E

12. 5. 2017

Deň Zeme

Každoročne je deň 22. apríl venovaný našej planéte. Tento rok sme pri tejto príležitosti venovali pozornosť tomu, ako sa starajú o životné prostredie žiaci našej školy. Vytvorili sme dotazník, ktorého respondentmi boli najmä žiaci z našej školy vo veku od 16 – 19 rokov. Aby sme zlepšili povedomie o tomto dni, vytvorili sme i nástenku, ktorú si žiaci i učitelia môžu pozrieť hneď pri vstupe do školy.

Ako najviac znečistenú časť Zeme naši respondenti najviac označovali vodu spolu s ovzduším. Je pravda, že vzhľadom na povrch, ktorý pokrýva voda, môžeme pokladať práve túto časť planéty ako najznečistenejšiu. Je smutné, že obrovské vodné cicavce spolu s morským planktónom filtrujú i plastové vrecká či iný odpad, ktorý sa ukladá v ich orgánoch a spôsobuje ich úmrtie. Rôzne továrne a podniky vypúšťajú do riek chemikálie, ktoré vo veľkej miere narúšajú prirodzené ekosystémy živočíchov, ktoré už nie sú schopné adaptovať sa. Chemikálie sú vypúšťané nie len do vôd ale i do ovzdušia, čo má za následok vznik rôznych respiračných ochorení živočíchov a človeka. Respondenti za najmenej znečistenú označovali pôdu. Musíme si však uvedomiť, že chemikálie, ktoré sa nachádzajú v prírodných zdrojoch vôd sa vstrebávajú do pôdy. V nej následne pestujeme ovocie a zeleninu, ktorú konzumujeme, a tak sa tieto škodlivé látky dostávajú priamo do našich organizmov.

Stretli sme sa s názormi, že i keby sme chceli niečo zmeniť, jednotlivec nedokáže nič. Je však realita, že zmena potrebuje každého jednotlivca, pretože, keď si každý z nás uvedomí, že je dôležitý a že zmena potrebuje aj jeho, nikto nebude v tejto snahe sám. Dobrým znamením je, že väčšina našich respondentov odpovedala na otázku či si myslia, že je dôležité, aby sme ďalšie generácie vychovávali s rešpektom voči prírode, že je to veľmi dôležité. Dobrou správou je i to, že pozitívne vzory správania k planéte poberá dnešná mládež hlavne od svojich rodičov, a tak môžeme so svetielkom nádeje predpokladať, že zmena k lepšiemu nastáva pomaly ale isto. Každý z nás, by mal byť zodpovedný za výchovu a zvyšovanie povedomia o správnom zachádzaní s prírodnými zdrojmi, z ktorých tie vyčerpateľné sa stávajú veľmi obmedzenými nie z roka na rok, ani zo dňa na deň ale doslova z hodiny na hodinu. ....Pretože lesy sú našimi pľúcami, rieky naším krvným obehom a Zem naším telom.

Bartová Anna 4.D

5. 5. 2017

Exkurzia CERN 19.4. - 23.4.2017

Školský rok sotva začal, keď nám ponúkli možnosť zúčastniť sa exkurzie do Švajčiarska.

Potvrdilo sa nám, že čas beží naozaj rýchlo a nadišiel deň odchodu. Hoci jar sa prehupla do svojej druhej polovice, zime sa odísť nechcelo. O čom svedčilo aj počasie. Cesta, ktorá bežne trvá 13 hodín, nám trvala 22. Pribrzdil nás rakúsky sneh a menšia kolízia s čiernym audi. Napriek tomu nás optimizmus a dobrá nálada neopustili. Plánovaná návšteva Technoramy sa musela presunúť sa sobotu. Piatok sme strávili úžasný deň vo výskumnom inštitúte CERN. Doobedňajšia návšteva pozostávala z dvoch častí. Jedna bola teoretická, kde sme si pozreli výstavu Mikrokosmos. Druhá časť pozostávala z praktickej skúsenosti. Sami sme si vyskúšali tajomstvá výroby hmlovej komory. Zážitok umocnil aj obed, ktorý sme si vychutnali v reštaurácii, kde jedol už nejeden držiteľ Nobelovej ceny. Aby toho nebolo málo, oboznámili sme sa s históriou a fungovaním CERN-u. Čerešničkou na torte bola návšteva továrne na antihmotu a dátovej úschovne. Plní nových poznatkov sme sa vybrali skúmať tajomstvá Ženevy. Pozreli sme si sídlo OSN a zvečnili sme sa pod „stoličkou názorov“. Ohúrilo nás Ženevské jazero a vysoký vodotrysk Jet dEau. Naše kroky viedli do historických ženevských uličiek. Postáli sme si pri Stene reformátorov, videli sme Katedrálu sv. Petra a Mestkú bránu. Unavení sme sa vrátili späť do hotela. Sobotná návšteva čokoládovne a syrárne sa kvôli štvrtkovému meškaniu musela zrušiť. Spočiatku nás to mrzelo, ale túžba vyblázniť sa v Technorame bola silnejšia. Na vlastnej koži sme si vyskúšali záhady matematiky, fyziky, chémie a biológie.

Navštívili sme miesta, kde sa bežný človek dostane len veľmi ťažko. Ak sa nám sem podarí vrátiť, tak dúfame, že ako zamestnancom. Prežili sme úžasné dni, za ktoré sa patrí poďakovať. Preto naše veľké ďakujem patrí našim profesorkám Šimurkovej a Pastierikovej.

Klára Laginová, II.A

28. 4. 2017

Dejepisná exkurzia – Po stopách druhej svetovej vojny

V stredu 26. apríla 2017 sa žiaci druhého a tretieho ročníka zúčastnili dejepisnej exkurzie Po stopách druhej svetovej vojny, ktorá bola zameraná na prehliadku historických pamiatok sprístupnených verejnosti v nedávnej dobe.

Prvou zastávkou bolo Múzeum holokaustu v Seredi, kde si žiaci v areáli niekdajšieho pracovného židovského tábora prezreli expozíciu o dejinách holokaustu, vypočuli prednášku Mgr. Mateja Beránka, PhD., s názvom Deti a holokaust. Prezreli sme si zrekonštruovaný dobytčí vagón, ktorým židov odvážali transportmi do vyhladzovacích táborov v Poľsku. Za barakmi sa nachádzal tzv. Appellplatz, za ním vila správcu tábora, povedľa nemocnica pre židov.

V bratislavskej Petržalke neďaleko slovensko-rakúskych hraníc bola druhá zastávka, protinemecký bunker BS-8, ktorý v období pred druhou svetovou vojnou tvoril súčasť opevnení pozdĺž štátnej hranice, zabezpečujúcich obranu pred Hitlerovou Treťou ríšou. Počas výkladu sme sa dozvedeli ďalšie príbehy ľudí z toho obdobia, okolnosti mobilizácie z roku 1938, videli sme mnoho originálnych predmetov, ktoré vojaci v bunkri používali, prešli sme sa streleckými miestnosťami, kuchyňou, priestormi, kde vojaci spávali.

Na všetkých navštívených miestach sme si uvedomili mnohé nové súvislosti, položili si otázky, na ktoré nie je ľahké hľadať odpovede. Krutosť a nezmyselnosť vojny, najmä všadeprítomné utrpenie a smrť sú pojmami, ktoré by nikto z nás s určitosťou zažiť nechcel.

PhDr. Monika Siváková

28. 4. 2017

BESEDA O INKOCH A MACHU PICCHU

V pondelok 3. apríla 2017 sa žiaci španielskeho jazyka 3. ročníka našej školy zúčastnili besedy s PaedDr. Bohdanom Cagáňom o jeho zážitkoch a dojmoch z cesty po viacerých krajinách Južnej Ameriky, kde mal možnosť navštíviť aj miesta, ktoré v minulosti obývala inkská civilizácia. Podelil sa s nami o fotografie týchto tajuplných a nádherných horských miest s premyslenou sieťou terás na pestovanie plodín a kanálov určených na zavlažovanie a rozvod pitnej vody, ale aj civilizovaného sveta, v ktorom sa spájajú moderné výdobytky s úctou k výtvorom a odkazu predkov.

Ďakujeme mu veľmi pekne za krátku exkurziu do fascinujúceho sveta, ktorý by sme raz viacerí chceli vidieť aj na vlastné oči. Veríme, že so španielčinou to budeme mať o čosi jednoduchšie.

PhDr. Ľudmila Kupková, vedúca PK románskych jazykov

28. 4. 2017

CELOŠTÁTNE KOLO OLYMPIÁDY ZO ŠPANIELSKEHO JAZYKA

Celoštátne kolo olympiády zo španielskeho jazyka sa uskutočnilo v Bratislave 21. a 22. marca 2017. V utorok podvečer sa naše žiačky spolu so svojimi vyučujúcimi zúčastnili aktivít pod vedením Luisa Ángela Macías Amiga zo Cervantesovho inštitútu vo Viedni a Isabel Iglesias Blanco z Bratislavy. Na druhý deň si už merali sily spolu s najlepšími španielčinármi ostatných samosprávnych krajov. V silnej konkurencii sa im podarilo získať nasledovné umiestnenie:
kategória A – 4. miesto – Lucia Hoosová (2.C),
kategória B – 5. miesto – Monika Bernátová (3.F),
kategória C – 2. miesto – Alexandra Duškevičová (4.B).

Dievčatám gratulujeme a želáme veľa chuti do ďalšieho štúdia.

PhDr. Ľudmila Kupková, vedúca PK románskych jazykov

28. 4. 2017

Literárna jar Ondreja Čiliaka

Tohto roku sa traja žiaci sekundy našej školy zapojili svojou literárnou tvorbou do 14. ročníka regionálnej súťaže literárnej tvorby detí a mládeže Literárna jar Ondreja Čiliaka. V konkurencii 52 detí so spolu 163 básničkami a prózami (rozdelenými do kategórií do 11 a do 15 rokov) uspeli, a preto sa po vyhlásení výsledkov 24. marca 2017 všetci traja zúčastnili slávnostného vyhodnotenia a odovzdávania ocenení v Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi.

Umiestnili sa na nasledovných ocenených miestach:
Poézia – kategória do 15 rokov: Jakub Hudec – 4. miesto
Próza – kategória do 15 rokov: Andrej Ďurdina – 2. miesto, Sára Schmidtová – 5. miesto

Súčasná slovenská spisovateľka Vanda Rozenbergová, ktorá bola na čele odbornej poroty, všetkým trom srdečne zablahoželala a vyjadrila obdiv k hĺbke a intimite Jakubových básní, k téme, fantasy motívom a slovníku Andrejovej prózy a úctu k rozsahu Sárinho Príbehu ohňa. Ako poznamenala, sú medzi nimi budúci úspešní spisovatelia.

Všetkým trom gratulujeme a želáme veľa inšpirácie k ich ďalšej tvorbe!

PhDr. Ľudmila Kupková

25. 4. 2017

Exkurzia Londýn 2017

Sen mnohých z nás. Pre niektorých už známy, ale pre niektorých ešte stále neobjavený.

Londýn je naozaj veľmi veľký, ale aj napriek pár dňom, ktoré sme tam boli, sme zistili, že je tu miesto pre všetkých. Z oblakov sme prileteli do úplne iného sveta, v ktorom sa od toho nášho odlišovalo úplne všetko. Jazda autobusom naľavo, metro, chodníky bez „zebry“, pre nás úplne nová gastronómia a spôsob života. Mám pocit, že ak by sme tam nešli, bola by to naša vynechaná kapitola... už by nám niečo chýbalo.

Kráľovná si síce na nás čas neurobila, ale napriek tomu sme mali naozaj jedinečné a pestré zážitky. Vzrušujúca prehliadka mesta v London Eye nám ukázala veľmi peknú časť Londýna. Z obrovskej výšky sme videli Buckinghamský palác, kúsok od neho Big Ben a všetko sme mali ako na dlani. Veľmi prekvapilo nie len mňa, ale nás všetkých krásne zelená príroda okolo. Áno, je to metropola, v ktorej sa život nikdy nezastaví...ani v noci, ale každý z nás si tak mohol nájsť niečo, čo ho prekvapilo, páčilo sa mu a tak z tohto zážitku môžeme čerpať samé endorfíny ešte na veľmi dlho. Spoznali sme tak pravú tvár miesta, v ktorom neprší a nie je stále zamračené, ako sme si donedávna mysleli. O Londýne sme ešte dávno pred našou cestou čítali, pozerali filmy a mysleli na to, aké by to bolo, keby sme tam mohli byť a vedieť, aký vzduch tam je... tá predstava bola vzrušujúca, no o to viac bol pocit, ktorý sme mali, keď sme si uvedomili, že sme tam...

Som rada, že som vďaka tejto ceste spoznala nových kamarátov a ľudí, vďaka ktorým som si naše dobrodružstvo mohla užiť. Boli sme spolu, ako jedna veľká študentská rodina, smiali sme sa, a tak sme sa mohli lepšie spoznať. Určite môžem tieto slová povedať, či napísať za nás, všetkých.

Veľmi ďakujeme našej pani profesorke Dobišovej, ktorá s nami bola stále a že vôbec vďaka nej sme si mohli splniť náš sen a ísť tam. Určite to zmenilo všetkých... nie len v tom, že sme si našli naše priority a plány v živote, ale aj to, že sme zistili, akí ľudia chceme byť. Londýn nám síce chýba, ale nikto nám z mobilu a zo srdca nemôže zobrať momenty, vďaka ktorým sme mali jamky na líci. Ďakujeme!:).

F. Nikmonová (I.B), D. Dobišová (IV), S. Dobríková (V)

20. 4. 2017

Exkurzia do Kremnice

Najvýznamnejšie pamiatky Kremnice si počas prvého dňa veľkonočných prázdnin pozreli niektorí žiaci prvého ročníka v rámci rozširujúceho vyučovania dejepisu. Absolvovali prehliadku mincovne, mestského opevnenia a mestského hradu s kostolom sv. Kataríny.

10. 4. 2017

Prievidzské karatistky opäť zažiarili

5. 4. 2017

Ocenení učitelia v Trenčíne

Za dlhoročnú pedagogickú činnosť bolo predsedom TSK Jaroslavom Baškom a prednostom Okresného úradu v Trenčíne Jozefom Stopkom ocenených 21 pedagógov kraja plaketou Jána Amosa Komenského.

31. 3. 2017

Krajské kolo 9. ročníka Dejepisnej olympiády

Dňa 27. marca 2017 sa na Gymnáziu J. Jesenského v Bánovciach nad Bebravou uskutočnilo krajské kolo 9. ročníka Dejepisnej olympiády, na ktorom našu školu reprezentoval Tomáš Vlčko (II.F) s prácou Zo spomienok starých Bojničanov (zaradený do kategórie A) a Samuel Šubík (III.F) s prácou Matica slovenská v okrese Prievidza v rokoch 1968-1970 (zaradený do kategórie B). Obaja súťažiaci získali vo svojej kategórii prvé miesto, k čomu im srdečne blahoželáme a prajeme veľa podobných úspechov aj na celoslovenskom kole!

PhDr. Monika Siváková

28. 3. 2017

J. M. Hurban – 200. výročie narodenia (literárno-hudobné pásmo)

V duchu výroku „Národ, ktorý nepozná svoju históriu, je len hŕba koží otrockých“, ktorého autorom je J. M. Hurban, si aj Gymnázium V. B. Nedožerského v Prievidzi pripomenulo 200. výročie narodenia J. M. Hurbana slávnostným literárno-hudobným pásmom.

Dňa 22. marca 2017 piesňami i hovoreným slovom žiaci i pedagógovia zamerali svoju pozornosť na dejinný význam tohto oduševneného slovenského národovca 19. storočia. Pásmo z obsahovej a hudobnej stránky pripravili vyučujúce PaedDr. Miroslava Šutová a PhDr. Monika Siváková. K realizácii pásma aktívne prispeli speváci Speváckeho zboru Vavrinec, ktorí ponúkli prítomným výber zo známych národných piesní. Hovorené slovo a technické zabezpečenie mali na starosti žiaci II.D triedy, ktorí vo svojich vstupoch predstavili J. M. Hurbana ako horlivého zástancu národného formovania, spisovného jazyka, revolučného boja či ako človeka túžiaceho po duchovnej sile a rodinnom šťastí.

V priestoroch gymnázia sme privítali i hostí z Domu Matice slovenskej v Prievidzi, a to pána Vlastimila Uhlára, riaditeľa, a pani Mgr. Vieru Šinskú. Všetci sme sledovali dôležité medzníky Hurbanovho života a uvedomovali si jeho príkladné národné zanietenie, ktoré bolo vyjadrené na Memorandovom zhromaždení v Turčianskom Svätom Martine v roku 1861 slovami: „Za chrbát si postaví 3 milióny Slovanov ten, kto prvý povie verejne na sneme uhorskom, že v Uhorsku niet suverénneho národa maďarského, ale že sú tu rovnoprávne národy a medzi nimi aj národ slovenský!“

PhDr. Monika Siváková

16. 3. 2017

Deň otvvorených dverí

Fotky z akcie

16. 3. 2017

Skvelí naši chemici

V dňoch 8. - 11. marca 2017 sa uskutočnilo celoslovenské finále 53. ročníka Chemickej olympiády v kategóriách A, EF. Súťaž sa konala na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Medzi 30 najlepších chemikov v najvyššej kategórii A (pre gymnázia) postúpilo na základe výsledkov Krajského kolo CHO-A až sedem našich študentov a síce: Samuel Andrejčák (IV.A), Kristián Kapusta (IV.B), Peter Žilák (III.A), Peter Gonda (III.F), Peter Kavka, Lenka Minichová a Michal Chovanec (všetci II.A). Samotná súťaž pozostávala z 5-hodinovej praktickej časti a 5-hodinovej teoretickej časti. V praktickej časti riešili súťažiaci súbežne úlohy z odmernej analýzy a organickej syntézy, v teoretickej časti to boli úlohy z anorganickej a analytickej chémie, organickej chémie, fyzikálnej chémie a biochémie.

Úspešnými riešiteľmi celoštátneho kola sa stali:
Samuel Andrejčák – 2. miesto,
Michal Chovanec – 4. miesto,
Peter Kavka – 7. miesto,
Kristián Kapusta – 11. miesto,
Peter Gonda – 17. miesto,
Lenka Minichová – 26. miesto.

Najlepších 11 študentov postúpilo do 1. prípravného výberového sústredenia (9. – 15. 4. 2017) s možnosťou dostať sa do 4-členného družstva, ktoré bude Slovenskú republiku reprezentovať na 49. Medzinárodnej chemickej olympiáde (Nakhon Pathom, Thajsko, 6. – 15.7. 2017). Reprezentanti Slovenska musia úspešne absolvovať všetky 3 prípravné a zároveň vyraďovacie sústredenia (2. sústredenie sa uskutoční v dňoch 23. – 29. 4. a 3. sústredenie 10. – 13. 5. 2017 v Bratislave).

Na záver ešte jedna vynikajúca správa. Michal Chovanec vybojoval postup za chémiu do európskej súťaže 3-členných družstiev EUSO (European Union Science Olympiad), ktorej už 15. ročník sa uskutoční v máji v Kodani 7. – 14.mája 2017). Súťaž je určená pre mladých študentov, v tomto roku je to ročník narodenia 2000. Do tejto celoeurópskej súťaže sa študent z našej školy prebojoval vôbec po 1. krát.

Poznámka: EUSO je medzinárodná súťaž organizovaná pre trojčlenné družstvá mladých študentov z odborností – chémia, fyzika, biológia. Súťažné úlohy, zamerané na uvedené oblasti, majú prevažne experimentálny charakter. Výber účastníkov sa uskutočňuje na základe hodnotenia ich úspešnosti v jednotlivých predmetových olympiádach a výberových sústredeniach pred medzinárodnými súťažami.

Uvedeným študentom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a prajeme veľa zdaru v ich ďalšom snažení a napredovaní.

PaedDr. Miroslav Kozák, vedúci PK chémie

16. 3. 2017

Študentská kvapka krvi

Do tohtoročnej kampane Slovenského Červeného kríža prispela aj naša škola svojou kvapkou. Odber sa konal 8. 3. 2017 a zúčastnilo sa tridsaťšesť darcov, z toho šestnásť darovalo krv prvýkrát. Pani Ružena Kramárová, zamestnankyňa školy, sa týmto odberom stala držiteľkou bronzovej plakety MUDr. Jána Jánskeho, ktorú ako vyznamenanie za dvadsaťnásobné bezpríspevkové darcovstvo krvi udeľuje SČK.

23. 2. 2017

ZBIERKA PRE DETI Z DETSKÉHO DOMOVA V HRIŇOVEJ

Od začiatku školského roka 2016/17 prebiehala v triede sekunda zbierka pre deti z detského domova v Hriňovej. Naši žiaci sa dohodli, že nie je zlý nápad posunúť ďalej nepoužívané hračky a oblečenie, aby mal z nich radosť aj niekto iný. Veď predsa tak ako všetky deti, aj tie z detských domovov sa chcú hrať. Preto žiaci postupne nosili z domu nepoužívané hračky a oblečenie, z ktorého už vyrástli. Zbierka mala veľký úspech. Pomaly ale isto sa začali napĺňať igelitové vrecia vecami a hračkami, ktoré predtým iba stáli na policiach a padal na ne prach. Zapojili sa všetci a ako jeden kolektív dokázali vyzbierať štyri veľké vrecia s hračkami a štyri rovnako veľké vrecia plné oblečenia. Darované veci sú už v Hriňovej a všetky deti sa z nich tešia.

A čo z toho majú sekundáni? Vraj najlepší na tom všetkom je pocit, že mohli a dokázali niekomu nezištne pomôcť a vyčariť mu úsmev na perách…

Sára Schmidtová

13. 2. 2017

Francúzske certifikáty

13. 2. 2017

Robotiáda 2017 Brno

Asi ste to už počuli: Je potrebné podporovať technické vzdelávanie a zručnosti na školách!

Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu, ktorého členovia sú Vysoké učení technické v Brně, Masarykova univerzita, Jihomoravský kraj, Mendelova univerzita v Brně a Veterinární a farmaceutická univerzita Brno o technike a programovaní nielen hovorí.

Dňa 10.2.2017 vo VIDA! Science centre v Brne zorganizovalo 4. ročník súťaže v stavbe robotov Robotiáda 2017. Žiaci základných a stredných škôl si tu mohli vyskúšať svoje stavebné a programovacie zručnosti. Zo súťaže sa postupne stalo medzinárodné podujatie s asi 250 súťažiacimi – tento rok bolo počuť nielen češtinu a slovenčinu, ale aj maďarčinu. Tímy z Prahy, Ostravy, Brna, Uherského Hradišťa, či Jihlavy súťažili s početne menšími tímami z Martina, Banskej Štiavnice, Tvrdošína, či Galanty.

Prievidzu a vlastne aj Trenčiansky kraj zastupoval zmiešaný tím č. 39: Mazúr company. Matej Mazúr z 8.A ZŠ Mariánska spolu s bratom Jakubom Mazúrom z 1.C Gymnázia V.B. Nedožerského boli na Robotiáde tretíkrát. Do Brna postavili robotov z Lego Mindstorms pre štyri z piatich kategórií. Napriek počiatočným nezdarom sa nakoniec v kategórii Diaľkový medveď s 5. najlepším časom posunuli do štvrťfinále. Ďalej to už chcelo len trošičku pevnejšie nervy – tí čo ste nezažili, asi nepochopíte, aké napätie je v sále! No a vo Freestyle ich robot BB8 z Hviezdnych vojen s nakresleným kamarátom zaujal a získal 3. miesto. Na Robotiáde si našiel každ&yacut e; niečo: divadielko s robotickými 3 prasiatkami, R2D2 z Hviezdnych vojen, či tanečné kreácie Harlem shake. A ak si myslíte, že robotika nie je nič pre Vás, z omylu vás mohli vyviesť najmladší účastníci: 4 a 5 roční Maťko a Kubko z Martina!

10. 2. 2017

Vedomostná súťaž EXPERT geniality show

Dňa 1. decembra 2016 sa uskutočnilo súťažné kolo celoslovenskej súťaže EXPERT geniality show, ktorého sa zúčastnili 17 žiaci primy a IV.A triedy. Na výber boli 2 témy v danej kategórii: mozgolamy, dejiny/udalosti/umenie, svetobežník, Do you speak English?, tajomstvá prírody, góly/body/sekundy. Z celého Slovenska sa súťaže zúčastnilo 9384 žiakov zo 435 škôl. V kategórii primy (EXPERT 6) súťažilo 1151 žiakov a v kategórii štvrtákov (EXPERT G34) súťažilo 775 žiakov.

Naši žiaci dosiahli pekné umiestnenie, získali spolu 14 diplomov. Za danú tému za umiestnenie v prvej štvrtine, diplom TOP Expert obdržali umiestnení v celkovom poradí do miesta 100. Vyhodnotenie prebehlo v januári 2017. Víťazom blahoželáme:

Michal Kukaň, I: Mozgolamy, Dejiny, udalosti, umenie, TOP Expert
Rastislav Lauko, I: Mozgolamy
Adam Hagara, IV.A: Svetobežník, Mozgolamy, TOP Expert
Pavol Hepner, IV.A: Mozgolamy
Ivan Plachý, IV.A: Do you speak English?
Ladislav Ferov, IV.A: Svetobežník, Mozgolamy, TOP Expert
Pavel Podlužanský, IV.A: Góly, body, sekundy
Pavol Šimko, IV.A: Mozgolamy

PhDr. Monika Siváková, školská koordinátorka

30. 1. 2017

Noc v škole

Fotky z akcie

29. 12. 2016

Pravda o drogách

Pod týmto názvom sa na našej škole uskutočnila prednáška pre triedy od prímy až po kvintu a všetky triedy prvého ročníka. Hlavným cieľom prednášky, ktorá sa viedla v interaktívnom duchu, je dosiahnuť u žiakov porozumenie toho, prečo drogy pre nikoho nie sú skutočným riešením bežných problémov. Prednášateľ Mgr. Milan Vrábeľ so žiakmi rozoberal 10 tém/ právd o drogách: to, ako drogy fungujú, ako a prečo vzniká závislosť, čo sú najčastejšie príčiny toho, že niekto začne brať drogy, atď.

Prednášky organizuje občianske združenie Slovensko bez drog.

Mgr. Ľudmila Zaujecová

19. 12. 2016

Vianočná Viedeň Habsburgovcov

Na našej škole sa na exkurzie do Viedne chodí často. Ani 16. december 2016 nebol výnimkou, kedy pod vedením vyučujúcich Moniky Sivákovej a Kataríny Rajcigelovej do metropoly Rakúska zavítali vybraní žiaci všetkých ročníkov štvorročného štúdia.

Okrem vianočnej atmosféry na Maria-Theresien Platz, Stephans Platz, Mariahilfer Strasse a Rathausplatz sme prešli po významných pamiatkach, ktoré boli spojené so životom rodu Habsburg. Navštívili sme hrobku Habsburgovcov, Dóm sv. Štefana, Hofburg. Ďalej sme obdivovali početné zbierky Prírodovednohistorického a Umeleckohistorického múzea, niektorí účastníci exkurzie zavítali aj do Domu mora, kde uvideli krokodíly, žraloky, korytnačky, hady, morské koníky a mnoho iných živočíchov v akváriách a teráriách.

Cestu Viedňou sme ukončili pred radnicou, kde sme si vychutnali pravú vianočnú atmosféru vianočných trhov. Povzbudení posolstvom Vianoc, historickým odkazom Viedne a naplnení zážitkami, ktoré spájajú, sme sa vo večerných hodinách šťastne vrátili domov.

Monika Siváková

11. 12. 2016

Festival vedy a techniky AMAVET 2016

FVAT je celoštátnou súťažnou prehliadkou vedecko-technických projektov žiakov základných a stredných škôl, ktorí prezentujú svoju výskumnú činnosť pomocou panelovej (posterovej) prezentácie. Ich projekty hodnotí komisia zložená z odborníkov z radov vedcov či vysokoškolských pedagógov. Víťazi krajských kôl FVAT postupujú na celoštátne finále, ktoré sa uskutoční v Bratislave.

Tento rok sa v dňoch 10. - 12. novembra na tejto súťaži zúčastnila žiačka našej školy, Katarína Štrbáková (III.D), ktorá sa v krajskom kole umiestnila na vynikajúcom 1. mieste a postúpila na celoštátnu prehliadku týchto prác, kde prezentovala svoju prácu s názvom „Treťohorná flóra na Hornej Nitre“ pred odbornou komisiou. Na výskume projektu pracovala dva roky, kedy bolo nutné uskutočniť aj prácu v teréne pod odborným vedením Ing. Kataríny Keratovej z Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi a RNDr. Michala Struhára. Na súťaži ju doprevádzal Mgr. Michal Petrovský, ktorému za to ďakujeme. Katke gratulujeme a dúfame, že sa bude zapájať do súťaží a podávať skvelé výkony aj naďalej.

RNDr. Michal Struhár

9. 12. 2016

Študentská kvapka krvi

V mesiaci november sa naša škola už tradične zapojila do kampane Červeného kríža zameranej na získavanie darcov. Heslom tohtoročnej Študentskej kvapky je „Nech si, aký si, potrebujeme aj tvoju krv! Podľa čoho spoznáte dobrého študenta, podľa dobrých známok? Ľudí, ktorí potrebujú krv, vaše známky vôbec netrápia. Ich zdravie, či život závisí od vašej ochoty darovať krv. Pre nich je hrdinom študent každej krvnej skupiny.“

45 výnimočných ľudí darovalo svoju krv pre niekoho, kto ju súrne potrebuje a tým prispeli k záchrane jeho života, alebo zlepšeniu zdravia. Srdečne ďakujeme!

3.A: Dušan Belák, Martin Kubela, Adam Murín, Selina Čertíková
3.C: Adam Dobiš, Petra Melušová, Slavomír Mečiar
3.E: Adam Áč, Adam Chovanec, Patrik Mokriš, Martin Lenhardt
VIII: Jakub Hvolka, Jakub Chovanec, Sarah Kmieciak, Martin Kuchárik, Barbora Kiepešová
4.A: Adam Hagara, Pavol Hepner, Ivan Plachý, Matej Škultéty, Patrícia Radosová, Pavol Šimko 4.B: Valéria Barčinová, Karina Flimelová, Filip Karvay, Vanessa Obžerová
4.C: Bianka Fajerová, Terézia Hrabovská, Nikoleta Keratová, Adam Nemec
4.D: Natália Lienerová, Matej Mikulec
4.E: Karina Balagová, Lucia Baniarová, Michal Gajdoš, Patrik Leporis, Martin Nemec, Dominika Ogurčáková
4.F: Patrícia Michalová, Marcela Mináriková, Igor Harach
Pedagógovia: Mgr. Zuzana Laluhová, PaedDr. Bohdan Cagáň
Hostia z iných škôl: Mgr. Roderik Rybanský, Michaela Adamčíková

9. 12. 2016

Aerobik maratón

November bol fyzicky náročný mesiac pre dievčatá, ktoré reprezentovali našu školu v aerobiku. Súťaž pozostáva zo štyroch cvičebných hodín medzi ktorými je 10 minútová prestávka. Každá hodina je vedená inou cvičiteľkou, ktoré precvičujú rôzne druhy aerobiku /Balet, Zumba, Piloxing, Taeboo/. Majsterkou okresu sa stala Emília Wohlandová zo 4.D.

Spomedzi 70 pretekárok, ktoré bojovali v okresnom kole postúpilo osem dievčat z našej školy do krajského kola, ktoré sa konalo v Mestskej športovej hale v Trenčíne. Všetky pretekárky nás výborne reprezentovali. Najlepšie sa darilo Emílii Wohlandovej, ktorá sa umiestnila v prvej desiatke a postúpila na celoslovenské kolo. Ako náhradníčky sú nominované aj Sára Kurbelová /1.E/ a Kristína Ficelová /2.F/, ktoré sa umiestnili do 15. miesta spomedzi 60 pretekárok z celého kraja.

Mgr. Marta Lančaričová

3. 12. 2016

Vedecká konferencia

Prírodovedecká fakulta Karlovej Univerzity v Prahe usporiadala 4. a 5. novembra 2016 už 6. ročník Detskej vedeckej konferencie. Konferencia je učená deťom a mládeži vo veku od 10 do 18 rokov. Naša žiačka, Dagmar Budd z triedy sexty, sa zúčastnila tejto konferencie a získala krásne 3. miesto za svoju prácu v oblasti biológie. Srdečne jej gratulujeme a želáme jej veľa nadšenia pre ďalšie vedecké bádanie.

4. 11. 2016

Prievidzskí gymnazisti na výmennom pobyte vo Francúzsku

Študenti Gymnázia V. B. Nedožerského sa zapojili do projektu s francúzskou školou Lycée Jean-Marie de la Mennais v malebnom meste Retiers, ktoré sa nachádza v regióne Bretónska.

Ich škola sa zameriava na európske štúdiá a už dlhšie sa pohrávala s myšlienkou zapojiť sa do internacionálnej výmeny študentov. Keďže na Gymnáziu V.B. Nedožerského sa vyučuje angličtina a aj francúzština, bola to skvelá príležitosť. Dňa 7.10. 2016 autobus s 50 slovenskými študentmi naštartoval a prvá zastávka bolo mesto Paríž, kde obdivovali najznámejšie pamiatky. Keď študenti prišli do mesta Retiers, pred školou ich čakali hosťovské rodiny, v ktorých trávili 6 nocí zo svojho pobytu. Bolo veľmi zaujímavé spoznať francúzsku kultúru, ktorá je pre bežného návštevníka Francúzska neznáma.

V priebehu týždňa študenti absolvovali množstvo výletov: hlavné mesto Bretónska Rennes, zámky na rieke Loire, opátstvo Mont St. Michel a historické mesto ležiace pri Atlantickom oceáne St. Malo. Nesmela chýbať ani návšteva školy. Školský systém a výučba sú odlišné ako na Slovensku, takto bolo vyučovanie pre slovenských žiakov veľmi zaujímavé. Francúzi na hodinách debatovali so slovenskými hosťami a chceli sa dozvedieť čo najviac o našej krajine. Najviac ich zaujímalo naše národné jedlo, pamiatky a hymna, o ktorej povedali, že je omnoho veselšia ako ich francúzska.

Posledný deň 16.10.2016 sa slovenskí študenti lúčili so svojimi francúzskymi rodinami, ale nie navždy. Prvý aprílový týždeň prídu francúzski žiaci na Slovensko, do Prievidze, kde budú taktiež bývať v rodinách svojich korešpondentov.

Tento výmenný pobyt bol úžasná skúsenosť nielen pre študentov, ale aj sprevádzajúcich učiteľov, pani profesorku Ľ. Zaujecovú a Z. Laluhovú , ktoré boli s nami. Spoznali sme život vo Francúzsku, aký nie je v turistických sprievodcoch, ale život bežných obyvateľov. Poďakovanie taktiež patrí aj mestu Prievidza a Francúzskemu inštitútu v Bratislave za finančnú podporu.

Verím, že tento projekt bol len začiatkom ďalších výmenných pobytov, na ktorých sa mnoho naučíme o živote v iných krajinách a zdokonalíme sa v cudzom jazyku.

Ivana Jánošková, 4.E

4. 11. 2016

Výstava Cosmos Discovery

Vo štvrtok 27.10. 2016 navštívili žiaci I.D triedy, v bratislavskej Inchebe najväčšiu putovnú výstavu o kozmonautike na svete. Mali možnosť vidieť viac ako 200 originálnych exponátov z USA i Sovietskeho zväzu, reálne modely rakiet a raketoplánov, expozície orbitálnych staníc a unikátne dobové dokumenty. Po výstave absolvovali prehliadku kultúrnych pamiatok v historickom centre mesta.

26. 10. 2016

Halloveensky večierok

Šťastné a strašidelné sviatky sme s najmladšími našej školy oslávili 25. októbra v školskej klubovni. Žiaci sexty opäť zorganizovali zaujímavé popoludnie pre žiakov prímy až kvinty. Podmienkou bolo len prísť v kostýme. Na škole ožili múmie, upíri, ktorí sa prišli zabaviť na večernú diskotéku. Ale aby mohli tancovať, museli dokázať svoje zručnosti v súťažiach. Aby toho nebolo málo, čakala ich strašidelná cesta školou, počas ktorej okrem strašidiel museli zvládnuť aj kvízové otázky. Potom sa už spustila hudba a školou sa ozýval krik a dupot tancujúcich strašidiel. To ako to vyzeralo v halloweensky vyzdobenej klubovni už posúďte sami.

Eva Némethová, sexta

25. 10. 2016

Gymnazisti na hokeji

Fanúšikovia hokeja z I.D triedy, sa rozhodli pozrieť si naživo hokejový zápas KHL a tak v piatok 21. októbra 2016 po vyučovaní cestovali do Bratislavy, kde hral Slovan Bratislava s Ladou Togliatti. Vydarený hokejový večer s 5 gólmi bol umocnený víťazstvom domáceho tímu.

10. 10. 2016

Študentská konferencia JA Mladý líder 2016

Od 27. do 30. septembra 2016 sa konala študentská konferencia JA Mladý líder 2016 v Belušských Slatinách. Najúspešnejší absolventi vzdelávacích programov JA Slovensko z celého Slovenska, medzi ktorými bol aj náš žiak Pavol Hepner zo IV.A triedy, mali možnosť zlepšovať si ich líderské schopnosti pod záštitou neziskovej organizácie Junior Achievment Slovensko v spolupráci s členom jej správnej rady, spoločnosťou Citi Foundation.

Títo študenti absolvovali v rámci študentskej konferencie rôzne workshopy pod vedením odborných lektorov. Cieľom aktivít bolo zlepšenie komunikačných a riadiacich schopností. Aktivity boli zamerané na tímovú prácu a sebapoznávanie, no vyskúšali si aj krízový manažment. Unikátnosťou projektu bolo podporiť kvalitné vzdelanie mladých ľudí a ponúknuť im praktické zručnosti v oblasti podnikania, ktoré by im mohli v budúcnosti pomôcť v zamestnaní pri riešení konkrétnych situácií.

Pavol Hepner, IV.A

26. 9. 2016

Medzinárodný summit učiteľov vo Viedni

Predmet Aplikovaná ekonómia je súčasťou vzdelávacích programov, ktoré zabezpečuje celosvetová organizácia JA Worldwide zameraná na podnikateľské vzdelávanie mladých ľudí. V rámci tejto organizácie fungujú nižšie zložky ako napríklad JA Europe a zložky jednotlivých štátov, medzi nimi aj JA Slovensko.

Pod záštitou JA Europe a Rakúskej obchodnej komory sa v dňoch 19. – 20. septembra 2016 vo Viedni uskutočnil summit učiteľov podnikateľského vzdelávania, kde za prítomnosti vedúcich predstaviteľov spoločností JA i zástupcov významných európskych inštitúcií prítomní hodnotili doterajší stav, obohacovali sa o skúsenosti kolegov zo zahraničia a prijímali nové vízie a smerovania do budúcnosti vzdelávania mladých ľudí, týkajúcich sa i vzdelávania ako takého.

V sérii tematických vystúpení, dialógov, panelových diskusií, workshopov a neformálnych stretnutí sa riešili otázky globálnych trendov vzdelávania, transformácie študentských zručností do zamestnateľnosti, inovatívnych nástrojov pre prácu učiteľa, didaktických princípov, nových metód, medzinárodnej spolupráce, kolektívnej zodpovednosti za vzdelávanie. Do popredia sa kládol význam získania medzinárodného certifikátu podnikateľských zručností ESP, ktorý v priebehu posledných dvoch školských rokov získali aj vybraní študenti našej školy

Podujatie hodnotíme ako veľmi úspešné, zorganizované na vysokej úrovni, inšpirujúce, motivujúce povzbudzovať mladých ľudí k aktívnemu učeniu sa, k zodpovednosti, k širšej spolupráci, aby v konečnom dôsledku našli uplatnenie na trhu práce ako plnohodnotní ľudia šíriaci tie správne hodnoty.

PhDr. Monika Siváková

9. 9. 2016

Program DofE na GVBN

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu je vzdelávací program pod záštitou britskej kráľovskej rodiny. Ide o jeden z popredných programov pracujúcich s mladými ľudmi, ktorý ...

PREDMETOVÉ KOMISIE

 • PK slovenského jazyka a literatúry
 • PK anglického jazyka
 • PK nemeckého a ruského jazyka
 • PK románskych jazykov
 • PK dejepisu
 • PK občianskej náuky
 • PK matematiky
 • PK informatiky
 • PK fyziky
 • PK chémie
 • PK biológie
 • PK geografie
 • PK telesnej a športovej výchovy
 • PK psychológie
 • PK umenia a kultúry

Vyhlásenie o prístupnosti | Správca obsahu a technický prevádzkovateľ | Ochrana osobných údajov

© Gymnázium V. B. Nedožerského Prievidza